Dům přestavěl po vzoru obojživelného tanku. Povodně ho nedostanou

  • 66
Několik povodní za sebou přinutilo majitele domu na břehu Labe k razantní obraně. Díky zkušenostem z vojny dům upravil na obojživelný. Pořídil si i vlastní agregát pro čerpadlo.

Speciální úpravy na rodinném domku ležícím asi 100 od řeky napadly Petra Noska ze Svádova u Ústí nad Labem už někdy v 80. letech. Tehdy dosáhla povodeň na Labi výšky šesti metrů.

Majitel proto vyspádoval veškeré podlahy ve sklepě do jednoho místa. Na betonu si dal záležet. Na radu známého do něj přidal vodní sklo, aby beton nepropouštěl vodu.

Ocelové rámečky a ocelové pláty chrání sklepní okénka

Ocelové rámečky a ocelové pláty chrání sklepní okénka

Jak z domu vzniká tank

V nejnižším místě sklepa, kam se voda stahovala, prokopal díru a uložil sem trubku vedoucí do betonové vodní jímky s objemem osmi kubických metrů. I tu zhotovil vlastnoručně. Padlo na ni 30 míchaček, na každou byla potřeba tři plná kolečka. Také přidal vodní sklo.

Kolem sklepních okének zhotovil ocelové rámečky, na které se před blížící se vodou přišroubují ocelové pláty. Ty se před dotažením šroubů ještě podlepí silikonem.

Na dveře od garáže přidělal ocelový rám. Postup je u nich stejný jako u okének, po silikonu přijdou ocelové pláty. Ochrana se skvěle osvědčila při povodních v roce 2006.

O povodně není u Labe nouze

O povodně není u Labe nouze. V roce 2006 se voda přesto do garáže už nedostala.

Okolo zadních dveří do sklepa vytvořil Petr Nosek jakési "zásuvné" kolejnice. Do nich se zasunou dřevěné fošny a seshora se dotáhnou matkou tak, aby nepropustily ani kapku vody.

Samotná vodní jímka je nepropustná. Při velké vodě se na vrchní ocelové víko přidělá tři metry vysoký plastový "komín" a jeho vnitřkem se pomocí čerpadel voda dostane ven z jímky, tedy i z celého sklepa.

Dokonalou těsnost ocelový rámů zaručuje podlepení silikonem

Dokonalou těsnost ocelový rámů zaručuje podlepení silikonem

Na dveře garáže přidělal majitel ocelový rám, na který přijde silikon a poté ocelové pláty

Na dveře garáže je přidělaný ocelový rám, na který přijde silikon a poté ocelové pláty

Inspirace? Petr Nosek byl na vojně u tankistů, a tak celý domek pojal jako tank brodící se vodou - vše se utěsní, jen z věže trčí nahoru komín.

Velká voda vyžaduje čerpadlo

Jenže v roce 2002 přišly záplavy, s nimiž nepočítal ani Petr Nosek. Voda dosáhla výšky 12 metrů a zaplavila dům až po horní patro. Museli ho všichni opustit.

Během několika let proto majitel, už v důchodu, systém ještě zdokonalil. Aby mohl nechat běžet čerpadla, pořídil si vojenský agregát. V případě potřeby ho vytáhne na balkon, připojí ho na vnitřní rozvod elektřiny a může čerpat vodu, i když se v okolí vypne proud.

Na záplavy je majitel připraven

Na záplavy je majitel připraven

Pláty jsou pečlivě popsány, každá místnost má své

Pláty jsou pečlivě popsány

V roce 2006 už vše fungovalo naprosto dokonale. Voda sice pronikla do sklepa, ale Petr Nosek ji stačil odčerpávat z jímky zpět do rozvodněného Labe.

Jenže vyvstal jiný problém. Spodní voda tlačila na základy takovou silou, že se začaly nadzvedávat podlahy. A tak musel nechat ve sklepě asi 30 cm vody, aby vyrovnal tlak vody jak zvenku, tak zevnitř. Mezi poničenými domy vypadal plně funkční dům jako ponorka. Rodina v něm klidně žila dál.

Teď ještě podnikavý důchodce přemýšlí, jak udělat závěsnou lávku, aby nemusel při povodních na nákup lodí, ale aby přešel na "břeh" suchou nohou.