Stovky lidí přišly 11. srpna večer na pietní vzpomínku v Handlové.

Stovky lidí přišly 11. srpna večer na pietní vzpomínku v Handlové. | foto: Eduard GenserekČTK

Oddalovali jsme poplachy, protože důl šetřil, líčí havíři z Handlové

  • 100
Dva dny po důlním neštěstí v Handlové jsou příčiny výbuchu stále opředeny tajemstvím. Odborníci tvrdí, že k požáru v šachtě nemusela sfárat jednotka báňských hasičů. Bývalí havíři zase říkají, že běžně oddalovali poplach, který by zastavil těžbu. Dolům totiž šlo o zisk a horníky platily od metrů. Slovensko se mezitím ponořilo do smutku.

Tři týmy záchranářů hledají mrtvé horníky a hasiče v podzemí nepřetržitě už desítky hodiny. Z hlubin doposud záchranáři vyprostili těla devatenácti havířů.

Práci jim však podle serveru Sme.sk komplikuje především prach a vysoké teploty. Prostor se tak snaží ochlazovat dusíkem, aby se dostali k poslednímu pohřešovanému.

Nalezená těla záchranáři postupně převážejí na pitvu a k určení DNA. Jedině tak mohou určit identitu těl, která jsou po výbuchu zohavená. S přibývajícím časem se ale Slováci stále častěji ptají: Proč muselo dvacet lidí zemřít?

Požár by zlikvidovalo i uzavření přístupu vzduchu

Štiplavé otázky stále častěji adresují vedení dolu také odborníci. Podle slovenského deníku Pravda je zajímá především to, proč horníci hasili uhlí ve větrací šachtě přímo.

Podle geologa Jozefa Vozára ze Státního geologického ústavu Dionýza Štúra je zarážející, proč muži oheň ve větrací šachtě, která odváděla vzduch od ložiska, hasili ručně. "Proč to neudělali bezpečněji, hermetickým uzavřením přívodu vzduchu, a proč to nenechali vyhořet?" ptá se Vozár.

Ozvala se šupa a letěli jsme vzduchem

Horníci Robert Lukačka (vlevo) a Milan Vajdiar jsou jedni z těch, kteří přežili výbuch v uhelném dole v Handlové.V pondělí před půl desátou byli horníci z dolu Handlová Robert Lukačka a Milan Vajdiar jen 200 metrů od místa, kterým otřásla mohutná exploze plynu. Z pekla více než čtvrt kilometru pod zemí vyvázli s lehkými zraněními jen díky štěstí, dvacet jejich kamarádů v šachtě zahynulo. - více si přečtěte zde

Toto řešení však trvá déle a zároveň by se potom nedalo v daném místě těžit. "Dosud říkali hlouposti, které odporovaly základům chemie. Ať se k tomu postaví slušně a chlapsky, jak se na horníky sluší, a ať přiznají, že nemají peníze, anebo co je za tím," uzavírá Vozár.

Generální ředitel dolu Peter Čičmanec se brání, že původní ohnisko bylo velmi malé, takže by ho horníci zvládli uhasit ručně. "Ukazovaly to přístroje," dodal.

Klamali jsme přístroje, aby se těžilo

Dlouholetý havíř Vladislav Horváth, který v dole Handlová pracoval 13 let, však tvrdí, že horníci běžně klamali kontrolní snímače nebezpečných plynů foukáním čistého vzduchu. "Byli jsme placení od metrů. Žádná těžba, žádné peníze. Tak jsme oddalovali poplach," tvrdí Horváth.

Na budově dolu Handlová visí smuteční vlajka. (11. srpna 2009)

Na budově dolu Handlová visí smuteční vlajka. (11. srpna 2009)

OdŠKODNÉ PRO Rodiny

Po zesnulých hornících a záchranářích zůstalo podle informací Občanského sdružení na pomoc sirotkům a vdovám po důlních neštěstích 40 dětí. Každá rodina dostane jednorázovou pomoc 800 eur (20 600 korun) a dále jim vláda vyplatí odškodné, které bude podle serveru Pravda.sk činit maximálně 45 100 eur (1,16 milionu korun).   Zdroj: Pravda.sk

Ruční hašení brání i šéf důlních záchranářů Stanislav Pavlík. "V první řadě se hasí přímo. K uzavření celé chodby se přistupuje, až když je situace nezvládnutelná přímým zásahem," říká.

Vedení podniku též odmítá, že by za neštěstím byl obávaný plyn metan a jeho podcenění. Horníci, kteří si nepřáli být jmenováni, neboť nemohou s médii hovořit, však tvrdí, že Východní šachtu, kde se neštěstí stalo, zavřeli v devadesátých letech právě kvůli vysoké koncentraci metanu.

"Uzavřená byla v letech 1990 až 1996 ne kvůli metanu, ale kvůli útlumovému programu federální vlády," odmítl tyto názory Čičmanec.
Faktem však zůstává, že Východní šachta je kvůli metanu v kategorii "nebezpečná".

Dalším horníkům připadal důl Handlová nebezpečný a žádali přestavbu. "Požádali o přestavbu a tu jsme zabezpečili přesunem pracovníků z Nováků," uvedl Čičmanec. Jak konkrétně důl přestavěli, neupřesnil. Zároveň odmítá osobní zodpovědnost za už druhou tragédii, která se v jeho podniku stala.

"K osobní zodpovědnosti... Počkám si na výsledky vyšetřování," řekl Čičmanec. Při prvním neštěstí v Novákách v roce 2006, kde zemřeli čtyři horníci, konstatoval Báňský úřad jedenáct porušení předpisů.

Slovensko se zahalilo do černé

Úderem osmé hodiny ranní se dnes Slovensko ponořilo do státního smutku, který včera vyhlásila vláda. Vlajky jsou spuštěné na půl žerdi, většina deníků vyšla s černými titulními stránkami, některé rozhlasové a televizní stanice upravily svůj program, platí zákaz hazardních her.

Některé slovenské veřejné sdělovací prostředky upravily vysílání a vypustily zábavné pořady. Slovensko vyhlásilo letos státní smutek už podruhé. Poprvé Slováci smutnili za 12 obětí srážky autobusu s vlakem u Polomky. - více o tragédii u Polomky čtěte zde

Na zesnulé horníky a záchranáře se vzpomínalo už včera v centru Handlové, kde žilo třináct z dvaceti obětí. K památníku věnovanému hornické profesi přišly stovky lidí a zapálily svíčky. Podle primátora Rudolfa Podoby mají hořet do té doby, než budou z dolu vyneseny ostatky všech obětí neštěstí. - o smuteční akci si přečtěte zde

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue