Klasické žárovky definitivně skončí v roce 2012. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žhavá žárovka od září pomalu zmizí z obchodů. Nahradí ji úsporná

  • 1454
Až přijdete za týden do obchodu, na klasickou žárovku výkonnějšího typu tam narazíte jen s velkým štěstím a za pár dní nebo týdnů už vůbec ne. Obchodníci v EU nesmějí od 1. září objednávat staré žárovky s mléčným a matným sklem a jakékoli žárovky o příkonu vyšším než 80 wattů. Smějí pouze doprodat poslední zásoby, které jim zůstaly.

Každý další rok zmizí z trhu další typ žárovek. Jejich definitivní konec pak přinese rok 2012.

Zákaz prosadila Evropská komise, Česko ho nemohlo nijak ovlivnit. I když měla Česká republika připomínky, byla přehlasována. "Nařízení má hlavně ekologický smysl," vysvětluje Matyáš Vitík z tiskového odboru ministerstva průmyslu.

jak se rodí klasická mléčná žárovka

Podívejte se na reportáž z továrny, kde se vyrábějí

Ušetříme 500 elektráren

Výrobce úsporných žárovek, firma Philips, spočítal, že pokud by úsporná žárovka úplně nahradila tu klasickou, ročně by se na světě ušetřilo 23 milionů tun emisí oxidu uhličitého, takže by to výrazně pomohlo v boji proti globálnímu oteplování. Ušetřil by se ročně výkon pěti set elektráren.

Loučení s žárovkou

1. září 2009
všechny matné žárovky
čiré žárovky od 80 W výše

1. září 2010
žárovky nad 65 W

1. září 2011
žárovky nad 45 W

1. září 2012
ostatní žárovky

Už před Evropskou unií omezila na začátku letošního roku prodej starých žárovek Austrálie.

Prodejci žárovek se na rozdíl od obchodníků s cigaretami, kteří kvůli zdražení vytvářejí mamutí zásoby, nijak nepředzásobili. Jedinou možností, jak nezůstat doma potmě, bude nová, úsporná žárovka nebo třeba LED žárovka.

Češi teď, těsně před tím, než začne platit zákaz, skupují levnější staré žárovky ve velkém, někteří i po desítkách. "Už máme jen pár desítek kusů," říká prodejce Petr Pevný z obchodu VP Centrum Elektronika Litoměřice. Poslední kusy doprodává i řetězec s elektronikou Datart.

Náhradu klasické žárovky někteří lidé stále odmítají. Hlavně proto, že je dražší. Zatímco klasická 75wattová žárovka přijde na 6 až 15 korun, jí odpovídající 15wattová úsporná žárovka stojí od 80 korun nahoru. Podle prodejce Pevného se však investice vrátí, "úsporky" prý vydrží nejméně šestkrát déle. 

Je dobře, že se přestanou prodávat klasické, neúsporné žárovky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. září 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2414

ANO
ANO 1265

Úsporná žárovka má také kvůli své konstrukci nevýhodu, kterou uznávají i prodejci. Nabíhá pomaleji než ta klasická. "Současná úsporná žárovka se rozsvěcí rychleji než starší typy úsporných žárovek, staré třeba tři roky," naznačuje šéf firmy Datart Pavel Sláma, že i tento handicap se snad podaří brzy odstranit.

Žárovku si dal patentovat Thomas Alva Edison v roce 1879, takže v roce, kdy se pomalu stahuje z prodeje, slaví 130. výročí.

Měnit bude muset i Klaus

V roce 2006 se strhla polemika o úsporných zářivkách i na Pražském hradě. Tehdejší předseda Strany zelených Martin Bursík zhlédl obrovské lustry v sálech a poradil prezidentu Václavu Klausovi, aby žárovky nahradil úspornými zářivkami. Klaus reagoval, že si je v historických reprezentačních prostorách neumí představit. Po září už bude muset.

Klasická žárovka

– Vynálezcem principu výroby žárovky není Thomas Alva Edison, jak se všeobecně soudí, vymyslel ho Heinrich Göbel zřejmě už v roce 1854. Edison jej však dokázal vylepšit a v roce 1881 rozjel sériovou výrobu žárovek.

– V českých zemích se žárovka poprvé rozsvítila v roce 1880 v cukrovaru v Židlochovicích u Brna.

– Brněnské Mahenovo divadlo bylo první na evropském kontinentu, které bylo osvětleno elektrickým světlem.

– Klasická žárovka není příliš úsporná. Ke svícení využívá pouze osm procent elektrické energie, více než 90 procent jí bezúčelně protopí. Aspiruje tak na titul nejméně efektivního spotřebiče na světě.

– Nevydrží dlouho, její životnost je pouze okolo 1 000 hodin svícení. Úsporné zářivky vydrží až patnáctkrát déle.

– Je levná, ale nízká pořizovací cena vysokou spotřebu nevyváží. Všude, kde se svítí více než pár minut denně, na klasické žárovce proděláte už za několik měsíců.

Jak správně koupit zářivku a co od ní čekat

1. Za jak dlouho se dražší úsporná žárovka vyplatí?
Pořizovací cena je vyšší, protože vyšší jsou i náklady na výrobu úsporných žárovek. Nejlevnější stojí kolem stovky. Investice se však vrátí na nižších účtech do půl až jednoho roku - podle toho, jak intenzivně se svítí. Naopak všude, kde se svítí klasickou žárovkou více než pár minut denně, na ní proděláváte už po pár měsících.

