Clinton přiletěl do KLDR vysvobodit novinářky, viděl Kim Čong-ila

  • 73
V severokorejském Pchjongjangu ráno přistálo letadlo s překvapivým návštěvníkem: americkým exprezidentem Billem Clintonem. Přijel vyjednat propuštění dvou amerických novinářek odsouzených v KLDR k 12 letům nucených prací. Setkal se i s nejvyšším vůdcem Kim Čong-ilem.

Clintonovo letadlo přistálo v hlavním městě KLDR před pátou ranní našeho času. Exprezident má v plánu zůstat dva dny. Úkol je jasný: pokusit se vyjednat propuštění dvou amerických novinářek, které severokorejský soud potrestal dvanácti lety nucených prací za ilegální vstup do země.

Exprezident se s dvojicí žen setkal. Oznámila to americká televize ABC s odvoláním na nejmenované americké vládní zdroje. Ty prý rovněž uvedly, že existuje velká naděje, že obě ženy by se mohly už ve středu vydat na zpáteční cestu do USA.

Severokorejská televize odvysílala záběry ze setkání Billa Clintona a Kim Čong-ila (4. srpna 2009)Clinton mluvil i s "drahým vůdcem" Kim Čong-ilem. Původní agenturní zprávy o tom, že mu předal poselství od současného prezidenta Baracka Obamy, Bílý dům popřel. "Není to pravda," prohlásil Obamův mluvčí Robert Gibbs.

Podle severokorejského rádia, na které se odvolává agentura AFP, měli Clinton a severokorejský vůdce "širokou výměnu názorů". Agentura Reuters hovoří o otevřené a upřímné diskusi.

Novinářky Euna Leeová a Laura Lingová pracovaly pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV. V březnu je při natáčení reportáže o uprchlících na hranici s Čínou zatkli severokorejští policisté.

Režim je obvinil z nezákonného překročení hranice a natáčení označil za "politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň". Soud obě ženy poslal na nucené práce. - čtěte Pomlouvaly jsme severokorejský režim, přiznaly údajně americké novinářky

Odsouzené americké novinářky Laura Lingová a Euna Leeová

Odsouzené americké novinářky Laura Lingová a Euna Leeová

Ani Current TV, ani americké ministerstvo zahraničí se ke Clintonově cestě do Severní Koreje nevyjádřily. Bílý dům prohlásil, že se jedná o čistě soukromou aktivitu Billa Clintona.

"V době, kdy tato výhradně soukromá mise za propuštění dvou Američanek probíhá, se k ní nebudeme vyjadřovat. Nechceme ohrozit její úspěch," prohlásil mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Devět let po Albrightové

Ač soukromá, přesto se návštěva může stát průlomovou, soudí někteří analytici. KLDR by se podle nich mohla i vrátit k jadernému jednacímu stolu. Americká persona Clintonova významu každopádně v KLDR nebyla devět let. Naposledy sem v říjnu 2000 přijela tehdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a jednala s vůdcem Kim Čong-ilem.

Madeleine AlbrightováŠéfem Albrightové byl právě Clinton, který se během svého působení v Bílém domě snažil vztahy s KLDR zlepšit. Vzájemné návštěvy vysokých zmocněnců obou zemí na konci jeho funkčního období podnítily naděje, že Washington a Pchjongjang skoncují s desetiletími nevraživosti a normalizují vztahy.

Nestalo se. Po Clintonovi přišel do Oválné pracovny George W. Bush. A ten s KLDR nemluvil. Zařadil ji (spolu s Irákem a Íránem) do takzvané osy zla, mezi zlotřilé a nevypočitatelné režimy, s nimiž se nevyjednává. Důvod? Hlavně jaderný program.

Druhý po Carterovi

Bill Clinton je druhým americkým exprezidentem, který do komunistické Koreje zavítal s cílem utlumit krizi. James Carter navštívil Pchjongjang v roce 1994, kdy se vyhrotilo napětí rovněž kvůli jadernému programu.

Bushův nástupce Barack Obama sice všeobecně upřednostňuje diplomacii, ale v případě KLDR je to - mírně řečeno - těžké.

Obama by chtěl Severokorejce přimět, aby se vrátili k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu, postupně se ho vzdali a nastoupili cestu z mnohaleté izolace. Ale odpovědí jsou mu zatím jen raketové testy.

Příkladem může být Obamův dubnový pražský projev, v němž představil svou vizi světa bez jaderných zbraní. Jen pár hodin předtím, než americký prezident na Hradčanském náměstí přistoupil k řečnickému pultu, odpálili Severokorejci raketu dlouhého doletu Taepodong-2. - čtěte KLDR odpálila raketu dlouhého doletu

Obama má smůlu, že raketové testy momentálně nejsou "jen" ukázkou síly cílenou ven, do zahraničí, nepřátelům... Jsou i gestem "do vlastních řad".

Už delší dobu se totiž spekuluje o chatrném zdraví Kim Čong-ila. Prý měl mrtvici. Prý dokonce umírá. Už si vybral nástupce, syna Kim Čong-una. Jenže tomu je potřeba připravit "pevnou půdu" pod nohama.

O to těžší tedy řešení severokorejského problému pro Obamu může být. Někteří analytici soudí, že zatčené novinářky Euna Leeová a Laura Lingová jsou jen figurkami v mocenské hře. Že je KLDR používá jednoduše jako nátlakový prostředek na USA, aby si vymohla ústupky. - přečtěte si Američanky nejsou v lágru, drží je v Pchjongjangu, tvrdí politolog

Odměna za špatné chování

Severokorejské vůdce nedávno rozběsnila Clintonova manželka Hillary, současná ministryně zahraničí. Přirovnala je ke vzpurným zlobivým dětem vymáhajícím si pozornost. A navíc ještě dodala, že si ji nezaslouží.

Podle odborníka na severokorejskou státní ideologii Briana Myerse ale
přesně tím je nynější návštěva bývalého amerického prezidenta - odměnou za "špatné chování". "To je přesně to, co oni (severokorejští vůdci) potřebují," míní Myers.

Clintonova návštěva podle něj umožňuje vládě KLDR předvést "poddaným", potýkajícím se se stále větší bídou, že jaderný program nutí okolní svět brát jejich zemi vážněji. Clintonova návštěva bude zcela jistě interpretována jako pocta pro USA, míní expert.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video