Rumunští Romové rozdělávali u Počernického rybníka ohně i přes zákaz. (27. července 2009) | foto: Radek Cihla, MF DNES

Pokuty Rumuni na místě neplatili, s penězi se už strážníci rozloučili

  • 61
Rumunští Romové jsou už na cestě domů, během svého pobytu ovšem stačili pořádně zamotat hlavu nejen radnicím, ale i strážníkům. Vypisovat pokuty cizincům totiž podle nich nemá příliš smysl. Pokud je nezaplatí na místě, zpravidla už je prý nezaplatí vůbec.

"V několika případech se stalo, že rozdělali oheň a strážník je u toho viděl. Sepsal tedy záznam a poslal ho správnímu orgánu," popsal náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Romové na místě pokutu platit nechtěli.

"Říkám ale na rovinu, že představa, že by se zúčastnili správního řízení, které bude někdy za měsíc, a že s nimi bude dovedeno do konce, je prostě mylná," přidal své zkušenosti s cizinci Klema.

Jednoduše odjedou domů a už je na ně každá vyhláška krátká. "V momentě, kdy člověk opustí zemi, úhradu pokuty po něm vymáhat nemůžeme. Nejde o trestný čin, ale o přestupek," vysvětlil Klema, který prý nepamatuje případ, že by se cizinec dostavil kvůli řešení svého prohřešku ke správnímu řízení.

Od začátku tohoto roku do konce července vybrali pražští strážníci na pokutách souvisejících s porušováním vyhlášky o čistotě a zákazu pití alkoholu na veřejnosti téměř milion osm set tisíc korun.

Dlouhá pouť po radnicích

Kolik peněz však od provinilců - ať Čechů nebo cizinců, kteří nechtěli zaplatit na místě - pak ve správních řízeních "vymámili" úředníci na radnicích, nikdo neví.

"Centrální evidence neexistuje," poznamenala Alena Kozlová z živnostenského a občanskoprávního odboru magistrátu.

"Povědomí o tom mají jen jednotlivé městské úřady. Takto vybrané peníze za pokuty jsou součástí jejich příjmu," dodala.

Pokuty (1. 1. - 31. 7. 2009)

Vyhláška o čistotě
Přestupků celkem 5 600
Uděleno pokut 3 655
Částka za pokuty v Kč 1 168 900

Alkohol na veřejnosti
Přestupků celkem 1 746
Uděleno pokut 1 119
Částka za pokuty v Kč 609 800
Zdroj: MP (pouze pokuty udělené na místě)

Kdyby si tak obyvatelé chtěli zjistit, kolik peněz na pokutách udělených za odhozené žvýkačky či nedopalky město získalo celkem, čeká je dlouhá pouť po dvaadvaceti pražských radnicích. A že nejde o malé částky. Za přestupek řešený ve správním řízení může radnice udělit až třicetitisícovou pokutu.

Ověřit si úspěchy své práce tak nemohou ani sami strážníci. Radnice je o výsledcích správních řízení neinformují.

"Pro nás řešení pokuty končí v momentě, kdy buď od člověka, který spáchal přestupek, na místě částku vybereme, nebo obešleme příslušný správní orgán," vysvětloval Jan Čihák z městské policie. Pokud tak strážníci peníze za přestupek nevyberou hned na místě, už se nikdy nedozvědí, jestli nevypisovali pokutu zbytečně ani kolik peněz díky nim přišlo do městské pokladny.

Od začátku tohoto roku strážníci na jednotlivé radnice poslali necelé čtyři stovky oznámení týkajících se buď porušování vyhlášky o čistotě, nebo vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na vybraných místech v metropoli.

Kolik z těchto přestupků měli na svědomí cizinci, městská policie neví. "Ve statistikách nerozdělujeme, jestli člověk, který spáchal přestupek, je cizinec, nebo není," hájí evidence Čihák.

I kdyby ovšem zahraniční návštěvníci tvořili třeba jen desetinu z celkového počtu hříšníků, kteří nezaplatili hned na místě, mohlo město přijít o více než sto tisíc korun. To v případě, že by každá pokuta udělená ve správním řízení dosahovala možných třiceti tisíc, které vyhláška maximálně povoluje.

V celkovém počtu pokut udělených kvůli porušování těchto vyhlášek převažují ty, které se strážníkům podařilo od provinilců vybrat hned na ulici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video