Příbuzní čekají u uhelného dolu v Handlové na informace o svých blízkých, naděje klesá každou minutou. (10. července 2009)

Příbuzní čekají u uhelného dolu v Handlové na informace o svých blízkých, naděje klesá každou minutou. (10. července 2009) | foto: AP

V Handlové zemřelo zřejmě všech dvacet horníků, těla jsou k nepoznání

Při včerejším výbuchu v uhelném dole ve slovenské Handlové zahynulo nejspíš všech dvacet zavalených horníků a záchranářů. Ministr vnitra Robert Kaliňák uvedl, že nalezli šestnáct těl. Vláda vyhlásila na zítřek státní smutek, rodinám obětí už poskytla jednorázovou pomoc ve výši 800 eur (asi 20 tisíc korun) a uvolní i další peníze.

Záchranné práce pokračovaly celou noc, v podzemí se střídaly tři pátrací týmy. Krátce před půlnocí objevily asi 65 metrů od předpokládaného epicentra výbuchu šest těl. Ráno záchranáři našli další tělo a odpoledne vytáhli ze štoly další dvě oběti, večer podle Kaliňákových slov pátrali ještě po čtyřech zavalených.

Těla jsou podle serveru Pravda.sk tak zohavená, že je zatím nelze identifikovat a bude nutný rozbor DNA.

Podle záchranářů v místě neštěstí i hodiny po výbuchu panují podmínky neslučitelné se životem. Je tam příliš vysoká teplota, nízký obsah kyslíku a naopak kritické množství oxidu uhelnatého, které ani přístroje nedokážou změřit.

"Podmínky na místě neumožnily přežít asi ani jednomu ze zavalených lidí a s vysokou pravděpodobností mohu říct, že všichni zemřeli při výbuchu," prohlásil podle serveru Sme.sk ministr hospodářství Lubomír Jahnátek. Hovoří se o tom, že ve chvíli výbuchu bylo v podzemí až 1 100 stupňů Celsia.

tolik mrtvých najednou tenhle důl nezažil

Lidé v Handlové vzpomínají na své blízké

Vláda vyhlásila státní smutek

V jedné ze šachet začalo hořet včera kolem sedmé hodiny ráno. Na místo vyrazila skupina báňských záchranářů, kteří se snažili uhasit oheň v hloubce 330 metrů a pomoci zraněným horníkům. Kolem půl desáté ale šachtou, kde se od 17. června netěží, otřásl výbuch a následný zával v podzemí uvěznil 11 záchranářů a devět horníků. - více si přečtěte zde

"Pravděpodobnou příčinou neštěstí byla exploze zplodin nedokonalého hoření uhelného prachu, jehož požár sfárali záchranáři uhasit," uvedl po výbuchu generální ředitel dolů Peter Čičmanec. Při nedokonalém hoření mouru vzniká vodík a kysličník uhelnatý, jejichž směs je výbušná.

Podle Josefa Vozára z Geologického ústavu SAV, kterého oslovil slovenský list Pravda, v dole podcenili riziko výbuchu a nezvolili správný technologických postup likvidace šachty.

Na místo tragédie dorazil i premiér Robert Fico a ministr hospodářství Lubomír Jahnátek (10. srpna 2009) Případ bude vyšetřovat Obvodní báňský úřad v Prievidzi. V případě porušení zákona může společnosti Hornonitrianske bane Prievidza udělit pokutu anebo nařídit uzavření části dolů. Největší důlní neštěstí v dějinách Slovenska bude vyšetřovat i policie.

Handlovská tragédie se dostala i na program jednání vlády. Kabinet vyhlásil státní smutek na zítra od 8 do 20 hodin. Premiér poděkoval záchranářům a požádal ministra hospodářství, aby vedl vyšetřování. "Jde o obrovskou tragédii," řekl premiér Robert Fico a dodal, že smrt havířů otřásla celou společností.

Vláda přislíbila i finanční pomoc a odškodnění rodin obětí. Podle Fica by mělo být minimálně tak vysoké jako v roce 2006 po neštěstí v Novákách, tehdy dostaly nejbližší rodiny milion korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Viera Tomanová už poskytla rodinám obětí jednorázovou pomoc ve výši 800 eur (20 tisíc korun). Pozůstalým pomáhá i zvláštní tým, který se vedle psychické podpory snaží například urychlit postup při vyřizování nezbytných úředních úkonů.

Výbuch v uhelném dole v Handlové na Slovensku

JAK MOHLO DOJÍT K DŮLNÍMU NEŠTĚSTÍ

Server iDNES.cz se zeptal někdejšího báňského záchranáře, co mohlo neštěstí způsobit. Vzhledem k citlivým informacím si nepřál uvést své jméno.

Jak mohlo k neštěstí dojít?
Verzí je hodně: "Vybuchnout může metan, rozvířený uhelný prach, ale i oxid uhelnatý při určitých koncentracích." Pokud však šlo o prvotní výbuch metanu, scénář může být následující: "Když se při výbuchu rozvíří uhelný prach a dojde následně i k jeho explozi, bývají následky ještě mnohem horší, neboť výbuch je ještě silnější. V minulosti jsou známy podobné případy například z dolů ve Francii."

Jak podobným neštěstím předcházet?
"Musí se sledovat koncentrace metanu, ta nesmí překročit povolenou normu, většinou 1 %. Pokud je koncentrace vyšší, musí se prostor odvětrat. Uhelný prach se likviduje různými způsoby - práškováním, čištěním, zvlhčováním přesypů. Aby někde vybuchl uhelný prach, musel by tam být velký nepořádek."

Čím se zabezpečují uzavřené úseky dolu?
"Nejčastěji se uzavřené sloje zazdívají, ale záleží na místních faktorech, někde mohou postupovat i jinak."               mku, iDNES.cz

Handlová

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme museli zavřít diskusi u tohoto článku kvůli vulgárním a neuctivým komentářům některých diskutujících, které už nebylo možné mazat jednotlivě.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue