Libyjce zodpovědného za Lockerbie vítali v Tripolisu jako hrdinu

  • 24
Davy Libyjců vítaly na letišti v Tripolisu Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího jako hrdinu. Bývalý tajný agent se vrátil do rodné země po letech strávených ve skotském vězení, kde si odpykával doživotí za vražedný bombový útok na letadlo nad Lockerbie v roce 1988. Skotsko ho propustilo, protože umírá na rakovinu.

Libyjec opustil vězení krátce poté, co skotský ministr spravedlnosti jeho propuštění oznámil. Po půl čtvrté místního času už seděl v libyjském letadle, které pro něj poslal vůdce Muammar Kaddáfí. Do hlavního města Libye Tripolisu přiletěl večer. - více o jeho propuštění se dočtete zde

Na letišti na něj čekaly davy, které muže odsouzeného za smrt 270 nevinných lidí při explozi letadla nad Lockerbie v roce 1988 vítaly jako hrdinu. Někteří lidé měli na sobě trička s jeho podobiznou, další mávali libyjskými vlajkami. V centru metropole zněly z tlampačů vlastenecké písně.

"Vidět, jak je v Tripolisu vítán jako hrdina někdo, kdo spáchal mnohonásobnou vraždu, je samozřejmě hluboce zneklidňující a hluboce zarmucující, zvlášť pro rodiny 270 lidí zabitých při explozi letadla PanAm 21. prosince 1988 nad Lockerbie," reagoval britský ministr zahraničí David Miliband.

Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího vítaly po jeho návratu do Libye davy (21. srpna 2009)

Mnoho Libyjců považuje bývalého agenta Midžrahího za nevinného obětního beránka a jeho návrat domů za morální vítězství své země a za konec dlouhého ponižování Západem.

Midžrahí z letadla vystoupil v tmavém obleku a kravatě a okamžitě odjel v doprovodu Sajfa Isláma Kaddáfího, syna libyjského vůdce, za svou manželkou. Prostřednictvím svých právníků uvedl, že cítí úlevu, a zopakoval, že je nevinný.

Jeho propuštění vyvolalo silné reakce na obou stranách Atlantiku, zejména v USA, odkud pocházela většina obětí teroristického útoku. Washington, který byl celou dobu proti, rozhodnutí Skotů přijal s nevolí. Prezident Barack Obama nejprve prohlásil, že to byla "chyba", a později vyzval Libyi, aby propuštěného nevítala jako hrdinu a umístila ho do domácího vězení.

Susan Cohenová z New Jersey, jejíž dcera zahynula nad Lockerbie v roce 1988, sleduje propuštění Midžrahího. (20. srpna 2009)

Stephanie Bernsteinová, která přišla nad Lockerbie o manžela, prohlásila, že rozhodnutí skotského ministra spravedlnosti Kennyho MacAskilla bylo "naivní". "Myslí si, že to nějak dokazuje, že jsou lepší lidé, protože soucítí? Neukazuje to soucit, ale slabost," řekla televizní stanici BBC.

Mnohé rodiny britských obětí se k propuštění Midžrahího přiklonily, mnozí z nich navíc pochybují o rozsudku z roku 2001. Věří, že důkazy proti Libyjci nebyly dostačující, s čímž souhlasí někteří tajní agenti, kteří případ vyšetřovali.

útok na letadlo nad Lockerbie

Havárie letadla společnosti Pan-am nad skotským městečkem Lockerbie 21. prosince 1988.V prosinci 1988 zažila Evropa dosud nejtragičtější teroristický útok. Nad skotským městečkem Lockerbie explodovalo letadlo Boeing 747 americké společnosti PanAm. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a také jedenáct obyvatel Lockerbie, kam dopadly trosky. Většina cestujících v letounu byli Američané.

Soud poslal bývalého důstojníka tajné služby za mříže na doživotí v roce 2001. Za normálních okolností by mohl být propuštěn nejdříve po 27 letech, ale kvůli smrtelné nemoci letos požádal o propuštění. O jeho vydání žádala Brity už dříve také libyjská vláda s tím, že by mohl pokračovat ve výkonu trestu v Libyi.

Sedmapadesátiletý Midžrahí je jediným člověkem, který byl za bombový útok na letadlo PanAm odsouzen. Muž, který stále tvrdí, že je nevinen, prohrál první odvolací soud v roce 2002. Skotsko ale celý případ později znovu prozkoumalo a v roce 2007 připustilo, že mohlo jít o justiční omyl, připomněla agentura Reuters.

Lockerbie, odškodnění a Libye

Libye v roce 2002 oznámila, že je ochotna přijmout zodpovědnost za činy svých funkcionářů, a rodinám pozůstalých slíbila odškodnění. Později každé rodině vyplatila deset milionů dolarů. Byl to jeden z prvních kroků, které udělal režim Muammara Kaddáfího na cestě z mezinárodní izolace. V roce 2006 Libye a USA opět navázaly diplomatické styky, letos zemi navštívila ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Kaddáfí od té doby navštívil Rusko a Itálii. Na podzim dokonce pojede na Valné shromáždění OSN do New Yorku. - čtěte Kaddáfí jede do New Yorku, pozůstalí po obětech Lockerbie zuří


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video