2. Proč má jiný tvar než klasická?
Protože vychází z technologie zářivky, kterou známe z kuchyní. Zatímco v klasické žárovce svítí vlákno, v zářivce plochy trubice. Proto zářící plochu úsporná žárovka potřebuje co největší a často je nabízena v podobě různých spirál nebo podlouhlých trubic. "Na trhu už však koupíte i úsporné žárovky ve tvaru baňky, díky designu krytu," říká Michal Vondra, marketingový ředitel firmy Esolite, výrobce zářivek.

3. Zlevní úsporná žárovka?
Podle Vondry úsporná žárovka zlevní, protože se na ni přeorientují všichni výrobci, takže v oboru vznikne větší konkurence. Očekává se, že žárovka bude zlevňovat, jak bude obchodníkům stoupat obrat.

4. Proč se pomaleji rozsvěcí?
Opět to souvisí s její technologií - jde o trubici, která se nejdříve musí celá prosvítit. "Obecně platí, že čím delší má úsporná žárovka životnost, tím pomaleji se zažehne," dodal Vondra. Pomalu se rozsvěcejí hlavně starší modely úsporných žárovek. U kvalitnějších výrobků je zaručeno, že do sta vteřin naběhnou na 75 procent výkonu. Někteří výrobci už uvádějí na trh úsporné žárovky s technologií QUICKSTART, které nejsou o nic pomalejší než klasické baňky.

5. V jakém harmonogramu skončí klasické žárovky?
Letos od 1. září se nesmějí uvádět na trh (obchodník je nesmí objednat) žárovky, které nejsou čiré (mléčné sklo), a pak nejsilnější kategorie, od 80 wattů nahoru. Od 1. září 2010 skončí žárovky nad 65 wattů, o rok později se hranice posune dolů na 45 wattů a v roce 2012 i ty ostatní.

6. Jak pomůže zavedení úsporných žárovek ekologii?
Díky menšímu příkonu odebírají menší množství elektrické energie, které se nemusí tolik vyrábět. Klasická žárovka totiž promění na světlo jen osm procent protékající energie a 92 procent na teplo. Proto je tak horká. Firma Philips, jeden z výrobců úsporných žárovek, udává, že na svícení jde 19 procent veškeré spotřebované elektřiny ve světě. Takže rozhodně je prostor, kde lze ušetřit. Kdyby podle Philipsu přešel celý svět na úsporné svícení, ušetřilo by se 120 miliard eur, což odpovídá ročnímu výkonu pěti set elektráren.

7. Svítí úsporná žárovka jinak?
Záleží na tom, jaký typ si člověk koupí domů. Klasická zářivka a úsporná žárovka produkují bělejší a "chladnější" světlo. Poptávka však už výrobce donutila, aby uvedli na trh i úsporné žárovky s "teplejším" světlem, které se hodně podobá světlu obyčejné žárovky.

8. Vadí jí časté vypínání?
Ano. Snižuje její životnost. Udává se, že by neměla svítit kratší dobu než pět minut. Proto prodejci už dříve radili neumisťovat ji například na toaletu, kde člověk potřebuje rozsvítit jen na krátkou chvíli. Nové typy úsporných žárovek už tuto nevýhodu překonávají.

9. Jaký typ osvětlení si vybrat?
Denní přirozené světlo obsahuje velké spektrum, světelná pásma mají různé vlnové délky. "U žárovek jsou některé světelné pásy upřednostňovány, což se projeví právě určitým zabarvením," říká Jitka Hollarová se Státního zdravotního ústavu. Přírodnímu bílému světlu odpovídá žárovka se 4 000 kelviny - nejvíce se podobá dopolednímu světlu. Čím je vyšší množství kelvinů, tím je světlo víc namodrale chladné. Zapálená svíčka září pouze 1 800 kelviny.

10. Jaká je historie úsporné žárovky?
I když se prosadí definitivně až díky evropské směrnici, první úspornou žárovku, tedy zářivku, která se vešla do žárovkové objímky, uvedla na trh už v 80. letech firma Philips.

Úsporná žárovka

– Úsporná (někdy také kompaktní) žárovka byla poprvé představena v roce 1980.

– Oproti klasickým žárovkám má až o 80 procent nižší spotřebu elektrické energie.

– Její životnost je oproti klasické žárovce 6 až 15krát vyšší, tedy 6 000 až 15 000 hodin. Nemusí se tedy často vyměňovat.

– Návratnost investice do úsporného osvětlení činí maximálně 6 až 12 měsíců (podle intenzity svícení). Navíc cena i u kvalitních úsporných žárovek pravděpodobně klesne.

– Úsporným žárovkám však škodí příliš časté vypínání a zapínání, odolnější jsou novější typy.

– Hodí se především do takových místností, kde se svítí minimálně hodinu denně.

– Vzhledem k tomu, že některé úsporné žárovky mají jinou objímku než klasické, nevejdou se do každého svítidla.

– Obsahují rtuť, proto je třeba s nimi zacházet opatrně a po ukončení životnosti je nerozbité odevzdat k recyklaci. Nepatří do komunálního odpadu.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Co můžete čekat od úsporné žárovky? O co všechno už EU Čechy připravila? Čtěte ve čtvrtek v MF DNES.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue