Policie obvinila za útok ve Vítkově čtyři extremisty z pokusu o vraždu

  • 943
Za žhářským útokem ve Vítkově stojí tři ženy a devět mužů ve věku od dvaceti do třiceti let. Čtyři z nich už policie obvinila z pokusu o vraždu a skončili ve vazbě. Ostatní jsou vyšetřováni na svobodě.

"Je to největší zásah proti příznivcům extremistického hnutí," řekl Dalimil Sypták, náměstek šéfa severomoravské kriminálky.

Zásahová jednotka extremisty pozatýkala ve středu brzy ráno. Během hodiny zadržela dvanáct lidí. Při domovních prohlídkách u nich našla řadu materiálů s neonacistickým zaměřením včetně letáků Autonomních nacionalistů nebo Turnerových deníků. 

Co se stalo
ve Vítkově

Žháři zaútočili na domek devítičlenné romské rodiny v noci na 19. dubna. Dovnitř vhodili tři zápalné lahve s benzinem.

Požár zranil tři lidi, nejhůř dvouletou Natálku. Utrpěla popáleniny 2. a 3. stupně na 80 procentech těla a už čtyři měsíce leží v ostravské nemocnici, kde podstoupila řadu operací. Teprve 7. srpna ji probrali z umělého spánku.

V péči popáleninového centra skončili i její matka a otec. Už před časem ale mohli do domácího léčení.

Na místě dubnového útoku na dům romské rodiny byli všichni čtyři obvinění, kterým hrozí až výjimečný trest. Policie uvedla, že se někteří z nich k útoku přiznali a projevili "určitou dávku lítosti", jiní zapírají.

Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové extremisté připravovali útok několik týdnů. Každý se na žhářství nějak podílel - jeden sehnal láhve, další knoty nebo hořlavinu.

"Čtveřice poté přijela na místo, řidič zůstal ve voze a každý ze zbývajících tří hodil do domu jednu láhev. Interiér byl okamžitě v plamenech," popsala žalobkyně.

U ostatních osmi zadržených mužů a žen se neprokázalo, že by měli se spácháním činu nějakou souvislost. "Nebyl zjištěn dostatek skutečností pro zahájení trestního stíhání z jakéhokoli jiného trestného činu či spolupachatelství," dodala žalobkyně. Zda těchto osm lidí o činu obviněné čtveřice vědělo, odmítla komentovat.

Proč si extremisté vybrali právě rodinu z Vítkova se zatím nepodařilo zjistit. Nejspíš šlo o náhodu a rozhodovala hlavně lokalita - dům stál přímo u silnice, po níž se dalo rychle ujet. Právě odjíždějícího vozu si všimli svědci. Policie dříve tvrdila, že se tato stopa ukázala jako slepá. "Bylo tam více aut," vysvětlili nyní vyšetřovatelé.

Policie ani na dnešní tiskové konferenci úmyslně nezveřejnila všechny okolnosti útoku. "Mohlo by jít o návod pro jiné potenciální pachatele," vysvětlil jeden z důvodů náměstek Sypták.

Uzdravující se Natálka s maminkou Annou Sivákovou

Uzdravující se Natálka s maminkou Annou Sivákovou

Podle kriminalisty Lubomíra Metnara se při vyšetřování vyvrátilo, že by útočníci záměrně zastavili v rodinném domě vodu, aby nebylo možné požár uhasit. Dodal, že obviněná čtveřice mužů nebyla posádkou tmavého auta, které policisté našli na konci května a jež podle svědků těsně před požárem projelo ulicí. "V kritické době se ve Vítkově vyskytovalo více tmavých vozidel," dodal Metnar.

Zda čtveřice obviněných mužů patří k nějaké extremistické skupině, zatím policie nechtěla sdělit. Nadále také vyšetřuje, zda muži připravovali další rasově motivovaný útok. "Zda padnou další obvinění je otázkou dalšího šetření. Stejně jako případná souvislost s rasově motivovanými útoky, k nimž došlo na severu Moravy v minulosti," řekl kriminalista.

Policie prozradila, že někteří z obviněných byli už v minulosti stíháni. Za co konkrétně neřekla. Podle informací Lidových novin by mezi pachateli měli být i lidé, kteří se zodpovídali před soudem z podobného útoku na romskou rodinu v Krnově v roce 1998, kdy požár zažehnutý zápalnou lahví těžce zranil muže.

Policie tehdy vinila šestici mladíků z Krnova a Bruntálu. Soud ale pro nedostatek důkazů většinu obžalovaných zprostil obžaloby, pouze sympatizant neonacistického hnutí Radek Berdi odešel s dvouletým trestem.

Žhářský útok v datech

19. dubna - Útočníci vhodili v noci do domku devítičlenné romské rodiny několik zápalných lahví. Požár zranil tři lidi, dvouletá holčička Natálka utrpěla popáleniny na 80 procentech těla.

20. dubna - Vláda v reakci ohlásila přijetí opatření, jimiž chce stát bojovat proti pravicovému extremismu. Bude bojovat nejen represí, ale také prevencí.

22. dubna - Vedení vítkovské radnice vyhlásilo veřejnou sbírku, aby si rodina mohla pořídit nové bydlení. K 28. květnu se na kontě sešlo přes 700 tisíc korun.

23. dubna - Prezident Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu otci popálené holčičky. Před časem byl odsouzen za krádež a poškozování cizí věci a za řízení automobilu bez řidičského oprávnění.

29. dubna - Zdravotní stav vážně popálené Anny Sivákové se zlepšil. Žena byla přeložena na běžné oddělení a poprvé se setkala se svými třemi dětmi. Čtvrté - Natálka - zůstávalo ve velmi vážném stavu.

30. dubna - Lékaři propustili do domácího léčení popáleného muže. V péči lékařů zůstala jeho družka a dcera Natálka.

3. května - Stovky Romů protestovaly ve 14 městech republiky proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. V řadě míst podpořilo akci Romů i většinové obyvatelstvo.

27. května - Kriminalisté našli posádku tmavého auta, které podle svědků těsně před požárem projelo ulicí. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by měla s útokem něco společného.

27. června - Ministr pro lidská práva Michael Kocáb přijel do Vítkova zjistit aktuální situaci poškozené romské rodiny.

7. srpna - Lékaři ostravské fakultní nemocnice oznámili, že probudili z tříměsíčního umělého spánku popálenou holčičku. I přes zlepšení zůstával její zdravotní stav nadále velmi vážný.

13. srpna - Policie zatkla ve středu 12. srpna dvanáct pravicových extremistů z Bruntálska podezřelých z útoku ve Vítkově.

zdroj: ČTK

,

Nejlepší videa na Revue