Chyba stopera Dvorníka přinesla první porážku: Brno - Teplice 2:3

• 72
Brněnští fotbalisté před týdnem v Ostravě poprvé v letošním ročníku inkasovali. A v 6. kole poprvé prohráli, ač doma nad Teplicemi vedli. Vítězové si spravili chuť po čtvrtečním vyřazení z kvalifikace evropské ligy od Hapoelu Tel Aviv.

Ke třem bodům pomohl Teplicím brněnský stoper Dvorník. V 63. minutě za stavu 1:1 jako poslední hráč pokazil přihrávku a hosté předvedli rychlou akci: od Vondráška převzal míč Mahmutovič, který běžel sám na brankáře a zkušeně umístil míč k tyči.

"Pokud se v takovém zápase udělá podobná hrubka, tak ji většinou soupeř pohotově potrestá. Náskok soupeře uklidnil," řekl domácí kouč Miroslav Beránek.

A v závěru domácí dorazil střídající Mareš. I jemu připravil gól Vondrášek. Domácí poté ještě snížili na 2:3.

Vítězství muselo zvlášť potěšit nemocného hlavního kouče Jiřího Plíška, kterého stejně jako v Izraeli zastoupil asistent Zdeněk Klucký.

"Přijeli jsme hrát aktivní fotbal. Nechtěli jsme hrát jen zezadu a bránit. Drželi jsme míč a nepustili soupeře kromě inkasovaných branek do vážnější šance," řekl Klucký.

Brňané sice zahrozili hned v druhé minutě, kdy se po rohovém kopu Doškova hlavička odrazila od tyče, po této akci už ale oba týmy začaly více myslet na opatrnou hru. I když měli domácí územní převahu, do koncovky se dostávali jen velmi obtížně.

Několika náznaky rychlého protiútoku zahrozili i hosté, jedinou vážnější akcí ale byla po deseti minutách Kleinova dělovka z 25 metrů, kterou brankář Bureš s námahou vyrazil. Také jeho protějšek v brance Teplic Grigar se zapotil po dělovce Brazilce Liry a míč stačil jen konečky prstů vyrazit.

V 27. minutě už ale Grigar tolik štěstí neměl. Doškovu dalekonosnou střelu tečoval jeden z obránců Teplic, míč změnil nečekaně směr a zapadl do opačného kouta branky.

Po vedoucím gólu Brňané polevili v útočném úsilí, zatáhli se více do defenzivy a nabídli soupeři možnost převzít iniciativu. Po levé straně několikrát nebezpečně zaútočil obránce Merzič, domácí zadáci často v těchto chvílích pouze zoufale odkopávali míče. Výpadek potrestal právě Merzič, který využil zmatku v domácí obraně a tvrdou střelou vyrovnal.

Domácí trenér Beránek sáhl v poločasové přestávce k brazilské rošádě, která se mu osvědčila v minulém kole v Ostravě. Středopolaře Léa nahradil vysoký útočník Dalmo. Tento tah ale oživení nepřinesl. Teplice pokračovaly v ofenzivním pojetí ze závěru poločasu, ve středu hřiště protivníka přehrávaly nejen rychlostí, ale i technickou hrou.

Brňané zcela vypadli z role, jejich kombinační souhra vázla na nepřesnostech. K vylepšení obrazu domácího trápení nepomohla ani výměna tvůrce hry Polácha za Dostálka. Ani on nestačil zastavit lavinu teplických útoků. Domácí krize vyvrcholila po chybné rozehrávce ve středu pole, kdy bleskový protiútok zakončil Mahmutovič druhou brankou.

Po ní už se výkon Brňanů blížil křeči, nervozitu provázely časté ztráty míče. Hlavu domácí hráči pozvedli až v závěru utkání, kdy po bleskovém protiútoku stačil Grigar reflexivně vyboxovat míč. Další výpadek brněnské obrany potrestal minutu před koncem Mareš třetím gólem, Rabušicova branka v nastavení už na zvrat nestačila.

"Do střeleckých pozic jsme se dostávali hlavně po standardních situacích. Jednobrankový náskok jsme sice získali po šťastně tečované střele, místo zklidnění po vedoucím gólu jsme ale začali hrát nervózně a následný pětiminutový výpadek rozhodl o výsledku," řekl brněnský trenér Miroslav Beránek.

Brno 2:3 (1:1) Teplice