Šéf ČSA nabídl rezignaci, když odbory přistoupí na snížení mezd

  • 112
Šéf ČSA Radomír Lašák ve středu vystoupil s překvapivým prohlášením. Pokud zaměstnanci aerolinek přistoupí na snížení platů nebo zmrazení benefitů, vedení firmy podle něj odstoupí. Lašák tak reaguje na napjatou situaci mezi vedením firmy a odbory.

Šéf ČSA na dnešní tiskové konferenci navrhl, aby se mzdy pilotů snížily o 30 procent a ostatním zaměstnancům o 15 procent. Podle aerolinek by tak firma uspořila téměř miliardu korun.

Vedle toho Lašák navrhuje zrušení provozních omezení a zmrazení benefitů až do skončení ekonomické krize, nejméně však do konce příštího roku. Tím by firma uspořila dalších  220 milionů.

"Minutu poté, co odbory tyto návrhy podepíší, my jako vedení odstoupíme," prohlásil Lašák na tiskové konferenci.

Podle ministra financí Eduarda Janoty by v případě dohody odstoupila kvůli zachování kontinuity při privatizaci jen část představenstva, například prezident s někým dalším. "Není možné připustit žádný chaos a lze to zvládnout," řekl Janota.

Kolik berou zaměstnanci

Průměrný plat v ČSA je 62 tisíc korun. Průměrný plat pilotů je 212 tisíc korun.

Zdroj: ČSA

Situace ve firmě je vyhrocená. Proti Lašákovi se bouří například piloti, kteří kritizují prodej majetku společnosti kvůli vylepšení hospodářských výsledků. V úterý piloti žádali zástupce státu o Lašákovo odvolání.

Vedení firmy na to reagovalo zasláním vytýkacího dopisu prezidentovi odborové organizace pilotů Filipu Gasparovi, kterému tak hrozí výpověď. - čtěte ČSA hrozí výpovědí šéfovi odborů pilotů

"Je to určitě zajímavá myšlenka, ale ještě o ní nic nevíme a musíme ji projednat s kolegy," reagoval Gaspar na Lašákovy návrhy.

Podobně jako piloti hovoří i někteří politici. Kritikou nešetří například KDU-ČSL. Před několika dny se přidal i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Podle něj vedení ČSA manažersky selhalo a Lašák by měl sám rezignovat.

Právě tehdejší předseda vlády Paroubek však Lašáka před třemi lety do funkce nominoval. Lašák přišel do aerolinek z představenstva energetického gigantu ČEZ. Na pozici vystřídal exministra Jaroslava Tvrdíka.

Lašák: Neselhal jsem

Lašák získal vedoucí pozici s úkolem připravit aerolinky na privatizaci, o svém budoucím úspěchu vůbec nepochyboval. "Myslím, že neexistuje problém, se kterým bych si nevěděl rady. Jedině kdyby přišel shůry," řekl tehdy novinářům.

Problém "shůry" opravdu přišel, kvůli krizi se totiž s ČSA do vzduchu vydává stále méně cestujících a firma za první půlrok prodělala rekordních 1,8 miliardy korun. Podle Lašáka je vedle poklesu trhu vinno i bývalé vedení aerolinek. Nevytvořilo prý finanční rezervy, ze kterých by firma mohla v krizových dobách čerpat.

Za vlády exministra Jaroslava Tvrdíka aerolinky rychle navyšovaly mzdy a náklady prudce rostly, zatímco výnosy už tolik ne.

Lašák nebere současnou situaci v podniku jako své manažerské selhání. "Naopak, já jsem našel způsob, jak zajistit přežití aerolinek," dodal.

,