Prasečí chřipka dorazí do Česka dřív, než bude hotová vakcína

  • 176
Vakcína proti prasečí chřipce dorazí do Česka až poté, co u nás nemoc s největší pravděpodobností už vypukne. Proč? Není pak pozdě na ochranu? Na tyto a další nejdůležitější otázky přinášíme odpovědi hlavního hygienika, ministryně zdravotnictví a imunologů.

Česko stále nemá smlouvu na nákup vakcíny. V čem je problém?
Podle ministryně Dany Juráskové v právnických kličkách. Ty však neumí srozumitelně vysvětlit ani ona, ani hlavní hygienik Michael Vít. "Předpokládáme, že v pátek, kdy je jednání s výrobci, bychom snad mohli smlouvy podepsat," uvedla ministryně.

Počty nemocných

V Česku bylo k 6. srpnu 162 potvrzených případů prasečí chřipky. U všech má choroba lehčí průběh, nikdo nezemřel.
Ve Velké Británii je situace podstatně horší. Nakazilo se tu už více než sto tisíc lidí (především dětí) a zemřelo celkem 30 lidí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje celosvětově 1 154 obětí prasečí chřipky. Za prvních pět dnů minulého týdne nemoci podlehlo 338 lidí. Nejvíce mrtvých je v USA, kde počet potvrzených obětí stoupl na 1 008. Úřady potvrdily první evropskou oběť chřipky ze země mimo Anglii – šlo o mladého muže z Nizozemska.

Budeme mít vakcínu včas?
Vakcína k nám dorazí na přelomu listopadu a prosince, kdy také začne očkování vybraných skupin obyvatelstva. "Výrobci se brání říct státům přesné datum i proto, že výroba vakcíny se nedá takto plánovat," říká Vít. Podle něj nijak nezaostáváme za ostatními. "Žádný stát nebude mít dostatek vakcín dřív než my, tedy ve chvíli, kdy dorazí první podzimní vlna chřipky," dodává.

Vakcína bude jen pro 2,5 milionu lidí, některé státy ji však nakupují pro všechny. Proč my ne?
Hlavní hygienik tvrdí, že Česko postupuje tak, jak radí Světová zdravotnická organizace. A podle ní je důležité chránit 25 procent lidí včetně těch, kteří zajišťují chod státu. "Ostatní státy v Evropě jsou na tom obdobně. Třeba Německo nakupuje vakcínu pro 30 procent obyvatel, my pro 25 procent," říká Vít.

Kdo jsou ti "vyvolení", kteří dostanou od státu očkování?
Hasiči, zdravotníci, řidiči městské hromadné dopravy, bankéři... Konkrétní profese a přesné počty lidí sestavují krajské úřady. Půjde zhruba o půl milionu lidí, kteří jsou nezbytní pro chod státu, a dva miliony lidí, kteří jsou zdravotně oslabení. Teprve do konce prázdnin však bude jasné, kdo očkování od státu dostane. "Ten seznam se teprve tvoří," uvedl Vít. "Za to, aby byli všichni tito lidé očkováni, zodpovídají kraje, stejně tak ony určí, kam se lidé mají přijít nechat očkovat," řekla ministryně. - čtěte Kraje musí rozhodnout, kolik lidí naočkují proti prasečí chřipce

Bude možné si vakcínu volně koupit nebo si ji nechat předepsat?
Ne. V případě pandemie přebírá nad vakcínou kontrolu stát. A ten také určí, kdo jsou rizikové skupiny, které by se měly nechat naočkovat.

Smějí se očkovat děti?
"Děti patří mezi rizikové skupiny," říká Vít. Anglie, kde již je epidemie a řada úmrtí na chřipku, už začala očkovat jak dospělé, tak děti. Testování vakcíny, zda je bezpečná, však teprve probíhá a neskončí dřív než na podzim. "Nechtěli jsme jít touto cestou, chceme počkat, až vakcína bude schválená," dodává Vít.

Má smysl se záměrně nechat nakazit prasečí chřipkou nyní, aby si člověk "vypěstoval" protilátky?
Ne. Přestože jde prakticky ve všech případech nakažených v Česku o lehký průběh nemoci, stále je to smrtící virus a člověk nikdy nemůže vědět, jak v jeho těle zareaguje. Bezpečnější je očkování.

Neuškodí tělu, když se nechám očkovat proti normální chřipce a pak dostanu vakcínu proti prasečí?
Naopak! Ministerstvo zdravotnictví dokonce doporučuje, aby se každý, kdo je chronicky nemocný, včetně dětí, lidí se slabým srdcem a po dlouhé nemoci, nechal naočkovat. Očkování proti sezonní chřipce začíná v září a rizikovým skupinám lidí je hradí pojišťovna.

Některá očkování způsobují komplikace. Je zaručené, že po aplikaci vakcíny proti prasečí chřipce nezemřu či neonemocním zbytečně?
Ne. Každé očkování je rizikové. A každé má nějaké vedlejší účinky, které mohou ve výjimečném případě vést až ke smrti. Převažují však přínosy očkování.

Rusko vydalo pro občany varování před cestami do Velké Británie, kde už epidemie je. Chystá se i u nás?
Ministerstvo zahraničí se zatím k ničemu podobnému nechystá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video