Po pěti měsících vyšetřování nelegálního obchodu s léky je policie na začátku. Některé pojišťovny vyšetřování zdržují. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovna vnitra zdržuje vyšetřování nelegálního obchodu s léky

  • 16
Nelegální byznys s léky je v Česku velmi těžké postihnout. Ukazuje to případ, na který upozornila MF DNES před pěti měsíci. Studenta farmacie Jana P. při takovém kšeftování přistihla, vyšetřování případu je stále na začátku. Kriminalisté si stěžují na nedokonalé zákony a neochotu některých zdravotních pojišťoven.

Paradoxně kriminalisty prý zdržuje především ta, která spadá pod stejný resort jako policie, tedy Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

"Zdržuje nás," tvrdí ředitel kriminálky v Hradci Králové Roman Knížek. Policie je podle něho stále na počátku vyšetřování. A to přestože MF DNES zveřejnila praktiky pardubického dealera už v březnu. Reportéři jej nahrávali celý měsíc skrytou kamerou a dokumentovali, jak dodává na černý trh léky. Jan P. si tak vydělal minimálně půl milionu.

Systém měl jednoduchý – svému otci, ortopedovi, kradl stovky receptů a na ně v lékárnách vybíral léky, které dodával černým dealerům.

"Ihned po odhalení případu jsme oslovili zdravotní pojišťovny, aby nám dodaly všechny recepty, které v posledních měsících psal otec podezřelého. A to proto, abychom z nich vyfiltrovali ty falešné. Musíme zmapovat, kolik léků podezřelý prodal a jaké," vysvětluje Knížek.

VZP bez problémů, pojišťovna vnitra zdržuje

Zdravotní pojišťovny vyšly podle něj kriminalistům vstříc, tedy až na dvě. "Vnitrácká pojišťovna a ještě jedna nám odmítly informace dát s odkazem na povinnost mlčenlivosti. Musíme proto o údaje žádat přes státního zástupce, což vyšetřování protahuje. Odpovědi od nich dosud nemáme. Třeba VZP s tím přitom neměla problém," říká Knížek.

ČERNÝ OBCHOD S LÉKY

– Reportéři MF DNES se v březnu vydávali za zákazníky a natočili v Hradci Králové studenta farmacie Jana P., jak prodává léky, které lze sehnat jen na recept.
– Jan P. nabízel například viagru na podporu erekce.
– Takto si vydělal nejméně půl milionu. Mezi jeho zákazníky byly zřejmě i kosmetické salony.
– Stovky receptů kradl svému otci, ortopedovi. Léky pro své zákazníky pak zřejmě rozepisoval na otcovy pacienty.
– Reportérům MF DNES přinesl 40 krabiček léků Meridia, Neurol a antibiotik Doxybene zhruba za sedmdesát tisíc korun.
– Případ vyšetřuje policie, Jana P. dosud neobvinila.

Policisté se nepohnou z místa, pokud nebudou přesně vědět, jaké léky překupník Jan P. prodal. Až podle toho mohou rozhodnout, zda jej budou stíhat například pro ohrožování zdraví (některé léky mají nebezpečné vedlejší účinky) nebo podvod (pokud na ně pojišťovny doplácely).

Chybí paragrafy

Černý obchod s léčivy nemá v českém trestním zákoně vlastní paragraf, jak tomu je jinde v Evropě, proto musí policisté tento byznys složitě roubovat na jiné paragrafy.

Vedení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra však tvrdí, že jinak postupovat nemohlo. "Policie nás žádala o kontrolu evidence receptů vystavených zmíněným ortopedem na zhruba dvacítku léků. Na to jsme jim odpověděli, že jsme tyto léky v naší databázi nenašli. Konkrétní údaje o receptech tohoto doktora a pacientech však kvůli povinnosti mlčenlivosti nesmíme sdělovat. Musí nás o to požádat státní zástupce," říká ředitel hradecké pobočky pojišťovny ministerstva vnitra Josef Diessl.

Jisté je, že vyšetřování potrvá ještě dlouho. Úsměvně proto v této souvislosti působí slova Bronislavy Škodové z hradecké policie, která pronesla na konci března: "Během tří týdnů budeme mít shromážděné důkazy."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video