Muchow s Neuwerthem natočili Vypsané fiXe „anglickou“ desku

  • 2
Za natáčením páté desky Vypsané fiXy, která se na internetu objeví magického 9. 9. v 9:09 hodin, stojí producentská dvojice Jan P. Muchow a Dušan Neuwerth. Právě oni dva bouchli do stolu a původem pardubické čtveřici ukázali "jiný svět" v britském studiu.

Zvuk desky Klenot, která nese název podle postavy z jedné písně Klenot Eskortové – majitelky klubu Naše nebe a milovnice fotbalu, dostal na starost Guy Fixsen. Ten již dříve spolupracoval s irskou partou My Bloody Valentine nebo s Pixies, velkou inspirací členů Fixy.

"Když jsme si v roce 1994 rozdělovali nástroje, protože nikdo na nic neuměl hrát, jediná věc, kvůli který jsme se dali dohromady, byla, že jsme večer předtím pařili na rockotéce na Pixies," vzpomíná frontman kapely Márdí. "A teď jsme nahrávali s týpkem, který s Pixies dělal. Ale vzhledem k jeho jménu to vlastně bylo osudově daný předem." A producenti dodávají: "Guy je skutečná třída."

Vypsaná fixa nahrávala v Londýně nové album Klenot

Kolik byste tipli, že by za desku v internetové distribuci Guy Fixsen zaplatil?
43. MFFKV - Jan P. MuchowNeuwerth: My se ho zeptáme, on totiž přiletí na křest.
Muchow: Guye jsem znal, protože už jsem s ním dělal dřív. Takže jsem mu poslal odkazy, kde si může poslechnout předešlý desky. A jemu se to líbilo, jinak by to nedělal. Jsem přesvědčený, že by desku koupil za cenu, za kterou by byla v prodeji.

Kolik byste dali vy?
Muchow: To je těžký. My jsme do toho vkládali svůj volný čas, což je vlastně ta největší investice, co člověk v životě ještě má. My jsme vlastně platili nejtvrdší měnou.
Neuwerth: Navíc nemáme odstup.

Bylo znát, že česká kapela poprvé vyrazila do zahraničního studia?
Neuwerth: Londýn kluky trochu postrašil. Byli však připravení, i když zároveň nervózní. Na druhou stranu ta nervozita v tvůrčím prostředí rychle opadla.
Muchow: Už to holt nemohli okecat. Ve studiu se totiž komunikovalo opravdu jen hudbou, o to větší to byla pro Fixu motivace. Museli přesvědčit studený anglický čumáky, tedy i techniky, aby je najednou začali brát vážně. Guy nepochytil z češtiny moc, ale stejně probíhaly scénky, které on už ze studia zná. "Hele, že jste teď řešili támhleto," najednou křiknul a vždycky se trefil. Hudba je fakt mezinárodní.

Máte historky z natáčení?
Dušan NeuwerthNeuwerth: Celý to vlastně vzniklo tak, že jsme chtěli jet na Premiere League a potřebovali jsme někoho, kdo by nám to zaplatil... Ne vážně. Osobně jsem se přesvědčil, že profesně nejsem mimo mísu. Našel jsem však i pár fíglů, které pro mě byly překvapující, naprosto nové a zároveň jednoduché. Prostě anglické.
Muchow: Jsem antitechnický typ, takže muziku poslouchám ušima, pak třeba Dušanovi řeknu: Nezní to divně? (A já ji poslouchám zubama, skočí mu Neuwerth do řeči.) A on je schopen se k tomu postavit. Já si spíš vybavím scénky, kdy se rozhodujeme, jestli půjdeme na čínu, nebo ne. V Česku je těch otazníků míň.

Až Fixa řekne: Hele kluci, pojďte zase točit, vyrazíte bez váhání?
Neuwerth: Záleží na tom, jestli to Fixa řekne, až splatí tuhle desku, kterou jsme jim vymysleli. Za sebe říkám jo.
Muchow: Určitě.

Zaplať, kolik chceš

Vypsaná fixa nahrávala v Londýně nové album KlenotHeslo "zaplať, kolik chceš" se mezi tuzemskými kapelami stává populární. Svá nová alba za cenu, kterou si určí sami fanoušci, na internetu plánují vydat Vypsaná fiXa i slovenští Horkýže Slíže. Zopakují tak model, se kterým na jaře přišla kapela Wohnout. Ta za měsíc prodeje své desky Karton veverek vydělala kolem čtvrt milionu korun. "Slyšel jsem, že za Wohnouty zaplatil každý čtrnáctý. Myslím, že naši fanoušci jsou charakternější, takže by to mohl být třeba každý desátý," slibuje si frontman Vypsané fiXy Márdi.

Deska Klenot vyjde digitálně na portálu t-music.cz už 9. září, fyzický nosič na CD a vinylu kapela vydá ve stejný den na vlastním labelu San Piego Records. "Počítáme, že víc desek se stále prodá fyzicky, protože lidi chtějí mít v ruce booklet," říká Márdi. Příjmy z internetu by nicméně kapele měli pomoci zaplatit drahé nahrávání v Londýně.

Horkýže slížeTaké recesistická slovenská skupina Horkýže Slíže, jež dosahovala až sedmnáctitisícových prodejů, odchází od velkého vydavatelství a zakládá si vlastní. A i jejich novinka 54 dole hlavou, která teprve vzniká, bude od 1. října nejprve k dispozici digitálně a za cenu, kterou si určí fanoušci. Fyzicky vyjde až o tři týdny později.

Mobilní operátor T-Mobile, který stojí za oběma projekty, z nichž jde zisk zejména kapelám, si slibuje hlavně upozornění na svůj hudební portál. Jeho prostřednictvím si od září majitelé tarifů Bav Se budou moci zdarma stáhnout na 300 tisíc skladeb z katalogu Universal Music s časově neomezenou ochranou.
vdr

,