Nákladní loď Arctic Sea | foto: Profimedia.cz

Jak unést loď u evropských břehů? Osm lidí předstírá potíže na moři

  • 49
Ruské ministerstvo obrany zajalo osm únosců lodi Arctic Sea, která se před čtrnácti dny záhadně ztratila u břehů Francie. Mezi únosci jsou prý Lotyši, Estonci i Rusové. Unesenou loď našla ruská armáda u Kapverd.

Čtyři Estonci, dva Lotyši a dva Rusové prý plavidlo napadli v noci 24. července ve švédských vodách. Na otevřeném moři předstírali problémy s nafukovacím člunem a na palubě potom se zbraněmi v rukou přinutili posádku, aby poslouchala jejich instrukce.

"Loď se potom na příkaz únosců vydala k africkým břehům s vypnutým navigačním zařízením," přiblížil okolnosti únosu ruský ministr obrany Anatolij Serďukov.

Loď Arctic Sea objevil křižník Ladnyj asi 480 kilometrů od Kapverd a patnáctičlennou posádku vzal na palubu. Serďukov slíbil v nejbližší době další podrobnosti k případu, který je označován za první případ pirátství v evropských vodách. - více si přečtěte zde

Pouštěli jsme lživé informace, tvrdí Rusové

Rusové byli včera skoupí na slovo. O osvobozovací operaci neprozradili téměř nic. Ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin jen poznamenal, že úřady do médií úmyslně pouštěly některé lživé informace, aby armáda měla klid na záchrannou operaci.

Zatýkání únosců podle Serďukova proběhlo bez jediného výstřelu, a to i přesto, že byli o víkendu nekompromisní a žádali výkupné ve výši 1,5 milionu dolarů. - více čtěte zde

Maltský námořní bezpečnostní výbor, který sdružuje Švédsko, Finsko a Maltu, ale dnes vydal prohlášení, podle něhož loď "nikdy ve skutečnosti nezmizela". "Výbor by chtěl objasnit, že pohyb Arctic Sea byl už několik dní znám bez ohledu na zprávy, že loď zmizela," uvedly v prohlášení maltské úřady.

Malta, Švédsko a Finsko se prý dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné citlivé informace o lodi, aby neohrozily bezpečnost lidí na palubě a aby samotná loď nebyla případně zničena.

Tajemný příběh nákladní lodi začal 23. července ve Finsku, odkud loď s nákladem dřeva za více než 33 milionů korun vyplula. Už následující den ji přepadlo komando.

PROČ UNESLI ARCTIC SEA?

- Mohli ji unést piráti pro výkupné.
- Na palubě mohly být kromě dřeva také zbraně nebo drogy.
- Loď mohla být součástí konfliktu mezi tajnými službami některých států.
- Skrze plavidlo si mohly řešit spor mocné ruské ekonomické kruhy.
- Spekuluje se také o radioaktivním nákladu. V místech, kde loď naposledy kotvila, se totiž našly stopy radioaktivity.

Další zprávy o plavidle, které mělo v alžírskému přístavu Bedžaja přistát před čtrnácti dny, pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého.

Pak už loď viděli jen Francouzi na okraji Biskajského zálivu. Podle zdroje z Evropské komise byla loď přepadena ještě jednou, a to u břehů Portugalska. - více o druhém přepadení si přečtěte zde

Případ znepokojil i Kreml a ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslal do pátrací akce čtyři rychlé válečné lodě Černomořské flotily s úkolem ztracenou loď najít a ruskou posádku osvobodit.

Nad prvním případem evropského pirátství kroutí hlavou především odborníci na námořní dopravu. Stále se snaží odpovědět na otázku, jak mohlo unesené plavidlo proplout nejstřeženějšími vodami světa, aniž by to někdo zpozoroval.

Otázkou také zůstává, kdo měl na únosu lodi zájem a co vlastně ve skutečnosti bylo na palubě. Odborníci odhadují, že plavidlo mohlo kromě dřeva převážet kontraband zbraní nebo drog. Pohrávají si i s myšlenkou, že plavidlo ukrývalo radioaktivní materiál.

To byl prý také důvod, proč Rusko podniklo tak rozsáhlou "záchrannou operaci", jejíž náklady mnohokrát převýšily hodnotu samotné 18 let staré lodi i hodnotu nákladu, který měla vézt. Rusko údajně nechtělo, aby se loď, respektive její náklad, nedostala do nepovolaných rukou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue