Volby navzdory krizi chystáme na říjen, oznámil ministr vnitra Pecina

  • 331
Úředníci pokračují v přípravě voleb na termín 9. a 10. října, oznámil ministr vnitra Martin Pecina. Chce, aby volby byly připravené pro případ, že se podaří ústavní krizi vyřešit rychle. Stát dosud na volby vynaložil 123 milionů korun, většina výdajů Česko ale ještě čeká.

OHROŽENÉ VOLBY ON-LINE

Dění kolem předčasných voleb minutu po minutě

PŘEHLEDNĚ: Budou volby v listopadu? Rozhodnou politici, soud, či Melčák

DNEŠNÍ UDÁLOSTI:

+ Změníme ústavu, dohodli se politici s prezidentem
+ Ústavní soud rozhodne o předčasných volbách 10. září
+ Odklad voleb připraví malé strany o miliony, hrozí soudem

OHLASY A NÁZORY:

+ Havel: Rozhodnutí Ústavního soudu chápu
+ Kalvoda: Napadneme i další pokusy změnit ústavu
+ Právník: Zrychlené jednání o změně ústavy je nestandardní
+ Dva soudci pochybují, jestli si Melčák mohl stěžovat
+ Dvě třetiny občanů chtějí volby v říjnu, ukázal průzkum

"Rozhodli jsme se, že budeme pokračovat v přípravách voleb tak, jak stanoví ústavní zákon 195/2009 Sbírky. Státní volební komise vzala na vědomí informaci z jednání pléna Ústavního soudu, podle kterého proběhne první ústní veřejné slyšení k posouzení ústavnosti 10. září," řekl po jednání volební komise ministr vnitra.

Podle Peciny dosud zákon o vyhlášení voleb zrušen nebyl, a proto ministerstvo vnitra pokračuje v přípravách. Ministr zároveň doporučil volebním orgánům, aby nadále plnily úkony vyplývající z harmonogramu voleb.

Zvládnutím voleb v původním termínu by totiž mimo jiné odpadl jeden argument pro jejich případné zpětné soudní napadení.

HARMONOGRAM VOLEB

Úkony pro volby na webu ministerstva vnitra

Šéf vnitra chce, aby byl resort připraven pro případ, že se politikům a Ústavnímu soudu podaří vypořádat rychle s ústavní krizí. Ta nastala, když Ústavní soud v úterý odpoledne oznámil, že se bude podrobně zabývat stížností nezařazeného poslance Miloše Melčáka na zkrácení volebního období. Politici značně znervózněli a začali na soud naléhat, aby konal rychle.

Zatím volby stály 123 milionů

Ministr vnitra také oznámil, že dosavadní náklady na volby dosáhly 122 600 000 korun, přičemž naprostou většinu utratil Český statistický úřad. "Ze strany ministerstva vnitra šlo o necelých 30 milionů," doplnil Pecina. Další stovky tisíc platilo kvůli volbám pro Čechy v cizině ministerstvo zahraničí, náklady na úrovni krajských samospráv Pecina odhadl na řádově jednotky milionů.

Další zasedání Státní volební komise chystá na 10. září v 18 hodin - to je totiž den, kdy bude Ústavní soud rozhodovat o Melčákově stížnosti. Je možné, že v tento den soud vynese finální verdikt. Komise ho tedy bude moci vzít v potaz a naplánovat další postup.

Do 10. září podle Peciny stát žádné "další relevantní vysoké náklady" spojené s přípravou voleb mít nebude. Jejich podstatná část - řádově vyjdou na stovky milionů - vznikne až třeba při tisku volebních lístků, tedy po 10. září, po zasedání Ústavního soudu a po jednání Státní volební komise.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue