Oko za oko. Rusko vyhostilo dva české diplomaty

  • 322
Rusko vyhostilo dva české diplomaty, uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného ruského vládního činitele. Moskva tak reagovala na nedávné rozhodnutí Prahy vypovědět dva pracovníky ruského velvyslanectví.

"Tento nepřátelský akt české strany, který označil dva naše diplomaty jako persony non grata, nemohl být ponechán bez odpovědi," řekl nejmenovaný činitel ruské agentuře Interfax. "Dva pracovníci české ambasády v Moskvě byli vyzváni, aby opustili Rusko."

České ministerstvo zahraničí ani ambasáda v Moskvě informaci nepotvrdily. "K této záležitosti se nebudeme vyjadřovat. Velvyslanectví to nechce komentovat," řekl iDNES.cz mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Tibor Opěla. Podobně reagoval mluvčí ministerstva vnitra Milan Řepka: "K informacím tohoto typu, ať už se staly nebo nestaly, se ministerstvo nevyjadřuje."

Podle diplomatických zdrojů MF DNES chtěji obě strany situaci uklidnit. Dohodly se proto, že nebudou činit další kroky.

Shodně Řepka reagoval včera na informaci MF DNES, že Česko vyhostilo vojenského přidělence při ruské ambasádě a dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se nevrací z dovolené. Oba muži vypovězení Prahou údajně pracovali pro ruské tajné služby.

Český premiér Jan Fischer odmítl případ komentovat, Kreml ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova označil vyhoštění diplomatů za "další provokaci". - přečtěte si Česko vyhostilo dva ruské agenty. Je to další provokace, říká Lavrov

Podle informací MF DNES zatím Češi oficiální informaci o vyhoštění svých diplomatů neobdrželi. "Nikdo zatím ministerstvo ani velvyslanectví v Moskvě oficiálně neinformoval o vyhoštění dvou českých diplomatů z našeho zastoupení v Moskvě," řekl MF DNES diplomatický zdroj z ministerstva zahraničí. "Pouze k nám dorazila zpráva agentury Interfax. Nic jiného."

Moskva by přiznala vinu, kdyby diplomaty nevyhostila

"Pokud by se Moskva rozhodla nereagovat recipročně vůči tomuto českému kroku, tak by to znamenalo přiznání viny, což si Rusko pochopitelně nemůže dovolit. Takže v tomto ohledu je vyhoštění dvou českých diplomatů standardní procedurou a srozumitelným a předpokladatelným krokem," řekl iDNES.tv politolog Michael Romancov.

Podle dalších zdrojů, které jsou obeznámeny s případem, ruská strana sice hovoří o vyhoštění, ale doposud ve skutečnosti jen neudělila vízum některým lidem, kteří měli do Ruska odcestovat. Nejednalo se podle všeho ale o zaměstnance ministerstva zahraničí. Spor se podle odborníků totiž vede zejména mezi zpravodajskými službami obou zemí.

Oficiální vyhoštění je v diplomatickém světě jednou z nejostřejších reakcí na podezřelé aktivity cizích diplomatů. Většinou totiž následuje protiakce, tedy vyhoštění stejného počtu diplomatů ve stejných funkcích na druhé straně. Častěji ovšem úřady diplomatům naznačí, aby raději sami odjeli, což zvolily úřady vůči druhému cizinci.

Zpravodajec: Ruští agenti museli překročit meze

Podle odborníků muselo být chování dvou vypovězených ruských diplomatů už opravdu neúnosné, pokud se česká diplomacie rozhodla k tak ráznému kroku a oba označila za nežádoucí osoby. Důležitou roli pak sehrála i politická vůle nezaleknout se reakce Ruska.

Profesionální zpravodajci před vysláním do zahraničí procházejí speciálním výcvikem, kde se učí jak zabránit svému odhalení. "Oba vypovězení Rusové už zřejmě překračovali všechny meze a nešlo postupovat jinak. Takové případy se stávají. Vždy ale záleží na momentální politické situaci, protože poslední slovo co s takovými lidmi je na politicích," řekl iDNES.cz pracovník tajné služby, který si nepřál být jmenován.

Doporučení, aby služby zmírnily aktivitu na území ČR

"Vyhoštění je velmi rozhodný krok. Ale myslím si, že bude vnímán jako určité doporučení, aby ty služby (...) zmírnily svou aktivitu na území České republiky," řekl iDNES.tv Luboš Dobrovský, bývalý velvyslanec v Rusku a někdejší československý ministr obrany.

Někteří diplomaté a především ti z Ruska jsou pod pečlivým dohledem české kontrarozvědky, která má alespoň zevrubný přehled, kdo pro špionáž pracuje. Pokud se přesto české kontrarozvědce podaří získat důkazy o jejich činnosti, mají státní orgány dvě možnosti. Diplomata můžou odsoudit a vyhostit, nebo s ním dál "pracovat." A právě druhá varianta je podle zpravodajců mnohem výhodnější.

"Smyslem kontrašpionáže není totiž vyzvědače zatýkat a předávat vyšetřovatelům a soudcům, ale pouze je odhalit, dostat jejich činnost pod kontrolu, a aniž by cokoliv tušili, je vést a využít - například podsouváním vhodně upravených údajů a zpráv, kterými lze protivníka dezinformovat a klamat," píše na svých stránkách Bezpečnostní informační služba.

Ideální pak je, pokud se podaří odhaleného špiona "obrátit", aby vědomě pracoval pro druhou stranu. Pokud ale špion, kterého má kontrarozvědka dobře přečteného a může s ním pracovat, zmizí za mřížemi nebo v zahraničí, je totiž téměř jisté, že ho nahradí nový, kterého bude třeba - i s jeho kontakty - nejprve poznat.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

, , , , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue