Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

ANALÝZA: Komu a za kolik se vyplatí sledovat Topolánka

  • 988
Stovky kompromitujících fotografií pořízených najatými detektivy. Desítky minut tajně pořízených videozáznamů. To je, jak se ukazuje, v Česku zřejmě běžný prostředek politického boje. Důkazem je nejnovější aféra s fotografiemi z dovolené Mirka Topolánka, Aleše Řebíčka a dalších.

Politici jsou zachyceni, jak se setkávají s podnikateli a lobbisty. Zajímavý není jen obsah fotografií, ale i to, jak vznikly a kdo si je objednal.

Klíčovou postavou je bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který se dnes živí jako bezpečnostní poradce. Právě on materiály přinesl do médií. Jejich pořízení sám zařídil. Kdo mu to zadal, však prozradit nechtěl. Ani to, kolik to stálo. - čtěte Snímky z dovolené politiků, lobbistů a byznysmenů šíří bývalý šéf rozvědky

Některé odpovědi lze vyčíst z obsahu samotného materiálu. Randák jej přinesl v elektronické podobě. Jde o pět souborů. Tři z nich jsou pojmenovány podle jachet, na kterých se politici objevují: Lenka, Martina a Aries. Tyto složky obsahují stovky fotek ze sledování.

KOLIK TO STOJÍ

Sledování není podle soukromého detektiva levná záležitost. Cena za hodinu se pohybuje kolem 2 000 korun. Detektivové nikdy nepracují sami. Na sledování jednoho člověka používají obvykle čtyři lidi a tři auta a za kilometr jízdy si počítají osm korun. Z analýzy záznamů vyplynulo, že Topolánka sledovali nejméně týden, vždy od rána do večera.
Samotné sledování tedy vychází na 250 tisíc. K tomu je potřeba přičíst kilometry a náklady na bydlení a diety pro všechny členy týmu. Dohromady mohly náklady dosáhnout půl milionu korun.

Čtvrtý soubor, ten nejmenší, je věnován exministru průmyslu Milanu Urbanovi. Nese i jeho jméno.

Klíčový je soubor poslední. Jsou na něm desítky videí ze sledování. Ve chvíli, kdy přichází Martin Roman, šéf ČEZ, a potřásá si rukou s Mirkem Topolánkem, v pozadí je slyšet, jak detektivové o Topolánkovi mluví jako o tom "našem". To v hantýrce lidí ze zpravodajských služeb znamená, že hlavní cíl sledování je právě expremiér a předseda ODS.Mirek Topolánek na dovolené v Itálii.

"Jsem sledován a fotografován řadu měsíců a vím o tom. Domnívám se, že sledovačky může řídit Randákova skupina," napsal v SMS reakci Mirek Topolánek.

Nejzajímavější otázkou zůstává, kdo si Karla Randáka na tuto práci najal. Muselo totiž jít o poměrně drahou službu. Na sledování se podíleli minimálně tři lidé. Vyplývá to ze záznamu, na kterém si Urban s manželkou jedou koupit pizzu. Detektivové je při tom sledují, jeden řídí, další natáčí a třetí fotografuje. V Monte Argentariu navíc museli detektivové strávit několik dní. Lidé na fotografiích jsou v různých situacích, denních dobách i oblečení.

MUŽI V POZADÍ

Karel Randák
Bývalý šéf rozvědky, předtím agent BIS. Dnes dělá soukromého poradce.

Roman Janoušek
Podnikatel přezdívaný "Bémovo dvojče" má velký vliv na pražskou politiku. Švýcarská prokuratura ho podezírá z praní špinavých peněz v řádu stamilionů korun.

Petr Dimun
Šéf marketingu ČSSD, jeden z blízkých poradců Jiřího Paroubka. Na schůzkách s novináři nabízí informace, které mají škodit ODS.

Soukromý detektiv cenu sledování odhadl mezi 250 až 500 tisíci korun, podle náročnosti práce. Kdo si práci objednal? Možností je víc.

1. Objednala si to ČSSD
Karel Randák byl zapletený do aféry Savoy. Tehdy, těsně před volbou prezidenta, údajně spolu s nejbližším spolupracovníkem Jiřího Paroubka Petrem Dimunem vynesl záznam ze schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a hradního kancléře Jiřího Weigla. Od té doby je spolupráce Dimuna a Randáka veřejným tajemstvím. "Byli jsme příliš spojováni. A tak se už s Randákem vídáme velmi málo," říká Dimun.

Účast na sledování Topolánka odmítá. Mohl by však k němu mít motiv: právě začal předvolební boj.

2. Objednali si to bémovci
Pavel Bém je Topolánkovým úhlavním nepřítelem uvnitř ODS. Podle zdroje MF DNES se Bém v poslední době zmiňoval o Topolánkově majetku v Toskánsku s tím, že důkazy o jeho existenci ještě nemá. Zda šlo o fotografie, které dnes kolují médii, není jasné. Bém objednávku popírá.

3. Randákova iniciativa
Bývalý šéf špionů má důvod se mstít ODS. Byl to právě Topolánkův spojenec Ivan Langer, kdo Randáka vyhodil z čela rozvědky.

4. Objednali si to byznysmeni
Možné také je, že na získání kompromitujících fotografií měl zájem někdo z rivalů mocných byznysmenů a lobbistů vyfocených na jachtách v Itálii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue