Čech pochytal šance i dvě penalty a Chelsea má první trofej

• 46
Fotbalový brankář Petr Čech hned na začátku nové sezony získal první trofej. S Chelsea triumfoval ve finále Superpoháru proti Manchesteru United na penalty 4:1. V normální hrací době zápas skončil 2:2.

Chelsea vyhrála první významný zápas pod vedením nového kouče Carla Ancelottiho.

"Je důležité odstartovat sezonu vítězstvím. Stále ale máme co zlepšovat a čeká nás dost práce. Teď však můžeme chvíli slavit," radoval se padesátiletý italský kouč Chelsea.

Týden před startem Premier League se tradičně utkal mistr s vítězem Anglického poháru. Zápas nese jméno Community Shield, výtěžek z utkání věnuje vedení anglického fotbalu na charitu a hraje se v londýnském Wembley.

Mistrovský Manchester byl v úvodu lepším týmem a už v 9. minutě šel do vedení. Nani se na levé straně vyhnul Ivanovičovi i Essienovi, z 25 metrů vypálil a Čechovi míč proletěl pod rukama. Při střele měl zakrytý výhled a při zákroku mu vadil spoluhráč Terry.

Pro Naniho může být branka na dlouho poslední. Po hodině hry si totiž vykloubil rameno, musel střídat a čeká ho pauza. "Špatné je, že rameno nešlo okamžitě nahodit zpátky," poznamenal trenér Alex Ferguson. Jak dlouho bude Nani mimo hru, však neřekl.

Při následných nebezpečných nájezdech Manchesteru český gólman chybu napravil, když nejprve po parádní akci Berbatova s Rooneym reflexivně zasáhl proti pokusu Parka zblízka. Vzápětí na Čecha běžel Berbatov sám, český gólman šel na zem, ale v poslední chvíli vymrštil levou ruku a gólovou střelu vyrazil.

Chelsea se postupně zlepšila, vyrovnala hru a také byla nebezpečná. K vyrovnání ji v 52. minutě pomohla chyba brankáře Fostera, který boxoval centr hodně nedůrazně a vyrazil ho jen k volnému Cavalhovi. Ten hlavičkoval do prázdné branky.

V 70. minutě Chelsea výsledek otočila. Lampardovu střelu z vápna Foster ztlumil, ale míč od tyče skočil za čáru a pak ven. Gólu však předcházel jasný faul Ballacka na Evru, který sudí pustil. Evra se svíjel na trávníku a Chelsea využila přečíslení.

"Rozhodčí jasně viděl, jak Ballack dal Evrovi loktem. Jsem zklamaný, protože předtím dvakrát zastavil hru, když si myslel, že se některý z hráčů zranil," prohlásil skotský kouč.

Hráči Manchesteru se hodně zlobili, ale pak už spěchali za vyrovnáním. To se povedlo až v nastaveném čase Rooneymu.

Došlo na penalty. Hned v první sérii Čech chytil střelu Giggse, ve třetí si poradil s pokusem Evry. Za Chelsea byli všichni úspěšní: Lampard, Ballack, Drogba a Kallou, za soupeře jen Carrick.

Manchester přišel o možnost pozvednout trofej nad hlavu potřetí za sebou a poosmnácté v historii.

Community Shield
Chelsea - Manchester United 2:2 (0:1) na pen. 4:1
52. Carvalho, 71. Lampard - 10. Nani, 90.+2 Rooney. Penaltu neproměnili: Giggs, Evra.