Kdepak silniční motocykl, ale motokros. Tak se Pešek chystá na závody v Brně

  • 8
Závodník se připravuje na Velkou cenu v Brně v kajaku nebo motokrosem. Jen silniční motocykl vynechává. Proč? Když si Lukáš Pešek coby tříletý klučina poprvé sedl na motokrosovou motorku, hned první den si zlomil obě ruce. A jednu pro jistotu nadvakrát. Přesto i po 20 letech je pro něj motokros sportem, při kterém s velkou chutí nabírá fyzičku.

"Většina lidí si nedovede představit, jak namáhavý sport to je. Navíc je to moje hobby, takže spojím příjemné s užitečným," říká.

Odpovědi Lukáše Peška naleznete ZDE

A není v něm vůbec špatný. Když minulou středu trénoval na okruhu v Pacově s českým reprezentantem Jiřím Čepelákem, slyšel od něj jen chválu: "Lukáš by klidně mohl jezdit český mistrák. Techniku má velmi dobrou."

Vlastně je ještě jedna věc, která Peška k motokrosu táhne. Nebýt jeho, on coby závodní silniční motocyklista by se vůbec na motorku nedostal.

Lukáš Pešek

Je to pro mnohé překvapivé zjištění, ale silniční závodníci se na svých mašinách prohánějí většinou jen při samotných Velkých cenách.

"Na silniční motorce strávím jenom závody a během zimy deset dní testování. Je to o financích, protože velké peníze stojí pronájem okruhu, musíte zaplatit cestu týmu. Navíc je to časově náročné," vypráví 23letý Pešek. "Moje jízda se tak lepší jen při závodech. Samozřejmě kdybych měl možnost jezdit častěji, tak jsem zase někde jinde. Ale vaříme z toho, co máme."

Velká cena v Brně silničních motocyklů

14.–16. srpna. V pátek jsou tréninky, v sobotu tréninky a kvalifikace a v neděli závody. Vstupenky jsou v prodeji na pokladnách Automotodromu Brno, na celý víkend stojí od 220 korun. Přímý přenos vysílá Nova a Nova sport.

I proto mu tým najal osobního kondičního trenéra, Antonína Stracha, který mimo jiné připravuje lyžařku Šárku Záhrobskou. Ten pak Peškovi sestavuje tréninkový program, často plný překvapení.

"On sám sportoval, takže pořád vymýšlí něco nového, aby to člověka neomrzelo," říká Pešek.

Tak třeba v zimě motocyklista skáče na trampolíně, v létě zase musí sednout do kajaku nebo si naskočit na wakeboardové prkno. A k tomu si připočítejte ještě "tradiční" disciplíny, jako je několikrát týdně běh, tři hodiny v sedle silničního nebo horského kola, squash a tenis. "Já jsem sportovec, který na nějaké úrovni zvládne skoro všechno. A navíc mám rád výzvy."

I proto se třeba v zimě nechal po pár trénincích zlákat k třicetikilometrovému závodu na běžkách, teď zase od kouče čelí nátlaku, aby v kajaku sjel vodácký slalomový kanál v Troji. "Na kajaku jsem podprůměrný, mám z toho puchýře na rukách, ale už brzy se trenér dočká," slibuje Pešek.

Vlastně se to nezdá, ale výtečná fyzička je v motoristickém sportu základ. Jedině s ní vydržíte odjet čtyřicetiminutový závod naplno, unavené tělo totiž snižuje rychlost i koncentraci. Proto byste bez dobrých svalů v závěru ztráceli a hrozil by vám pád. "Nedávno za mnou přišel kamarád, že jezdí na motorce třeba i tři sta kilometrů a nic ho nebolí.

Tak jsem ho poslal na okruh. Má velká ramena i ruce, ale po dvou kolech je necítil. Na okruhu jedete maximálně soustředěný, vypínáte tělo i hlavu a síly vám odcházejí víc, než když jedete a bavíte se tím," tvrdí Pešek.

Snad mu dobrý trénink pomůže už v neděli. To se jede v Brně Velká cena České republiky.

Přípravy sportovců - seriál iDNES.cz o zákulisí tréninků i velkých akcí, všechny články


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž