Na filmovém plátně ožila legenda o kněžně Libuši, podívejte se na ukázku

  • 2
Kněžna Libuše na filmovém plátně - to není fantazie, to je blízká realita. Stejnojmenný historický snímek německého režiséra Constantina Wernera totiž v říjnu dorazí do českých kin.

"Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž součástí mého vlastního kulturního dědictví," vysvětluje Werner, proč si vybral právě látku s tematikou českých mýtů.

Nápad natočit film o Libuši přitom nepřišel od Wernera, ale od investorky, která je podle režiséra "ochránkyně životního prostředí a zároveň velmi silná, nezávisle myslící žena".

Z filmu Kněžna LibušeZ filmu Kněžna Libuše

"Zajímaly ji duchovní aspekty příběhu s ohledem na ženskou moudrost v časech před křesťanstvím. Ve filmu je spousta detailů o přírodě, specifické kouzelné rostliny, rituály typické pro slovanské kmeny. Udělali jsme rozsáhlý roční výzkum, abychom především tyto detaily měli správně," dodává Werner.

Konec starých pohanských časů

Scénář režisér napsal podle rakouské hry Libussa Franze Grillparzera. Ta totiž obsahuje milostný trojúhelník mezi Libuší, Přemyslem a Vlastou. A právě na něm Werner osu příběhu postavil. Nepůjde ovšem jen o lásku.

"Kromě milostného příběhu je tento film o historickém přechodu z jedné formy společnosti na nový řád. Založení Prahy a vznik rodu Přemyslovců jsou znázorněny jako konec starých pohanských časů a následně konec osobní svobody, které se slovanské kmeny těšily," zdůrazňuje režisér.

Na Libuši útočili Avaři

Přečtěte si reportáž iDNES.cz z natáčení historického filmu Kněžna Libuše.

Kněžna Libuše navíc není historickým dramatem založeným na zdokumentovaných faktech. Jednoduše proto, že Libuše není historická postava. "Je to legenda jako je král Artuš v Anglii nebo Sigfried v Německu. Mohla žít, ale nikdo to nemůže dokázat, protože její příběh zasahuje do časů před písmem," dodává Werner.

Mytologie české metropole

Film, původně nazývaný Koruna Vyšehradu, se natáčel výhradně v česku téměř před dvěma lety. Filmaři využili zrekonstruovaná slovanská obydlí ve vnějších architektonických muzeích a v lesích po celé republice. Hlavní lokace pak byly kolem Brd, Dobříše a řeky Berounky. "Nic se nenatáčelo ve studiu," upozorňuje Werner.

Z filmu Kněžna Libuše

Snímek vznikl v americko-německé produkci a s mezinárodním obsazením. Libuši ztvárnila americká herečka s českými kořeny Winter Ave Zoliová, Přemysla tvůrci svěřili Maďarovi Csabovi Lucásovi. České herce "zastupují" například Marek Vašut nebo Pavel Kříž.

"Doufám, že má interpretace otevře dveře celosvětovému zájmu o mytologii města Prahy, jednoho z turisticky nejatraktivnějších a nejpopulárnějších míst na světe. Volba natočit film v angličtině padla proto, abychom tento skvělý příběh přinesli celosvětovému publiku," uzavírá režisér.

Do českých kin film doputuje 15. října v pěti kopiích. Na Slovensku se díla s prvky fantasy dočkají v lednu příštího roku.