Po zveřejnění snímků z italského letoviska Monte Argentario se znásobila paranoia uvnitř ODS i ČSSD.

Snímky z Itálie vyvolaly stranickou paranoiu, špeh může být kdokoli

  • 1201
Navenek se v oficiálních prohlášeních ODS a ČSSD vzájemně obviňují, kdo nechal sledovat politiky, byznysmeny a lobbisty na dovolené v Itálii. Ve skutečnosti vypukla v obou stranách paranoia a vzájemná podezíravost. Jsou přesvědčeni, že to dělají jejich kolegové jako součást vnitrostranického boje.

Občanští demokraté mluví o vyhrocení boje šéfa Mirka Topolánka s pražským primátorem Pavlem Bémem.

"Tady si všichni myslí, že je to jednoznačně vnitrostranický souboj. Zašlo to moc daleko, už teče krev," řekl včera jeden z Bémových spojenců.

Topolánek mluví o "neoestébáckých metodách", Bém zase o "dehonestaci pražského primátora".

V ODS někteří vidí tuto posloupnost. Nejprve se na veřejnost dostaly informace z policejních spisů ukazující na vyšetřování Bémova přítele, lobbisty Romana Janouška. A jako odveta pak přišly fotky jachtařů v italském Toskánsku.

Snímky šíří bývalý šéf rozvědky

Karel Randák dal MF DNES téměř 300 fotografií z dovolené lobbistů a politiků.

"Jen doufám, že si ODS uvědomí, že nemá za soupeře sebe sama, ale chce porazit Jiřího Paroubka," říká místopředsedkyně Sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Podobně smýšlejí i v Lidovém domě, sídle ČSSD. Jeden z Paroubkových poradců je přesvědčen, že fotky si objednal šéf socialistického marketingu Petr Dimun. Proto, aby nachytal místopředsedu strany Milana Urbana s lobbistou ČEZ na jachtě a tím se mu pomstil za nedávnou "vzpouru" proti Jiřímu Paroubkovi a Davidu Rathovi.

Dimun to odmítl: "Je to nejen lež, ale i hloupost." Dimun už v minulosti spolupracoval v kauze Savoy s bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem, jenž italské fotky šíří.

Bratrstvo kočičí pracky

Ještě v úterý Randák říkal, když fotky a videa předal MF DNES, že dostal zakázku získat kompromitující materiály na šéfa ODS. Neprozradil však od koho. Včera to už popřel, fotky prý jen s chutí distribuuje.

Motivaci má velkou – právě Topolánkova vláda ho po nástupu odvolala z funkce. "Copak se nikdo nepozastaví nad obsahem těch fotek? Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," řekl.

Jako první začal dovolené v italském Monte Argentariu veřejně litovat místopředseda ČSSD Milan Urban. Čelil kritice, že ho lobbista ČEZ Vladimír Johanes hostil na své jachtě za to, že nedávno pomohl protlačit Sněmovnou "dárek" pro ČEZ v podobě miliard korun na emisních povolenkách. - přečtěte si Itálii mi doporučili, na loď mě pozvali, řekl Urban. A ukázal účty

Protože se na jachtách s podnikateli a lobbisty vozili občanští i sociální demokraté, smát se může nová partaj lovící hlasy – TOP 09.

"Vztahy politiků a byznysmenů jsou a budou. Rakovinou systému může být proces, kterému říkám postupná privatizace veřejné moci. Volič si nemůže být jist, koho vlastně volí, a obávat se, že ať zvolí kohokoliv, bude se stejně rozhodovat jinde," reagoval zakladatel TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Občanští demokraté na dovolené nic špatného nevidí. Odmítají podezření, že místo ve vládní Strakově akademii či parlamentu ve skutečnosti rozhodují mimo kontrolu v příjemné atmosféře na jachtě v šortkách a s pivem v ruce.

"Je každého věc, s kým si jede na dovolenou. Nevidím nic špatného na nikom, s kým Mirek Topolánek odjel, ani pan Urban nevybočuje," hájí všechny zároveň místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Lídr ODS Topolánek se dnes z Itálie vrací. Na večer svolal tiskovou konferenci, kde chce vše vysvětlit. Zatím jen kritizuje ty, kteří fotili a natáčeli.

"Neoestébácké metody dvacet let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie," zlobí se Topolánek.

"Já to spíše vidím jako neuvěřitelnou mediální kampaň a blamáž. Je to zrcadlo nevkusu naší politické kultury," míní Pavel Bém.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video