Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Disidentka Su Ťij se odvolá proti verdiktu, který jí prodloužil vězení

  • 5
Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij se nejspíš odvolá proti včerejšímu rozsudku, podle něhož by měla strávit dalších 18 měsíců v domácím vězení. Řekl to její právník. A odvolá se i Američan John Yettaw, jehož návštěva u disidentky poskytla barmské juntě záminku k procesu. Yettaw dostal sedm let, ale chce dosáhnout vyhoštění.

"Myslíme si, že rozsudek je absolutně protiprávní," prohlásil disidentčin obhájce Ňjan Win. Od verdiktu prý ještě svou klientku neviděl, čeká na povolení k návštěvě.

Proces se Su Ťij se konal v rangúnské věznici Insein. Původní rozsudek zněl tři roky vězění a nucených prací. Pak se dostavil ministr vnitra a nechal verdikt zmírnit na rok a půl doma, což kupříkladu týdeník Economist glosoval slovy "kus pečlivé choreografie".

Každopádně junta dosáhla svého. Šlo hlavně o to udržet Su Ťij, nositelku Nobelovy ceny za mír a asi nejznámější vězenkyni svědomí na světě, pod zámkem po celý příští rok, kdy chce režim uspořádat "demokratické" volby.

TREST PRO SU ŤIJ

Disidentka stráví další rok a půl v domácím vězení

Su Ťij hrozilo za "porušení pravidel domácího vězení" až pětileté vězení. Čím se provinila? V květnu přišla - přesněji řečeno připlavala přes jezero - do jejího domu nezvaná návštěva, 54letý Američan John Yettaw. Su Ťij ho v domě nechala přespat a dala mu najíst. A to je proti pravidlům, řekla junta.

I Yettaw stanul před soudem. Obžalovali ho třeba i z plavání na místě, kde je to zakázáno. Úhrnem dostal sedm let, z toho čtyři na nucených pracích. I on se prý odvolá, hodlá dosáhnout vyhoštění ze země. Není právě v ideální formě - například trpí cukrovkou - a barmský žalář by nemusel přežít. "Režim se určitě bude snažit vyexpedovat ho dřív než za sedm let," citoval Economist Aunga Nainga Oo, barmského profesora působícího na univerzitě v Thajsku.

Yettaw podle svého právníka trpí i epilepsií. A má i další zdravotní problémy. Bůh mě varoval že Su Ťij zavraždí teroristé, řekl. Právě proto se vrhl do jezera a přeplaval do její vily.

Pro samotnou Su Ťij nebude domácí izolace žádnou novinou, strávila v ní mnoho z uplynulých devatenácti let. Režim ji krutě stíhá od roku 1990, kdy vyhrála volby.

Rada bezpečnosti rozhodnutí odložila

Kvůli Su Ťij se v úterý sešla Rada bezpečnosti OSN. Společné prohlášení, které by mohlo rozhodnutí Barmy odsuzovat, však kvůli nejednotnému postoji všech delegací odložila na dnešek.

"Existuje podpora principům prohlášení," řekl novinářům britský velvyslanec při OSN John Sawers s tím, že některé delegace požadovaly odklad vydání prohlášení kvůli dalším debatám se svými vládami. Podle diplomatických zdrojů o odklad požádaly Čína, Vietnam, Rusko a Libye.

Agentura AFP nad ránem informovala, že Peking, který je tradičním spojencem Barmy, vyzval mezinárodní komunitu, aby "respektovala barmskou suverenitu".

Naopak Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) prý vyjádřilo nad barmským postupem v případě vězněné vůdkyně opozice "hluboké zklamání".

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue