Viamont staví pro dráhy ve velkém i v malém

  • 18
Co mají společného velká železnice a její modelová zmenšenina zvaná Království železnic na pražském Smíchově? Ani jedna se neobejde bez štědrých dotací.

Ale zatímco na provoz vlaků Českých drah přispívá miliardami stát a kraje, modely vláčků podporují samotné dráhy a další firmy, které se kolem železniční dopravy pohybují.

Zmenšené modely podpořily dohromady přibližně pěti miliony korun právě České dráhy, jejich dceřiná firma ČD Cargo či výrobce zabezpečovacích zařízení AŽD Praha.

Expozici, která má být po dokončení největší ve střední a východní Evropě, zatím navštíví podle informací provozovatele denně kolem pěti set návštěvníků. Základní vstupné pro dospělé je 150 korun.

Hlavním majitelem kolejiště, kde se prohání 128 lokomotiv a vagonů na 450 metrech kolejí, byla při uvedení do provozu společnost Viamont, jejíž podíl činil osmdesát procent. Firma, kterou dříve spoluvlastnil bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, má však stále více zkušeností i s "velkou" železnicí. Třeba na konci loňského roku vyhrála ve sdružení s dalšími stavebními firmami tendr na rekonstrukci tratě mezi Berounem a Zbirohem za téměř pět miliard korun.

Největší modelová železnice ve střední Evropě na výstavě Království železnic v Praze.

"Podobný projekt je v Hamburku a je to oblíbený marketingový nástroj železničních firem," vysvětluje důvody, které přiměly ČD Cargo k podpoře projektu, její mluvčí Zdeněk Větrovec. Jakou částkou provozovatel nákladní dopravy vláčky podpořil, však firma uvést odmítá.

Příliš sdílná není ani její mateřská společnost České dráhy. Oba podniky se odvolávají na to, že částka je součástí obchodní smlouvy a na přání druhé strany se nezveřejňuje. Podle informací MF DNES dráhy přispěly na stavbu modelu 1,5 milionu korun. Naopak soukromá firma AŽD Praha problém se zveřejněním příspěvku nemá.

Dodavatel zabezpečovacích zařízení pro železnice podpořil modely sedmi sty tisíci korunami. "Dali jsme na to peníze hlavně kvůli prestiži," uvedl mluvčí firmy Jiří Dlabaja.

Samotná firma Království železnic vznikla přeměnou společnosti Viarent CZ. Od letošního ledna ji stoprocentně ovládal Viamont, ale hned dva měsíce nato prodal Viamont dvacet procent firmy společnosti Etiam Dei Gratia (latinsky "Rovněž z Boží milosti").

Tato malá projektantská firma loni vykázala tržby devět milionů korun a podle místopředsedkyně její dozorčí rady a zároveň členky dozorčí rady Království železnic Aleny Saskové nemá Etiam dei Gratia s Českými drahami nebo drážní dopravou nic společného.

Největší modelová železnice ve střední Evropě na výstavě Království železnic v Praze.

"Byl to od začátku nápad kolegy Matěje Horna, který má rád od malička vláčky," dodala.

Jak se třiatřicetiletému nadšenci podařilo přesvědčit klíčové hráče oboru, aby šli do projektu, který stojí více, než dosahují tržby jeho firmy?

"Oni nakonec dali jen výrazně méně, než činily prvotní investice. Není to jen o stavbě kolejišť a městeček, museli jsme vybudovat kompletní zázemí, včetně osvětlení a vzduchotechniky," uvedl Horn s tím, že náklady na první etapu stavby přesáhly dvacet milionů korun. Většinu měly zaplatit soukromé osoby včetně jeho samotného.

Akcionářská struktura Království železnic se podle něj dál mění a Viamont v něm prý už teď podíl nemá. Generální partneři, České dráhy a ČD Cargo, uzavřeli sponzorské smlouvy na dobu určitou - na rozjezd. Zda budou přispívat dál, se prý teprve uvidí.