Ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat) Pavel Zelený odpovídá čtenářům iDNES.cz. | foto: Cermat

Státní maturity od roku 2010 pohřbil ministr Liška, tvrdí šéf Cermatu

  • 68
Sto tisíc studentů s napětím očekává, jestli poslanci podpoří odklad státních maturit. Podle Pavla Zeleného, staronového šéfa projektu, nelze naostro začít v roce 2010. "Důvodem je rozhodnutí ministra Ondřeje Lišky změnit v naprosto nevhodný okamžik pravidla hry ohledně logistiky," říká v rozhovoru iDNES.cz.

Na začátku roku odvolal tehdejší ministr školství Ondřej Liška Zeleného z postu šéfa Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které má přípravu státních maturit na starosti.

stanoviska ke státní maturitě

Poslanci by měli o odkladu maturit jednat na zářijové schůzi. Předseda školského výboru Walter Bartoš (ODS) navrhuje dvouletý odklad, ministryně školství Miroslava Kopicová a Zelený maximálně jednoletý. Odklad podporují jak poslanci ODS, tak ČSSD. Návrh tak zřejmě projde a zopakuje se tím situace z roku 2008, kdy poslanci odložili novou podobu státní zkoušky o dva roky.

Na jeho místo usedl Martin Mach, který maturitu koordinoval na ministerstvu. A se souhlasem Lišky rozhodl, že nebude pokračovat ve schváleném logistickém zajištění státních maturit. Právě to je podle Zeleného, který dnes maturitám opět šéfuje, důvod, proč státní maturity nemůžou v roce 2010 naostro odstartovat.

Před zářijovou schůzí Sněmovny jsou připravené dvě verze - maturitu neodkládat a logistiku příští rok vyřešit provizorně. Nebo odložit maturity o rok a od roku 2011 jet naostro.

Jaký byl záměr pana Macha po vašem odchodu z postu šéfa Cermatu?
Byla tu představa, že se provizorně něco vytvoří na příští a přespříští rok a definitivní to bude až od roku 2012. Myslím si ale, že těch provizorií už bylo trochu dost a od roku by se 2011 mělo jet naostro.

Jaký je ten nejzásadnější moment, který způsobil, že maturity nemůžou v roce 2010 naostro odstartovat?
Důvodem je rozhodnutí ministra Lišky v naprosto nevhodný okamžik, půl hodiny po dvanácté, změnit pravidla hry ohledně logistiky. A to prostě nejde udělat. Nebylo možné ověřit, jestli systémy, které se budují, jsou funkční, nebo ne. Chcete-li vědět, kde je chyba, tak bezpečně tady.

Jak tedy budou maturity zabezpečeny v případě, že je poslanci neodloží?
Navrhujeme řešení, které teď zveřejňovat nebudu, protože to musí odsouhlasit paní ministryně. Ale je to udělané tak, aby byla minimalizována rizika.

Odkládat o dva roky je zbytečné

A jste pro to, aby byly maturity spuštěny už příští rok?
Já nejsem pro nic, já jsem závislý na tom, co řeknou poslanci.

Narážím na dva vaše rozhovory, pro server Česká škola a pro Rádio Česko. V obou jste řekl, že zavedení státních maturit od příštího školního roku je nereálné. V dubnovém rozhovoru pro Českou školu jste dokonce mluvil o kolapsu, pokud maturity odstartují už příští rok.
To lze snadno vysvětlit. Za prvé platí, že když poslanci neodloží státní maturity, tak maturity v roce 2010 musí být. A když jsem říkal, že jsou maturity nereálné a hrozí kolaps, tak se to vázalo na zabezpečení organizace maturit, které se připravovalo za Martina Macha.

Co říkáte na návrh předsedy školského výboru Waltera Bartoše, který usiluje o odklad maturit o dva roky?
Myslím, že by to bylo dost nešťastné a rizikové. Za prvé to nemá věcné odůvodnění. Na dva roky se to prostě odkládat nemusí. Za druhé naskočí náklady. A třetí riziko, respektive důsledek je ten, že se těžiště nákladů přenese na státní rozpočet, o němž víme, v jakém je stavu. Zatím je to financováno z evropských peněz.

A asi nejrizikovější je otázka, jak by se k dvouletému odkladu postavily školy. Další odklad o dva roky je z dnešního pohledu strašně kontraproduktivní. Nedoporučuji, vřele ho nedoporučuji.

