Nově technické služby namalují k přechodu nápis POZOR TRAM. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Praha maluje zpět zrušené přechody, chodce varuje nápis POZOR TRAM

  • 23
Do pražských ulic se pomalu vracejí „vymazané“ přechody pro chodce. Dělníci Technické správy komunikací zrušili v květnu 79 přechodů, které vedly přes tramvajové koleje a nebyl u nich semafor. Odporovaly totiž vyhlášce ministerstva dopravy.

Pohodlně přejít z jednoho chodníku na druhý tak už mohou lidé na dvanácti místech v Holešovicích, přesněji v ulicích Komunardů, Dělnická, Dukelských hrdinů a Milady Horákové.

Návrat přechodů

Návrat přechodů

Celkem zrušeno: 79
Obnovené přechody: nyní 12
Chystané přechody: 30
Cena obnovy přechodu: 7 tis. Kč
Zrušení přechodu: 10 tis. Kč
Přechody přes koleje: celkem 700
Zdroj: TSK

„V současné době jsme už vrátili dvanáct přechodů v Praze 7 a další bychom chtěli obnovit do konce prázdnin. Všechny zrušené ‚zebry‘, ale vracet nebudeme, zpracovali jsme si analýzu a ta ukázala, že na některých místech by to bylo zbytečné,“ uvedl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Dohromady by tak mělo být v první fázi obnoveno třicet přechodů. „Na jejich obnovu už máme všechna potřebná povolení,“ prohlásil Mrázek.

Někde budou nutné stavební úpravy

Kdy se pak začnou na místech, která dnes „zdobí“ místo bílých pruhů černé, objevovat další přechody, zatím není jasné. Některé z nich totiž budou vyžadovat stavební úpravy. Například u nich budou muset dělníci udělat ostrůvek. Většina z nich by měla být podle Mrázka obnovena během srpna.

„U těch, které jen v podstatě nastříkáme na vozovku, je to snadné a obnovíme je velmi rychle. Tam, kde budeme muset dělat nějaké stavební úpravy, je to složitější. Záleží na tom, jak rychle například dostaneme stavební povolení a podobně,“ upřesnil Mrázek.

Stavební úpravy bude podle Mrázka nutné udělat celkem u šestadvaceti přechodů.

U všech nově nastříkaných zeber se pak také objeví varovný nápis „tram“. Chodce má upozornit na to, že mají být opatrní, řada z nich totiž neví, že pokud se k přechodu blíží tramvaj, chodci nemají přednost, jak je tomu v případě aut.

Ministerstvo: Přechody jsou nebezpečné

Důvod, proč dělníci vtrhli do ulic a začali přechody vybrušovat, byl jednoduchý. Úřady je označily za nebezpečné.

Přechody totiž odporovaly rok a půl staré vyhlášce ministerstva dopravy, podle které byly přechody bez semaforu vedoucí přes koleje pro chodce nebezpečné.

Dohromady pak mělo být z pražských ulic vyfrézováno tři sta až pět set přechodů.

Proti jejich vybrušování se téměř ihned postavila nejen občanská sdružení Pražské matky a sdružení nevidomých, ale přidaly se k nim také některé radnice.

„Rušení přechodů je absurdní. Když z ulic zmizí, pro chodce je situace ještě horší,“ řekla tehdy MF DNES starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Například ve zmíněné druhé městské části zmizelo sedm přechodů, v Praze 10 jich bylo vymazáno deset a v Praze 7 dvanáct.

„Rekordmanem“ mezi městskými částmi se pak stala Praha 8, kde lidé přišli dokonce o osmnáct zeber.

Místa bez přechodů se stala neprůchodná

Odpor proti rušení přechodů pak vyvolalo právě to, že v ulicích kvůli vymazaným přechodům často vznikaly pro chodce nebezpečné dopravní situace.

Jedna z nejkomplikovanějších situací nastala v Nuslích. Tady byly dokonce rušeny nově rekonstruované přechody, lidé se nedostali přes ulici k budově radnice v Táborské ulici a prakticky neprůchodné se stalo náměstí Bratří Synků.

„Vedeme jednání s Technickou správou komunikací a magistrátem a doufáme, že do konce prázdnin se přechody na náměstí Bratří Synků vrátí,“ řekla mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue