Česko koupí vakcínu proti prasečí chřipce pro půl milionu lidí

  • 262
Vláda pod tlakem farmaceutických firem rozhodla, že Česko nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Vystačí pro půl milionu obyvatel. Jednání ale nebylo standardní, Česko totiž přebírá garance za případné nežádoucí účinky, nemusí ani dostat požadované množství dávek včas. Firmě GlaxoSmithKline zaplatí 220 milionů korun.

Pro GlaxoSmithKline (GSK) nakonec rozhodlo to, že všechny vakcíny může dodávat na podzim, Novartis to prý zaručit nemohl.

Jednání s firmami se prodlužovalo, vláda se s nimi nemohla dohodnout na přijatelných podmínkách. Podle Fischera daly firmy vládě najevo, že pokud nepřijme jasné stanovisko do dnešního poledne, tak z jednání odstoupí, proto bylo svoláno mimořádné zasedání kabinetu.

"Firma GlaxoSmithKline nám garantuje, že vakcíny může dodávat už v podzimních měsících," uvedl na tiskové konferenci premiér Jan Fischer.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková přiznala, že smlouva, kterou dnes podepíše, není pro ČR výhodná. Ve smlouvě totiž stojí, že firma termín nemusí dodržet.

Navíc GSK není ani ochotna nést finanční následky při výskytu vedlejších účinků a při případných soudních sporech garanci přebírá stát. "Česká republika je v každém případně připravena nést následky," řekla ministryně.

Otázky a odpovědi k prasečí chřipce

Vše o nemoci čtěte ve speciálu iDNES.cz

Ministryně: Nevýhodné, ale nezbytné

Důvod, proč vláda nevýhodnou smlouvu podepisuje, podle Juráskové spočívá v tom, že chtěla zajistit alespoň minimální chod státu, pokud by skutečně vypukla pandemie.

"Výběr, kdo dostane vakcínu, budeme muset velmi zpřísnit, nebudou to ani všichni zdravotníci, ale vybrané skupiny zdravotnických pracovníků, primárně praktičtí lékaři a pracovníci na lůžkových odděleních," dodala Jurásková.

Vláda chtěla původně zakoupit očkovací látky pro čtvrtinu obyvatelstva za miliardu korun. Nakonec se s firmou domluvila jen na milionu dávek pro půl milionu občanů, protože by je firma nestihla dodat včas.

Navíc hrozí riziko nežádoucích účinků. Podle ministryně zřejmě firma nestihne dokončit test vedlejších účinků do podzimu, s registrací očkovací látky se počítá až koncem roku.

vyjádření mluvčí gsk ke smlouvě s čr

Ilustrační foto"Jedná se o mimořádnou situaci, čemuž odpovídala i jednání. Česká republika měla do dnešního dne blokovanou kapacitu jednoho milionu dávek vakcíny z naší produkce. V případě, že by se vláda nerozhodla do dnešního poledne, byli bychom nuceni tuto kapacitu uvolnit dalším zemím Evropské unie, které by o ni měly zájem. Co se smlouvy týče, snažili jsme se, aby byla oboustranně výhodná. Jedná se o standardní smlouvu, kterou před Českou republikou podepsalo již 16 evropských zemí," řekla iDNES.cz Eva Šebestová z GSK.

Nákup milionu dávek (očkuje se dvakrát, proto vakcína vystačí pro půl milionu lidí) přijde Českou republiku na 220 milionů korun.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že firmy jsou si vědomy svého výhodného postavení v situaci narůstajících počtů nemocných prasečí chřipkou. Jednání tak nebylo zcela standardní. Podle náměstka Marka Šnajdra vakcíny nabízejí pouze čtyři firmy na světě.

Ministerstvo bude také doporučovat lidem, aby se nechali naočkovat také proti běžné sezonní chřipce, která má stále závažnější charakter. Ročně jí v Česku podlehne na 2 500 lidí, zejména starších a oslabených.

"Budeme rovněž dál pokračovat v opatřeních, která souvisí s výskytem nemoci. Doporučíme české populaci, aby se nechala očkovat proti sezonní chřipce, budeme dále jednat s kraji a se všemi resorty, budeme jednat i s výrobci antivirotik," uvedla Jurásková.

Obchod se strachem

Na převahu farmaceutických firem upozorňovala už minulá vláda, když na jaře schvalovala návrh na rezervaci vakcín za miliardu korun. Tehdejší ministryně zdravotnictví Filipiová sice upozornila na to, že vakcíny nemusí být nakonec využity, ale nákup doporučila. Vláda ho schválila jednomyslně.

"Nemáme jinou možnost, než to odsouhlasit. S farmaceutickými firmami bohužel nemůžeme bojovat, je to obchod se strachem," připustil tehdy podle zdroje iDNES.cz z vlády premiér Mirek Topolánek.

Exministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath ale takový postup kritizoval: "Některé vlády tu více, tu méně tomu tlaku podlehnou, nakoupí za miliardy antivirotika, která propadnou a pak se odvezou do spaloven." - čtěte Prasečí chřipka je mediální bublina sloužící výrobcům léků, míní Rath

Podle odhadů by v pandemii mohly onemocnět tři miliony lidí, 40 tisíc by se léčilo v nemocnici s komplikacemi. Ke čtvrtku bylo v ČR potvrzeno 217 nakažených, průběh nemoci byl u většiny lehký, nikdo nezemřel.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video