Luxusní bydlení na Vltavě: plující obytné lodě za 20 milionů korun

  • 44
Netradiční bydlení na vodě nabízí společnost České přístavy. Ta se rozhodla přestavět 18 tlačných remorkérů na exkluzivní hausbóty. Nyní dokončuje prototyp Riverbull, který bude kotvit v holešovickém přístavu. Autorem návrhu je český designér Miro Pištěk.

"Každá obytná loď bude unikátní a její cena se bude pohybovat od 20 milionů korun. Ročně vyrobíme pouze tři," řekl Jindřich Vodička, náměstek generálního ředitele Českých přístavů. Zájemců je již nyní kolem stovky. První vzorová "vila na vodě" bude kotvit v holešovickém přístavu začátkem září.

Společnost České přístavy koupila 18 remorkérů od České plavby labské. "Rozhodli jsme se je zachránit. Je to technická památka s unikátní konstrukcí trupu ze 70. let."

Luxusní bydlení na vodě

Výsuvný kapitánský můstek.

Obytná loď Riverbull

Vizualizace: pohled na sluneční palubu.

Remorkéry třidy TR 400/500 nejsou žádní drobečci. Oproti klasickým hausbótům mají obdélníkový půdorys 8 x 12 m a ponor 1,3 m. Budoucím majitelům nabídnou bydlení na 120 metrech čtverečních, s horní palubou o 70 metrech čtverečních.

V podpalubí bude ložnice s koupelnou, dětský pokoj, pokoj pro hosty, dvě toalety a samostatný sprchový kout. Na horní palubě pak obývací pokoj s kuchyní a jídelnou.

Součástí bude i tzv. sluneční paluba s možností zakrytí. Zajímavostí je zachovaný výsuvný kapitánský můstek. Středobodem pak nově vestavěné točité schodiště.

K dispozici jsou tanky na pitnou vodu a palivo. Loď bude mít také svůj vlastní generátor a současně připojení na vodu, kanalizaci a elektřinu v době kotvení.

Luxusní bydlení na vodě

Zde bude obývací kuchyň a jídelna.

Obytná loď Riverbull

Vizualizace: pohled na horní palubu.

Nechybí ani septik o velikosti 11 kubíků, což bohatě stačí pro čtyřčlennou rodinu. Domovinou bude smíchovský přístav na Praze 5 u Císařské louky naproti Žlutým lázním, kde si majitelé místo pronajmou spolu s malým pozemkem pro parkování auta.

Uvažuje se i o dalších kotvištích. Například v holešovickém přístavišti a v Libni u Rohanského ostrova, kde by mělo být v rameni Stará plavba nejhezčí kotvení v Praze.

"Autorem návrhu lodi je český designér žijící v Německu Miro Pištěk. Každá loď bude díky jeho návrhům originál s vlastním designem a jménem a bude obložena barevnými fasádními deskami," doplňuje Jindřich Vodička. "Do budoucna se zároveň plánuje i typový katalog, ze kterého si budou zájemci vybírat. Lze samozřejmě loď zařídit přímo na přání."

Luxusní bydlení na vodě Luxusní bydlení na vodě

Obytná loď bude doplněna dvěma výkonnými motory, takže s ní lze zajet až do Hamburku. K tomu bude ale zapotřebí průkaz vůdce malého plavidla. Ten vydává Státní plavební správa.

Pro movité majitele lodí připravují České přístavy vlastní kurzy s nácvikem řízení. Devadesáti tunový kolos zkrátka potřebuje pevné vedení. - čtěte Na hausbótu pijeme vlastní moč, říká majitelka ekologické obytné lodi

Historie a současnost

První remorkéry typu TR začaly brázdit vltavské a labské vody v sedmdesátých letech minulého století. Na svoji dobu šlo o velmi vyspělá plavidla, která disponovala například hydraulicky vysouvacím kapitánským můstkem. Remorkéry sloužily jako tahače, především na přepravu uhlí a štěrku. Od počátku devadesátých let začaly být postupně odstavovány společně s útlumem nákladní lodní dopravy. Proto pro ně České přístavy začaly hledat nové využití, které se nakonec našlo společně s přeměnou nákladních přístavů na obytné a rekreační oblasti.

Zdroj: ČTK