VIDEO: Národní muzeum zve veřejnost do „zakázané budovy“

  • 3
Bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa chránily betonové zátarasy, obyčejný smrtelník mohl jen hádat, jak to vypadá uvnitř. Teď, kdy budova patří Národnímu muzeu, se otevírá veřejnosti. V sobotu si první návštěvníci prohlédnou sál, kde se Československo hádalo o pomlčku a kde hovořili Michail Gorbačov nebo královna Alžběta II.

Po třech měsících splnilo Národní muzeum slib a do své nové budovy pustí první návštěvníky. "Jsem moc rád, že se nám v rekordně krátkém čase podařilo tyto prostory otevřít veřejnosti, aby se konečně podívala do 'zakázané budovy', na kterou doposavad mohla hledět jen z dálky, přes policejní zátarasy," řekl novinářům ředitel muzea Michal Lukeš.

Budova nebyla běžným lidem přístupná i předtím, než v ní sídlila Svobodná Evropa, to znamená před rokem 1995. Do bývalého parlamentu, tedy Federálního shromáždění, které zde sídlilo v letech 1973 až 1992, také neměl přístup kdokoli.

Od soboty se v proskleném domě, který býval burzou či parlamentem, budou konat komentované prohlídky. Okruh má šestnáct zastávek, návštěvníci poznají původní stavbu z let první republiky, která byla přestavěna na přelomu 60. a 70. let na sídlo Federálního shromáždění.

Budova byla svědkem mnoha politických rozhodnutí, byl zde novelizován takzvaný pendrekový zákon a zrušen ústavní zákon o vedoucí úloze KSČ. Vystoupili zde světoví politici jako Michail Gorbačov, Francois Mitterand, Margaret Thatcherová nebo George Bush starší.

První výstavu muzeum v nové budově otevře za měsíc, 16. září. Návštěvníci uvidí jeden z největších evropských zlatých pokladů, konkrétně ten košický.

O dva měsíce později -  symbolicky 17. listopadu - začne výstava nazvaná Be Free. Autoři ji připravili k 20. výročí pádu komunismu.

Národní muzeum potřebovalo rozšířit výstavní prostory. Již v červnu zmizely od nedobytné pevnosti Svobodné Evropy betonové zátarasy. Rádio se přestěhovalo na pražský Hagibor, nová budova by měla odolat i jadernému útoku. podívejte se do nedobytné Svobodné Evropy 

Do uvolněných prostor po Svobodné Evropě nad Václavským náměstím se později nastěhuje administrativa Národního muzea, příruční depozitář pro studovnu a pracovny odborných pracovníků muzea. Budou se tam také konat krátkodobé výstavy. Sbírky zůstanou v historické budově muzea.

Stará budova Národního muzea projde v letech 2011 až 2012 generální rekonstrukcí. Nová budova v tu dobu bude propojena s historickou podzemním tunelem.

Nová budova Národního muzea zatím nemá jméno. Sice se sešlo 617 návrhů, ale komise z nich nevybrala. Seznam je veřejný, Národní muzeum čeká, že z diskuse by mohl vzejít nový a výstižný název. - čtěte více o návrzích na nové označení budovy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video