Výbuch v ruské vodní elektrárně zřejmě nepřežily desítky lidí

  • 41
Pondělní výbuch v největší vodní elektrárně v Rusku nepřežilo zřejmě až sedm desítek lidí. Úřady zatím potvrdily dvanáct mrtvých pracovníků Sajansko-šušenské hydroelektrárny. Dalších 64 se pohřešuje. Majitel podniku se obává, že nepřežili.

"Nalezení kohokoliv živého v záplavové zóně je nepravděpodobné, ale pátrání pokračuje," prohlásil Vasilij Zubakin, šéf státní společnosti RusHydro, která elektrárnu vlastní. Lidé zmizeli poté, co voda zaplavila jednu z částí budovy.

Příčina neštěstí není zatím zcela jasná. Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že při opravě jednoho z agregátů ve strojovně závodu explodoval olejový transformátor. Podle vlastníka závodu je na vině prudké zvýšení tlaku ve vodním potrubí. Přes noc se objevilo na internetu video, které zachycuje explozi.

Výbuch prorazil stěny a strop strojovny, kde se nacházejí turbíny, a do haly tak začala proudit voda. Jejímu dalšímu průniku se později podařilo zabránit, ale část objektu je pod vodou a prohledávají ji potápěči, kteří se snaží najít případné další oběti.

Výbuch v Sajansko-šušenské vodní elektrárně

V elektrárně bylo v době exploze asi 300 lidí. Z nich dvanáct leží v márnici místní nemocnice, dalších šest desítek se pohřešuje. Dva pracovníky se ale podle agentury Itar-Tass podařilo včera zachránit. Naděje na nalezení živých lidí je mizivá i podle záchranářů.

Nicméně další člen vedení společnosti RusHydro a někdejší generální ředitel Sajansko-šušenské vodní elektrárny Alexandr Tolokonnikov ponechává rodinám pracovníků elektrárny naději. "Pokud se někdo dostal do vzduchové bubliny, je naděje na jeho záchranu," prohlásil.

"Strojovna nebyla zaplavena během mžiku, voda ji zaplňovala postupně a lidé mohli vyšplhat na nějaké konstrukce, kterých je tam dostatek," vysvětlil. "Pokud se ovšem ocitl ve vodě, přihlédneme-li k tomu, že její teplota nepřesahuje čtyři stupně, pak jsou šance minimální."  

Elektrárna po explozi zastavila svou činnost, situace je prý ale pod kontrolou. Nebezpečí protržení hráze nehrozí, uklidňoval ministr pro krizové situace Sergej Šoigu. Při havárii ale unikl ze závodu olej, který se šíří po Jeniseji. Olejová skvrna už podle ministerstva přírodních zdrojů pokrývá plochu zhruba 25 kilometrů.

Následky výbuchu

Oficiální představitel společnosti RusHydro potvrdil, že rodiny obětí neštěstí dostanou po milionu rublů (asi 570 tisíc korun). "Bylo navíc rozhodnuto neprodleně rodinám mrtvých a postiženým vyplatit po dvou měsíčních mzdách a uhradit výdaje na léčení," uvedl Zubakin.

V souvislosti s explozí se vynořila i možnost teroristického útoku, ale ta se nepotvrdila. "Specialisté na výbušniny Federální bezpečnostní služby nenašli na místě havárie žádné stopy po trhavinách," zdůraznil představitel Vyšetřovacího výboru při prokuratuře Ruské federace Vladimir Markin

Začaly se objevovat i informace, že některá zařízení hydroelektrárny byla zastaralá. Například turbíny. "Stroje jsou 30 let staré. Všechny záruky na jeho funkčnost už propadly," řekla mluvčí firmy Power Machines, která vyrábí i likviduje turbíny, Maria Alijevová s tím, že teoretická maximální životnost turbín je 25 až 30 let.

Závod byl uveden do provozu v roce 1978. Zajišťuje čtvrtinu z celkové kapacity RusHydra, která činí 25,3 gigawattu. Je významným dodavatelem energie pro nejméně dva hutní kombináty patřící největšímu světovému výrobci hliníku, společnosti United Company RUSAL. Podle ruských médií pokrývá deset procent spotřeby energie na Sibiři.

Oblast, kde se nachází Sajansko-šušenská hydroelektrárna

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue