Zemětřesení u Jávy si vyžádalo 32 obětí, rozkývalo i domy v Jakartě

  • 1
Oblast u indonéského ostrova Jáva postihlo zemětřesení o síle sedm stupňů Richterovy škály. Podle vládních zdrojů zemřelo 32 lidí a poničilo 1300 domů. Zemětřesení otřáslo i budovami v metropoli Jakartě. Úřady vydaly varování před tsunami, které ale po 30 minutách odvolaly.

Zaznamenali jsme otřesy o síle 7,3 stupně Richtera, informovala indonéská seizmologická agentura. Američtí geologové stanovili sílu otřesů ještě o desetinu vyšší, ale pak sílu snížili na sedmý stupeň Richterovy škály.

Epicentrum se podle nich nacházelo 142 kilometrů jihozápadně od města Tasikmalaya, v hloubce 37 kilometrů. Chvění ale bylo cítit i v 700 kilometrů vzdálených turistických resortech na ostrově Bali.

Silné otřesy zaznamenali i v 200 kilometrů vzdáleném hlavním městě Jakartě, kde rozkývaly budovy. Několik úřadů muselo být evakuováno a tisíce lidí vyběhly na ulici.

Škody jsou hlášeny především z okolí města Tasikmalaya a Bandung, kde je poničena radnice i mešita. Ministerstvo zdravotnictví už tam vyslalo týmy záchranářů.

Zemětřesení vyhnalo z budov v metropoli Jakartě stovky lidí (2. září 2009)

Zemětřesení vyhnalo z budov v metropoli Jakartě stovky lidí (2. září 2009)

"Zemětřesení srovnalo mnoho budov se zemí, zůstaly stát je dřevěné domy," řekl Edi Sapuan z vesnice Margamukti nedaleko Tasikmalayi s tím, že je mnoho vesničanů zraněných. Úřady hlásí, že je zničených nejméně 1300 obydlí.

Úřady musely evakuovat pět tisíc lidí

Zdroje z vlády ohlásily, že si otřesy vyžádaly dvaatřicet obětí. Oproti původním číslům se tak počet více než zdvojnásobil. Kvůli zemětřesení museli záchranáři evakuovat nejméně pět tisíc lidí.

"Rychle jsem běžel do zasedací místnosti a ukryl se pod stolem. Trvalo to asi tak minutu," řekl BBC úředník z Jakarty, který se představil jako Jonathan. "Bylo to jako plout na rozbouřeném moři, budovy se kymácely ze strany na stranu. Dveře lítaly a knihy padaly z poliček," dodal Jonathan.

Zemětřesení vyhnalo z budov stovky lidí v metropoli Jakartě (2. září 2009)

Zemětřesení vyhnalo z budov stovky lidí v metropoli Jakartě (2. září 2009)

Dramatické momenty popsala i studentka, která zrovna nakupovala v jakartském obchodním centru. "Podlaha se třásla a lidé křičeli. Zula jsem si boty na podpatku a utíkala jsem ven," řekla osmnáctiletá Rini.

Otřesy vyvolaly dvaceticentimetrovou vlnu

Úřady ihned po zemětřesení vydaly varování před tsunami. "Je možnost ničivého lokálního tsunami v Indickém oceánu," uvedl v prohlášení japonský meteorologický úřad. Později odborníci uvedli, že velké tsunami nehrozí, ale na půl hodiny vydali varování před možností lokálních přílivových vln.

Nakonec úřady zaznamenaly jen asi dvaceticentimetrovou vlnu u pobřežního města Tasikmalaya.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá zhruba sedm tisíc zemětřesení ročně.

Silné otřesy na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří tsunami připravily v regionu o život přes 230 tisíc lidí, z toho 170 tisíc právě v Indonésii.

Mapa Jávy

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video