Posádka ztracené lodi hlásila druhý útok pirátů u Portugalska, pak zmizela

  • 16
Nákladní loď Arctic Sea s patnáctičlennou ruskou posádkou, která se záhadně ztratila u francouzských břehů, se prý ozvala ještě jednou. Podle zdrojů z Evropské komise hlásila napadení piráty také u Portugalska. Loď přitom ozbrojenci napadli předtím už ve švédských vodách.

Tajemný příběh lodi Arctic Sea, která přepravovala z Finska do Alžírska dřevo za 27 milionů korun a náhle se i patnáctičlennou posádkou beze stopy ztratila, má další pokračování.

Zdroj z Evropské komise řekl britskému listu The Daily Telegraph, že úřady z lodi zachytily ještě druhé rádiové hlášení, a to dlouho poté, co proplula Lamanšským průplavem. Podle předchozích informací se měla právě tady naposledy přihlásit vysílačkou pobřežní stráži v Doveru.

ZÁHADNÉ ZMIZENÍ LODI

Piráti unesli u Francie nákladní loď i s posádkou

"Rádiová hlášení pocházejí z lodi, kterou ozbrojenci pravděpodobně napadli dvakrát, poprvé u švédského pobřeží a podruhé u břehů Portugalska," řekl deníku zdroj z Bruselu. "Komise teď situaci nehodlá dál komentovat, protože nechce ohrozit vymáhání práva," dodal zdroj listu.

Loď unesli piráti, tvrdí provozovatel plavidla

Komise prý případ zmizelé lodi, která pluje pod maltskou vlajkou, sleduje. Podle zdroje z EU nejde o "klasický" případ pirátství. To si ale nemyslí ředitel finské společnosti Solchart, která plavidlo provozuje. "Podle mého názoru je nanejvýš pravděpodobné, že loď byla unesena," řekl Viktor Matvejev.

Nad případem kroutí hlavou především odborníci na námořní dopravu. Stále se snaží odpovědět na otázku, jak mohlo unesené plavidlo proplout nejstřeženějšími vodami světa, aniž by to někdo zpozoroval.

Po nákladní lodi Arctic Sea pátrají i ruské válečné lodě

Po nákladní lodi Arctic Sea pátrají i ruské válečné lodě

Loď vyplula z Finska 23. července, ale už následující den ji přepadlo desetičlenné komando, které se vydávalo za hlídku pobřežní stráže. Loď měli muži v moci 12 hodin a pak zmizeli na rychlých člunech.

Další zprávy o plavidle, které mělo v alžírskému přístavu Bedžaja přistát minulé úterý, pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého. Pak už loď viděli jen Francouzi na okraji Biskajského zálivu.

Expert: Náklad byl drahý a nebezpečný

Odborníci spekulují, proč je o plavidlo takový zájem. Podle Michaila Vojtěnka, ruského odborníka na námořní dopravu, musela loď převážet něco tajného, o čem nikdo nevěděl a co mohlo zaujmout údajné únosce. Podle něho ale nešlo o drogy. "Myslím si, že je to něco, co je dražší a nebezpečnější," řekl Vojtěnko.

V souvislosti s únosem se často skloňuje obchod se zbraněmi nebo východoevropská mafie. Prostřednictvím lodi si mohli vyřizovat účty i mocní ruští obchodníci. Vodítkem těchto spekulací je i to, že loď před vyplutím dva týdny pobývala v ruské enklávě Kaliningrad u Baltského moře, která je proslulá pašeráctvím.

Otázníky zmizí až ve chvíli, kdy se loď, která zřejmě směřuje na jih k africkým břehům, znovu objeví. To by mohlo být už brzy, protože jí brzy musí dojít palivo. Některá média dnes tvrdila, že už se tak stalo a loď kotví ve španělském San Sebastiánu. To se ale nakonec nepotvrdilo.

Liché byly i zprávy že jsou lodi u Gibraltaru v patách ruská vojenská plavidla, která do pátrací akce včera vyslal šéf Kremlu Dmitrij Medveděv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue