Lidovci žádají demisi Fischera. Řešení mají najít politici, brání se premiér

  • 414
Politici jsou rozhořčeni rozhodnutím Ústavního soudu, který zpochybnil vyhlášení předčasných voleb. Podle lidovců by měla Fischerova úřednická vláda podat demisi a strany zahájit jednání o vzniku politického kabinetu. Podle premiéra Fischera by ale východisko z krize měli najít politici.

"Samozřejmě je to složitá politická situace, ale je to v prvé řadě pro politiky, aby o ní jednali a hledali z ní východiska," řekl premiér novinářům po příletu z Polska. Ujistil také, že administrativa a exekutiva budou fungovat dál.

Předseda vlády se ale vzhledem k aktuální situaci rozhodl odložit středeční plánovanou cestu do Mongolska, informoval mluvčí vlády Roman Prorok.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda už vyzval parlamentní strany k okamžitému jednání o vzniku politické vlády. Podzimní termín voleb je podle něj totiž nyní nejistý a vláda Jana Fischera byla jmenována jen jako překlenovací.

"Česká republika tváří v tvář hospodářské a finanční krizi potřebuje vládu s plnou politickou odpovědností, to znamená vládu, za jejíž kroky ponesou odpovědnost politické strany," stojí v tiskovém prohlášení KDU-ČSL.

Země nyní potřebuje podle Svobody jednat o novém rozpočtu a protikrizových opatřeních. To ale není úkol pro úřednickou vládu, upozornil Svoboda v České televizi. 

Volby v říjnu možná nebudou, soud vyšel vstříc Melčákově stížnosti

KDU-ČSL byla jedinou stranou, která hlasovala ve Sněmovně i v Senátu proti zákonu o zkrácení volebního období. "Tento zákon byl nazván ústavním, ačkoliv ústavním není. A Ústavní soud to dnes naznačil," řekl iDNES.cz lidovec Petr Pithart.

Strana se podle něj na celostátní konferenci dohodla, že odsouhlasí jedině "takové rozpuštění, které je v souladu s ústavou nebo doplnění ústavy o pravidlo, které je obecné a platí pro všechny budoucí situace".

Za nynější ústavní krizi podle lidovců nelze obviňovat Ústavní soud, ani ústavnost naší země, ale politiky zbývajících čtyř parlamentních stran.

Paroubek: Je to bezprecedentní

Nastalou situací jsou znepokojeni i další politici. "Rozhodnutím Ústavního soudu vznikla zcela bezprecedentní situace. Nevzpomínám si na obdobnou situaci v žádné v jiné demokratické zemi," komentoval názor soudců předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Rozhodnutí Ústavního soudu se jeví jako jdoucí proti zájmům České republiky a jejích občanů," uvedl ve svém prohlášení.

Bezprecedentní rozhodnutí Ústavního soudu může podle něj způsobit mezinárodní blamáž a nevratně poškodit prestiž a vážnost České republiky ve světě.

Topolánek: Hledejme co nejrychlejší řešení

Za nezodpovědný krok považuje rozhodnutí soudu předseda ODS Mirek Topolánek. "Může mít zásadní negativní dopad nejen na politický vývoj v zemi, ale i na prohloubení hospodářské krize. Je také zarážející, že formulace dnešního rozhodnutí Ústavního soudu je podle právníků nejasná, nesrozumitelná a nedává další perspektivu," domnívá se Topolánek.

Ústavní soud vyzval, aby co nejrychleji podnikl všechny kroky k vyjasnění situace. "Občanská demokratická strana pokračuje dále v předvolební kampani. Vyzýváme i ostatní politické subjekty, aby spolu s námi hledaly co nejrychlejší řešení," uvedl Topolánek.

Šéf občanských demokratů také požádal Václava Klause, aby na zítřek svolal jednání politických špiček, které by mělo pomoci v co nejrychlejší sepsání reakce na rozhodnutí Ústavního soudu. "Tento krok je nezbytný k urychlení jednání Ústavního soudu," uvedl Topolánek v tiskovém prohlášení. Klaus žádosti vyhověl, schůzka bude dopoledne.

Krok do neznáma i vybočení z pravomocí

"Mně to přijde jako velký krok do neznáma, ke krizi politické i ke krizi hospodářské. Přijde mi to velmi nezodpovědné, nedovedu si to vůbec vysvětlit," řekl pro ČT šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Do kritiky se pustili i lídři stran dalších stran. "Právě jsem se to dozvěděl. Mohu k tomu říci, že v Čechách je vše možné. Bude to pro nás stejný problém jako pro každou jinou stranu, která měla nastavenou volební kampaň na pět týdnů a teď se to očividně prodlouží do nekonečna," řekl iDNES.cz šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Strana zelených bere rozhodnutí soudců na vědomí. "Považujeme sdělení Ústavního soudu za předběžné opatření, kterým chce předejít pozdějším pochybnostem o ústavnosti voleb," píše se ve stranickém stanovisku. Zelení ale na soud apelují, aby nový termín stanovil v co nejkratší lhůtě, aby v zemi nevznikla právní nejistota.

KSČM se staví k rozhodnutí opatrně. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše by politické strany neměly na soud vykonávat nátlak. Naznačil, že některým stranám, které stojí za současnou Fischerovou vládou, by její setrvání až do léta dokonce mohlo vyhovovat, protože by vláda do té doby mohla přijmout řadu nepopulárních opatření.

"Jsem přesvědčen, že Ústavní soud v tuto chvíli vybočuje ze své pravomoci a že posunul parlamentní charakter České republiky do charakteru, který mi není ještě zcela jasný," řekl ale iDNES.cz předseda strany Vojtěch Filip.

Jičínský: Ústavní soud na to nemá právo

"Podle mne Ústavní soud překročil svou pravomoc. Takové zmocnění nemá," řekl iDNES.cz poslanec ČSSD a spoluautor ústavy Zdeněk Jičínský. "Je to neodpovědný krok, který poškodí demokracii v této zemi. Ústavní soud nemá právo přezkoumávat ústavní zákony," dodal.

"Ústavní soud se tím staví do role třetí komory parlamentu, což se mi nelíbí. Tento ústavní zákon byl schválen ústavní většinou, a proto si myslím, že ÚS nemá právo takovéto rozhodnutí dělat," komentoval rozhodnutí soudců pro iDNES.cz předseda Sněmovny Miloslav Vlček.

"Nevylučuji, že požádám předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, aby tento bezprecedentní postup Ústavního soudu náležitě vysvětlil," doplnil pak ve svém oficiálním prohlášení.

, , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video