Přehled školních novinek: méně biflování a víc ministerských dotazníků

  • 42
V právě začínajícím školním roce se středoškoláci začnou učit podle školských vzdělávacích programů. Cílem je, aby se tolik nebiflovali. Ministerstvo školství chce také dotazníky zjistit, co studenti, učitelé a rodiče říkají třem přihláškám na střední školu. Podobně se chce dopátrat i názorů na reformu vysokých škol.

Redakce iDNES.cz přináší přehled změn na základních, středních a vysokých školách. V přehledu je zároveň zahrnuto, co v letošním školním roce čeká učitele.

ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Pokud máte doma nadané dítě a uvažujete o tom, že ho dáte do školy v pěti letech, zákon vám v tom už nebrání. Novela školského zákona od letoška dovoluje nadaným předškolákům, aby šli do první třídy o rok dříve. - čtěte Klaus podepsal školskou novelu, nadané děti mohou do školy už v pěti


Novela také ruší minimální počet žáků v malotřídkách. Cílem ministerstva školství je, aby se škola nezavírala hned v prvním roce, v němž počet dětí klesne pod stanovený limit.

Letos bude do škol přerozděleno pro žáky 1. ročníků na pomůcky celkem 80 milionů korun. Příspěvek ve výši 800 korun (dříve to bývalo 200 Kč) na žáka lze využít na psací potřeby či pracovní sešity.

STŘEDNÍ ŠKOLY

Podle schváleného zákona by měly letos odstartovat státní maturity. Je ale pravděpodobné, že se v září na stoly poslanců dostane návrh na odklad, buď jednoletý, nebo dvouletý. Pokud poslanci maturity neodloží, odstartují ve školním roce 2010/11 provizorně. Jelikož není hotová logistika, školy si maturitní testy budou muset nejpíše vyhodnotit samy, zvažuje ministryně školství. Naostro by se pak maturita rozjela o rok později. - čtěte Odložme státní maturity o rok, navrhla ODS. Dříve mluvila o dvou

I v letošním školním roce si deváťáci mohou podat tři přihlášky na střední školy. Ministerstvo školství se však chystá loni zavedený systém tří přihlášek vyhodnotit. V plánu má oslovit i ředitele škol, rodiče a studenty. Případná změna, po které volají ředitelé, by tak mohla nastat až o rok později. - čtěte "Demokratičtější" přijímačky na střední zvýhodňují talenty

školská reforma

Vlastní osnovy: Určité penzum znalostí, které se děti musí naučit, zůstává. Ale to, jak a kdy k němu žáky učitelé dovedou, je pouze na nich.

Méně biflování: Místo učení zbytečností a biflování znalostí zpaměti by se děti měly učit komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat.

Na střední školy letos dorazí školská reforma. Podle nových osnov se budou od 1. září učit všichni gymnazisté a středoškoláci v 61 oborech na odborných školách. Podle rámcových vzdělávacích programů se učí už v mateřských školkách, v prvním, druhém a letos nově i třetím ročníku 1. stupně ZŠ a šestém, sedmém a letos nově i osmém ročníku 2. stupně ZŠ.

Zájemci, kteří získali střední vzdělání s výučním listem, mají od letošního školního roku možnost získat druhý výuční list v jiném oboru vzdělání.

VYSOKÉ ŠKOLY

I v nadcházejícím školním roce bude MŠMT pokračovat v přípravách reformy vysokých škol. Ministerstvo pracuje na přípravě věcného záměru zákona o terciárním vzdělávání a věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům.

Úřad ministryně Kopicové se rozhodl při přípravách opřít o názory akademické obce a studentů, a proto zahájil sérii výzkumů. Akademičtí pracovníci se vyjádřili k problémům českého vysokého školství a možným reformním krokům. Názory studentů zase mají posloužit k přípravě zákona o finanční pomoci ze strany státu. Ministerstvo má v plánu vyzpovídat i absolventy.

PEDAGOGOVÉ

Platy učitelů příští rok nejspíše klesnou. Ministerstvo školství by totiž mělo dostat ze státního rozpočtu o 3,2 miliardy korun méně než letos. Ministryně školství Miroslava Kopicová chce s premiérem Janem Fischerem a ministrem financí Eduardem Janotou jednat alespoň o půl miliardě navíc. - čtěte Škrty ve státním rozpočtu zřejmě sníží učitelské platy

Nekvalifikovaní učitelé, kteří si v roce 2009 nezačnou doplňovat vzdělání, musí ze školství odejít. Jedná se o patnáct procent z celkového počtu kantorů. Tomu má ale předejít novela zákona o pedagogických pracovnících. Ta by měla prodloužit výjimku pro nekvalifikované pedagogické pracovníky o pět let.

státní maturita: není rozhodnuto

Státní maturity mají podle zákona odstartovat nadcházející školní rok. V letech 2010 a 2011, během takzvané náběhové fáze, má být povinná zkouška z češtiny a student si má dále vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Další předměty by byly nepovinné. Od roku 2012 má být pro všechny povinná čeština, cizí jazyk a dále jeden z předmětů: matematika, společenské vědy a informatika.

Podle staronového šéfa Cermatu Pavla Zeleného jsou maturitní testy připravené, chybí ale logistika. Letošní školní rok by tedy maturity musely jet v provizorním režimu (rozhovor s šéfem Cermatu čtěte zde). 

Letošní čtvrťáci se ale státních maturit možná ani nedočkají. Poslanci ODS a ČSSD totiž navrhují jejich odklad. Návrh z pera ODS nejdříve počítal s dvouletým odkladem, na konci srpna změnil předseda školského výboru Walter Bartoš názor a chce ve Sněmovně prosadit odklad pouze o rok.

Otázkou je, jestli se o odkladu stihne hlasovat ještě před předčasnými volbami. Organizační výbor Sněmovny totiž minulý týden projednávání příslušné novely nedoporučil. Hlavní slovo ale mají stejně zákonodárci. Šéfové poslaneckých klubů ODS a ČSSD potvrdili, že se pokusí prosadit tento bod na zářijovou schůzi Sněmovny.

S přípravou maturit nejsou spokojení ani studenti. V červnu proti nové podobě zkoušky dospělosti protestovalo v ulicích Prahy na sedm tisíc z nich. O měsíc později už se jich sešlo jen několik desítek. - čtěte Z protestů zbyla fraška: přišlo pár studentů a Škromach se Zubovou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video