Není to dětská hra, jdou to osudy dětí

Ředitelem Cermatu jste se stal v roce 2007, odklad maturit přišel v roce 2008. Teď jste opět ředitelem a opět se schyluje k odkladu. Můžete tyto dvě situace porovnat?
Mají spolu kupodivu dost společného. V roce 2008 se maturity odkládaly kvůli tomu, že - když to řeknu hodně zjednodušeně - ti, kteří za to byli zodpovědní, měli pocit, že logistika je dětská hra.

Když jsem se stal v roce 2007 ředitelem Cermatu, tak byla logistika koncipovaná tak, že by to kleklo. To ale nemůže kleknout. Nemůže se stát, že někdo neodmaturuje kvůli tomu, že z nějakých technických důvodů něco nebude fungovat, něco se nepodaří, něco se ztratí.

A nyní?
Teď, pokud mluvíme o logistice, je to totéž. Došlo k naprostému podcenění rizik a přípravy. A mně připadá, že se nemá hazardovat, jsou to osudy sto tisíc dětí, není to dětská hra. Není to tak, že se řekne: Sorry, tak jste neodmaturovali, odmaturujete jindy. To je šílená věc, neumím si představit, že bych to řekl.

V době těsně před podzimními sněmovními volbami se státní maturity staly tématem pro politické strany. Chtějí získat co nejvíce hlasů studentů-prvovoličů výměnou za novou podobu zkoušky dospělosti. Vadí vám to?
Maturita je politické téma. Je to obrovský zásah do systému, týká se to ročně minimálně 300 tisíc lidí - žáků, rodičů, učitelů. Je v tom kalkul, politika, to se nedá nic dělat.

Zaznamenal jste iniciativy studentů, jejich shromažďování na Facebooku, kde organizují protesty, sepisují petice?
Zaznamenal a všiml si jedné věci. Študáci, ať už byli motivováni čímkoli, řekli jednu pravdivou věc: My nevíme, proč to máme dělat. Já jim naprosto rozumím. Došlo totiž k tomu, že ministr Liška a pan ředitel Mach programově nepracovali s vysokými školami na tom, aby přijaly státní maturity jako potenciální kritérium k přijímání k vysokoškolskému studiu.

Všechny průzkumy veřejného mínění, které jsme dělali, ale potvrzují jedno jediné: jakmile se vám podaří spolupracovat s vysokými školami, jste za vodou. Když neuděláte tento krok, tak z pohledu studentů jsou to zkoušky navíc a můžete jim klidně říkat, že je to systémově významné. Mně kdyby někdo v sedmnácti řekl, že musím dělat ještě jednu maturitu, protože je to systémově významné...

Ministryně Kopicová nedávno zopakovala jeden z častých argumentů pro státní maturity: že české děti propadají v mezinárodních srovnávacích žebříčcích.
Částečně je to pravda. Je to jeden z nástrojů, jak motivovat školy, aby něco začaly dělat. Když bychom mluvili konkrétně, tak například víme, že výuka cizích jazyků není na školách dobrá. Proto jsme navrhli ministerstvu školství, aby byly cizojazyčné maturitní zkoušky certifikované.

Je reálné, aby vysoké školy začaly zohledňovat výsledky státních maturit u přijímaček?
Ano, je to reálné.

Ale univerzity už mají vypracované své přijímačky, některé fakulty využívají testy od společnosti Scio.
Víte, proč využívají Scio? Je to kvůli tomu, že přijímačky představují pro vysoké školy obrovskou organizační zátěž, zvyšují se rizika selhání. Jsou tam i rizika v tom smyslu, když použijete špatné testy a náhodou si někdo se studentů prosadí přijetí na VŠ soudní cestou, proti tomu není ochrana. A Scio snímá z vysokých škol pracnost, rizika a do určité míry i zodpovědnost. A to vše za peníze studentů.

Teď takovou pomoc nabízí stát. Říká: sejmeme z vás rizika, protože vždycky můžete říct, že to zavinil stát a odkázat se stát je legitimní. Státem garantované testy jsou nenapadnutelné.

Jednáte s univerzitami?
Já jsem s nimi začal jednat v druhé polovině roku 2008. Byli jsme na třech školách - pražské ekonomce, zemědělce a na policejní akademii. Zprvu nám nedůvěřovali, ale pak viděli testy a začali chápat výhody. To se musí odpracovat, musíte s univerzitami mluvit, s každou fakultou, dát jim reálné nabídky, poslouchat je.

Je to tedy vaše priorita?
Naprostá priorita. Když vymyslíte logistiku, budete mít užasnou maturitu, tak bez vysokých škol máte jen porcelánového jelena. Spolupráce s vysokými školami je naprosto strategickou záležitostí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue