Ministr financí chce zvýšit DPH, aby zmírnil schodek rozpočtu

  • 1704
Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. Ministr financí proto navrhuje například zvýšit dolní sazbu DPH z 9 na 11 procent a horní z 19 na 20. Eduard Janota to řekl v České televizi.

Pokud se podaří tuto i další změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun.

Janota v Otázkách na ČT řekl, že pokud se nestane nic zásadního, tak v návrhu rozpočtu, který vláda předloží do konce září Sněmovně, bude schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový.

euro do roku 2015 nereálné

Termín přijetí eura v letech 2014 nebo 2015 za současné hospodářské situace není reálný, řekl ministr financí Eduard Janota. Česko oficiální termín svého připojení k eurozóně nezveřejnilo, podle svého volebního programu by chtěla zavést euro v roce 2014 nebo 2015 ČSSD.

Janota připomněl, že pro vstup do eurozóny je nutný dvouletý pobyt v systému směnných kurzů, takže Česko by muselo již před rokem 2012 vykázat deficit rozpočtu pod třemi procenty.

"Kdyby byla přijata ta opatření (úspory výdajů a posílení příjmů rozpočtu), o kterých jsem dnes hovořil, tak se dostaneme v roce 2012 s deficitem (rozpočtu) někde na čtyři procenta. A to by musela být tato opatření přijata beze zbytku jak na straně příjmové, tak na straně výdajů, což asi nebude reálné," připustil.

K navrhovaným daňovým sazbám Janota řekl, že pokud se je nepodaří uskutečnit, nepovede se státu snížit schodek rozpočtu ze sedmi na pět procent hrubého domácího produktu. Ministr také již delší dobu zdůrazňuje, že je nutné šetřit i na straně výdajů.

Vyšší DPH by podle Janoty mohla platit jen přechodně, do roku 2012. V dolní, devítiprocentní sazbě jsou například potraviny, dětské pleny, zdravotní a sociální péče i veřejná doprava. Do konce roku 2007 činila pět procent, po schválení reformy veřejných financí vzrostla na devět procent. ČSSD se ji neúspěšně pokoušela vrátit zpět na pět procent.

Janota nepotvrdil sobotní informaci médií, podle níž by měl schodek v případě odmítnutí změn představovat až 256 miliard korun.

Návrhy narazí na předvolební populismus

Na budoucím vývoji státního rozpočtu se podle něj projeví například propad výběru daní z příjmů firem až o 20 miliard. Nárůst úroků ze státního dluhu si podle něj vyžádá navíc dvě až tři miliardy. Na druhé straně je připraven posílit příjmy Státního fondu dopravní infrastruktury o víc než 12 miliard korun.

Už včera jmenoval v rozhovoru pro Rádio Česko některá další možná úsporná opatření: v návrzích se objevují možnosti zdvojnásobení daně z nemovitosti či zvýšení spotřební daně.

Pro iHNed.cz upřesnil, že navrhuje zvýšit spotřební daň z benzinu a nafty, a to o korunu na litr. "Do rozpočtu by to přineslo pět miliard. Cigarety a alkohol zatím řešit nechceme. Cigarety a alkohol nehrají tak dominantní roli, navíc hrozí riziko, že by se při nějakém razantnějším zvýšení začaly mnohem více než dnes pašovat," řekl Janota serveru.

Zároveň ale přiznal, že přijetí svých návrhů příliš nevěří, protože těsně před volbami roste populismus politiků. "Očekávám, že naprostá většina z nich se k tomu bude stavět velmi, velmi chladně a spíše bude kritizovat nebo ty věci zlehčovat," konstatoval ministr v Rádiu Česko.

"Méně peněz na jachty, více lidem"

Ekonomický odborník ODS Michal Doktor v dnešní televizní debatě řekl, že schodkové návrhy rozpočtů by mohla schvalovat výraznější většina poslanců než dosud. Zatím stačí pro schválení státního rozpočtu prostá většina přítomných poslanců. Nově by pro schválení měla být nutná například absolutní většina, tedy nejméně 101 hlasů.

Jiří Havel z ČSSD to označil za plácnutí do vody. Podle něj by v takovém případě jen předkládající vláda nepotřebovala nic jiného než potřebnou většinu. "Méně peněz na jachty, více peněz na ekonomiku a více peněz na lidí, kteří tou krizí trpí," popsal Havel ve zkratce postup socialistů proti následkům krize.

,