Polsko si připomnělo začátek 2. světové války, promluvil Putin i Merkelová

  • 24
Státníci z Evropy i USA si na polském poloostrově Westerplatte u Gdaňsku připomněli 70. výročí začátku druhé světové války. Polský prezident Lech Kaczynski složil hold všem vojákům, kteří ve válce bojovali. V místě, kde padly první rány nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, promluvil i Vladimir Putin a Angela Merkelová.

Slavnostní program začal na poloostrově u Gdaňsku už čtvrt hodiny před pátou hodinou ráno, tedy přesně v moment, kdy před 70 lety padly první výstřely 2. světové války. Jako první promluvil polský prezident Lech Kaczynski.

Ve svém projevu připomněl pakt ze srpna roku 1939, v němž si nacistické Německo a Sovětský svaz rozdělily sféry vlivu a který předcházel vpádu německých a krátce nato i sovětských vojsk do Polska.

PRVNÍ VÝSTŘELY VÁLKY

První zářijový den 1939 ve tři čtvrtě na pět ráno německá válečná loď Schleswig-Holstein začala ostřelovat poloostrov Westerplatte. Tato událost je pokládána za začátek jednoho z největších válečných konfliktů, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí.       autor: ČTK

O 17. září 1939, kdy ho přepadl Sovětský svaz, prezident Kaczynski mluvil jako o dni, kdy země dostala "ránu nožem do zad". "Tu ránu (Polsku) uštědřilo bolševické Rusko podle dohody mezi Ribbentropem a Molotovem," uvedl prezident, podle kterého by se dalo říci, že Moskva tak "vykonala svoje spojenecké povinnosti".

Polský prezident také přirovnal k holokaustu masakr v Katyni, kde sovětská tajná policie NKVD v roce 1940 zavraždila na 15 tisíc polských důstojníků. Masové hroby více než čtyř tisíců z nich nalezly v roce 1943 jednotky německého wehrmachtu.

"Židé umírali proto, že byli Židy, polští důstojníci umírali kvůli tomu, že byli polskými důstojníky," řekl polský prezident. Připomněl ale, že "oba zločiny měly velmi odlišné rozměry". V nacistických koncentračních táborech, z nichž řada se nacházela na území okupovaného Polska, zahynulo šest milionů evropských Židů.

Bývalí spojenci i nepřátelé vedle sebe

Na dnešních vzpomínkových akcích vedle sebe stanuli spojenci i nepřátelé z dob války. Kromě čelných představitelů hostitelského Polska se jich zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Vladimir Putin, britský ministr zahraničí David Miliband, šéf Národní bezpečnostní rady USA generál James Jones. Česko zastupoval premiér Jan Fischer.

U památníku na Westerplatte se si státníci připomínají 70. výročí začátku 2. světové války (1. září 2009)

U památníku na Westerplatte si státníci připomínají 70. výročí začátku 2. světové války (1. září 2009)

Světoví státníci dostali slovo odpoledne. Německá kancléřka Angela Merkelová v projevu uvedla, že slova nemohou popsat utrpení, jaké prožívali lidé během druhé světové války. "Skláním hlavu před oběťmi," řekla. "Je skutečně zázrak, že žijeme ve svobodě a míru," zdůraznila..

KDE ZAČALA DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA?

Poláci se dohadují, jestli konflikt začal na Westerplatte

Hlavně Polsko s napětím očekávalo projev ruského premiéra Putina. V uplynulých týdnech se totiž mezi Varšavou a Moskvou rozhořely spory o výklad událostí souvisejících s druhou světovou válkou. Do polemik se dnes zapojil i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. - více o sporu mezi Poláky a Rusy si přečtěte zde

Spor o dějiny mezi Polskem a Ruskem

V souvislosti s paktem Ribbentrop - Molotov, kterému se zejména v Pobaltí a Polsku připisuje odpovědnost za vypuknutí války, se ohradil proti "přepisování historie". To podle něho znevažuje klíčovou roli Sovětského svazu při osvobození Evropy od nacismu.

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazili bývalí spojenci i nepřátelé (1. září 2009)

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazili bývalí spojenci i nepřátelé (1. září 2009)

Sám premiér Putin "nemorální" pakt Ribbentrop - Molotov odsoudil v článku zveřejněném v pondělním vydání polského listu Gazeta Wyborcza. Na Westerplatte se ale Poláci omluvy nedočkali.

"Náš parlament odsoudil pakt Ribbentrop - Molotov. Máme právo očekávat, že i jiné země odsoudí dohody uzavřené s (hitlerovskou) Třetí říší," uvedl Putin. "Moje země se přiznává k chybě a účastní se tvoření nového světa," dodal ruský premiér. Připomněl také životy 600 tisíc vojáků Rudé armády, kteří padli v Polsku.

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazil i ruský premiér Vladimir Putin (vlevo). S polským premiérem Donaldem Tuskem mají co probírat  (1. září 2009)

Na ceremonii k 70. výročí začátku 2. světové války dorazil i ruský premiér Vladimir Putin (vlevo). S polským premiérem Donaldem Tuskem mají co probírat (1. září 2009)

Český premiér Jan Fischer řekl, že je vidět, že se stále objevuje řada otázek, nových záležitostí z historie, nad nimiž si lidé lámou hlavu. "Je důležité to, co tu zaznělo, že žijeme na kontinentě, kde se nic takového už snad nemůže stát," zdůraznil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue