Hodnota Českých aerolinií: -708 milionů

  • 127
Účetní hodnota Českých aerolinií poprvé v historii klesla do záporných čísel. Výše vlastního kapitálu, tedy součet vkladů od státu, zisků a ztrát z minulých let, se na konci června dostala do hlubokého minusu 708 milionů korun. Ukazují to podklady, které včera projednávala dozorčí rada a které má MF DNES k dispozici.

Záporný vlastní kapitál znamená, že firma prohospodařila všechny peníze, které do ní vložil majitel, a ještě dalších tři čtvrtě miliardy navíc. V součtu s tím, že kromě tří starších boeingů a dvou airbusů již nemá žádný významný zpeněžitelný majetek, je závislá na čerpání úvěrů od státního podniku Osinek, to ve výsledku znamená i nulovou hodnotu podniku.

"Záporný vlastní kapitál je extrémní problém," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Na druhou stranu SkyEurope mají záporný kapitál delší dobu a také stále létají," dodal.

Firma se k výsledkům nechce vyjádřit do středy, kdy předstoupí před akcionáře. Za propadem vlastního kapitálu stojí především ztrátové hospodaření. Z minulosti s sebou aerolinky vlečou bezmála miliardu korun neuhrazených ztrát, ke kterým se za první pololetí přidalo 1,8 miliardy.

Problém pro privatizaci

Záporný vlastní kapitál výrazně ovlivní i nabídkové ceny v privatizaci, která v září končí. Zástupce posledního zájemce, majitel Unimex Group Jiří Šimáně uvedl, že o špatných výsledcích za první polovinu letošního roku i záporném kapitálu ví. Nechtěl však uvést, jak ovlivní jeho nabízenou cenu.

Kupující ČSA mnoho majetku nezíská, protože současné vedení už rozprodalo majetek v hodnotě zhruba dvou miliard a v plánu má i další výprodeje. Do konce roku se navíc bude ještě vlastní kapitál dál snižovat, neboť firma předpokládá ztrátu kolem dvou miliard. Teprve až v průběhu příštího roku se mají do hospodaření promítnout úsporné kroky, a to především propouštění.

Pokud vedení ČSA prosadí svůj plán na prodej pěti letadel, zůstane společnosti jen pět menších vrtulových letadel ATR 42 a ATR 72 a k tomu dva horkovzdušné balony.

Ostatní stroje má firma na finanční nebo operativní leasing, ukazují údaje z leteckého rejstříku. Vedení se chce zbavit letadel, jejichž leasing aerolinky teprve nedávno doplatily - týká se to tří boeingů, za které by podle odhadů měly ČSA získat zhruba půl druhé miliardy korun.

V areálu letiště zbývá firmě jen pár nemovitostí. Většinu budov prodala loni Letišti Praha a administrativní budovu zastavila ve prospěch státního podniku Osinek, který aerolinkám pomohl letos úvěrem 2,5 miliardy. ČSA vyčerpaly už miliardu.

Dozorčí rada včera vedení firmy přibrzdila v plánech na další rozprodej. O prodeji letadel může firma dál jednat - ale tím to končí. "Do doby rozhodnutí o privatizaci nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti," řekl včera ministr financí Eduard Janota.

Ten včera na dozorčí radu přišel i s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou. Oba ministři se na jednání dozorčí rady dosud nikdy nesetkali. "Problémem aerolinek je, že nemají z minulých dob dostatek rezerv na nepříznivé období," říká Slamečka.

Podle informací MF DNES se na jednání krátce probírala i varianta konkurzu, ale dozorčí rada se tímto plánem hlouběji nezabývala. Ještě na konci loňského roku se přitom vedení chlubilo dobrými výsledky.

O duty free je zájem

Současný management, na jehož odvolání tlačí stále více zaměstnanci, musí přibrzdit i s plány na prodej bezcelních obchodů na letišti nebo vyčlenění dalších ziskových provozů aerolinek, například údržby letadel.

Kupce na duty free obchody, které jsou na lepších místech letiště a loni do firmy přinesly zisk přes třicet milionů korun, by už měly. "Zájem bych o ně rozhodně měl," potvrdil šéf Unimexu Jiří Šimáně, který vlastní další obchody na Ruzyni a na bezcelních obchodech vyrostl.

Situace ve firmě je čím dál napjatější. Odboráři jsou čím dál hlasitěji proti současnému vedení, až donedávna přitom veřejně vystupovali proti managementu jen piloti.

V problémech jsou však aerolinky i kvůli tomu, že v minulosti vedení exministra Jaroslava Tvrdíka přistoupilo na rychlé navyšování mezd a náklady prudce rostly, zatímco výnosy už tolik ne. Letos většina lidí kývla na snížení platu, krátce poté si širší management schválil možnost vyplatit si příští rok bonus i v případě vysokých ztrát.

"Nelze vše řešit jen úsporami, je nutné podívat se i na výnosovou stránku," míní například Petr Voldán, prezident odborového úseku leteckých techniků. Podle něj už situace nazrála k tomu, aby došlo ve vedení ke změně. Vzdorní piloti navrhované kroky považují za řízenou likvidaci firmy.

Dozorčí rada včera potvrdila chystané propouštění ve firmě. To se nejvíce dotkne právě pilotů a palubních průvodčích, nejmenší podíl lidí odejde z kanceláří.