Súdánská policie rozehnala protest proti bičování ženy, jež nosí kalhoty

  • 30
V súdánské metropoli Chartúmu pokračoval soud s novinářkou Lubnou Husajnovou a dalšími dvanácti ženami, kterým hrozí 40 ran bičem za nošení kalhot. Před soudní budovu dorazily desítky žen s transparenty a policie je rozehnala obušky a slzným plynem. Soudci odložili stání o měsíc.

Před soudní budovou v Chartúmu to dnes vypadalo jako na bojišti. Desítky žen křičely "Nechceme návrat temných časů" a další slogany proti kontroverzním pravidlům islámského práva šaría, která muslimům v súdánské metropoli zapovídají nošení kalhot.

Policie proti davu zasáhla a několik lidí zmlátila obušky. Podle BBC pak protestující rozehnala slzným plynem. "Jsme proti tomuto zákonu. Je proti ženám, islámu a proti lidským právům," řekla Zainab Badradinová, jedna z žen v manifestujícím davu.

Vzdala se práce v OSN, aby mohla být souzena

Ženám vadí především to, že zákon neudává přesnou definici nemravného oblečení a rozhodnutí o zatčení je pak na každém strážníkovi. A právě to se stalo v červenci Husajnové a dalším 12 ženám, které policisté zatkli v chartúmské restauraci za nošení kalhot. - více si přečtěte zde

Příznivci Lubny Husajnové před soudem v súdánském Chartúmu (4. srpna 2009)

Příznivci Lubny Husajnové před soudem v súdánském Chartúmu (4. srpna 2009)

Soudci dnes o trestu nerozhodli a další stání naplánovali na 7. září. "Chtějí si u OSN ověřit, jestli nemám imunitu proti stíhání. Netuším, proč to dělají, protože já už jsem se své funkce v OSN vzdala. Myslím, že chtějí případ jen protahovat," uvedla po dnešním stání Lubna Husajnová.

Lubna HusajnováPodle BBC Husajnová minulý týden ukončila svou spolupráci s misí OSN v Súdánu, která by jí zaručovala imunitu, protože prý chce donutit zákonodárce ke změně tohoto zákona o nemravném oblečení. "Chci odejít z OSN, chci, aby tento případ pokračoval," řekla Husajnová na prvním soudním stání minulý týden.

Ženy s nohavicemi byly zatčeny počátkem července v chartúmské restauraci. Některé podle Husajnové přiznaly "vinu" a dostaly okamžitě deset ran. Další se ale rozhodly kontaktovat právníky. Husajnová před soudem argumentuje tím, že některé ze zatčených nejsou muslimky, tudíž se na ně kontroverzní zákony nevztahují.

Podle šaríi uplatňované v súdánském hlavním městě je běžným trestem za "nemravné" oblékání 40 ran bičem. Část z potrestaných ale prý pochází z převážně křesťanského a animistického jihu Súdánu, kde na rozdíl od Chartúmu islámské právo neplatí.

Mírová dohoda z roku 2005 mezi severem a jihem navíc stanovuje, že úřady by šaríu neměly uplatňovat ani na nemuslimy žijící v Chartúmu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video