Skotsko pustilo Libyjce zodpovědného za Lockerbie, umírá na rakovinu

  • 40
Skotský ministr spravedlnosti propustil z humanitárních důvodů Libyjce odsouzeného na doživotí za teroristický útok na letadlo nad Lockerbie v roce 1988. Midžrahí je totiž vážně nemocný, trpí rakovinou prostaty v konečném stádiu, a podle lékařů mu zbývají tři měsíce života. Skotsko se rozhodlo navzdory tlaku USA, aby muž ve vězení zůstal.

Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí se o rozhodnutí dozvěděl po poledni místního času. Na letišti v Glasgow na něj čekalo soukromé letadlo z Libye, které ho přepravilo zpět do rodné země. Letoun, který pro něj poslal podle deníku The Times libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, vzlétl krátce před půl čtvrtou místního času.

Do letadla nastoupil Midžrahí vlastními silami, i když se opíral o hůlku. Do vlasti ho údajně doprovázel Kaddáfího syn Sajf Islám. A v Tripolisu, kam přiletěl večer, mu podle agentur bylo přichystáno přivítání jako hrdinovi.

"Midžrahí nyní čelí soudu vyšší instance," prohlásil dnes skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill. Dodal, že Libyjce propustil kvůli lékařské zprávě podle níž Midžrahímu zbývají odhadem tři měsíce života. Další možností, kterou Skotové zvažovali, byl transfer teroristy do libyjského vězení.

Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill (20. srpna 2009)

Libyec prostřednictvím svých advokátů sdělil, že cítí úlevu a znovu tvrdil, že na atentátu neměl podíl. Své odsouzení označil za hanebnost.

Vyslovil také zklamání nad tím, že kvůli možnosti být propuštěn ze zdravotních důvodů se musel vzdát odvolání proti rozsudku. "Postavili mě před odpudivou volbu - buď zemřít ve vězení s nadějí, že moje jméno bude po smrti očištěno, nebo se vrátit domů s verdiktem ´vinen´, který nebude nikdy smazán," uvedl.

Krátce po MacAskillově oznámení přišla reakce z Washingtonu, který s propuštěním bývalého libyjského agenta nesouhlasí, a podle agentury Reuters "hluboce lituje" rozhodnutí Skotska. "Prohlubujeme dnes svou soustrast s rodinami, které každý den žijí se ztrátou svých blízkých," uvedl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Americký prezident Barack Obama později označil propuštění Libyjce jako "chybu". Šéfka americké diplomacie kvůli Midžrahímu dokonce nedávno MacAskillovi telefonovala. - přečtěte si Nepouštějte teroristu z Lockerbie, ať zemře ve vězení, vzkázala Clintonová

Soud poslal bývalého důstojníka tajné služby za mříže na doživotí v roce 2001. Za normálních okolností by mohl být propuštěn nejdříve po 27 letech, ale kvůli smrtelné nemoci letos požádal o propuštění. O jeho vydání žádala Brity už dříve také libyjská vláda s tím, že by mohl pokračovat ve výkonu trestu v Libyi.

Minulý týden se objevila v britských médiích zpráva, že by terorista mohl věznici Greenock v západním Skotsku brzy opustit. Krátce nato se Midžrahí vzdal svého druhého odvolání, což bylo podmínkou pro eventuální repatriaci. Nejvyšší soud v Edingburghu jeho rozhodnutí tento týden schválil.

útok na letadlo nad Lockerbie

Havárie letadla společnosti Pan-am nad skotským městečkem Lockerbie 21. prosince 1988.V prosinci 1988 zažila Evropa dosud nejtragičtější teroristický útok. Nad skotským městečkem Lockerbie explodovalo letadlo Boeing 747 americké společnosti PanAm. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a také jedenáct obyvatel Lockerbie, kam dopadly trosky. Většina cestujících v letounu byli Američané.

Možnost propuštění libyjského teroristy vyvolala silné reakce mezi pozůstalými na obou stranách Atlantiku. Zatímco Američané jsou vesměs proti, mnozí Britové se přiklánějí k jeho propuštění.

Někteří z nich navíc pochybují o rozsudku z roku 2001. Žádají, aby odvolání pokračovalo i po smrti Midžrahího, a pomohlo tak odhalit další informace o atentátu. Důkazy proti němu byly prý nedostatečné. To samé tvrdí někteří tajní agenti, kteří na případu pracovali.

Sedmapadesátiletý Midžrahí je jediným člověkem, který byl za bombový útok na letadlo PanAm odsouzen. Muž, který stále tvrdí, že je nevinen, prohrál první odvolací soud v roce 2002. Skotsko ale celý případ později znovu prozkoumalo a v roce 2007 připustilo, že mohlo jít o justiční omyl, připomněla agentura Reuters.

Lockerbie, odškodnění a Libye

Libye v roce 2002 oznámila, že je ochotna přijmout zodpovědnost za činy svých funkcionářů, a rodinám pozůstalých slíbila odškodnění. Později každé rodině vyplatila deset milionů dolarů. Byl to jeden z prvních kroků, které udělal režim Muammara Kaddáfího na cestě z mezinárodní izolace. V roce 2006 Libye a USA opět navázaly diplomatické styky, letos zemi navštívila ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Kaddáfí od té doby navštívil Rusko a Itálii. Na podzim dokonce pojede na Valné shromáždění OSN do New Yorku. - čtěte Kaddáfí jede do New Yorku, pozůstalí po obětech Lockerbie zuří


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue