Čína nechala zmizet tisíce Ujgurů, řekla v Tokiu disidentka. Peking se zlobí

  • 29
Návštěva šéfky Světového ujgurského kongresu Rebíji Kadírové v Japonsku pobouřila Čínu. Při nepokojích v čínské Urumči na začátku července zmizelo za noc deset tisíc Ujgurů, nařkla Kadírová z Tokia čínskou vládu. Peking ji naopak viní z podněcování etnických nepokojů.

"Téměř deset tisíc lidí v Urumči zmizelo během jedné noci. Kam se tito lidé poděli? Jestli jsou mrtví, kam se poděli?" ptala se podle agentury AFP při konferenci v Tokiu.

Nepokoje propukly v Urumči, správním středisku čínské Ujgurské autonomní oblasti, 5. července. Stáli v nich proti sobě muslimští Ujgurové, kteří tvoří většinu obyvatelstva oblasti, a etničtí Číňané. Při střetech a rázném zásahu policie podle Pekingu zahynulo 197 lidí. - čtěte více o průběhu nepokojů  

Rebía Kadírová, vůdkyně světových UjgurůSvětový ujgurský kongres, který vede z USA dvaašedesátiletá Kadírová, ale tvrdí, že zemřely až tisíce osob. Čínská vláda prý skutečný rozsah masakrů zamlčuje.

"Čínská vláda se pokouší zničit Ujgury. Chci mezinárodnímu společenství přiblížit naši situaci," řekla v Tokiu Kadírová. Peking obvinila, že svým rázným zásahem proti ujgurským demonstrantům změnil poklidnou demonstraci v krveprolití.

Přijetí Kadírové ohrozí naše vztahy, hrozí Čína Japonsku

Čínská vláda naopak Kadírovou a Mezinárodní ujgurský kongres viní, že nepokoje v Urumči ze zahraničí podněcovaly. Přijetí disidentky v Japonsku tak Peking rozčílilo.

V Tokiu proti návštěvě protestoval čínský velvyslanec. "Její cesta do Japonska směřuje k překrucování faktů a obhajobě separatistických postojů," řekl podle čínského serveru China.org.

"Důkazy ukázaly, že řízené nepokoje byly vyprovokovány a vedeny Světovým ujgurským kongresem," zopakoval velvyslanec čínský postoj. Naznačil, že přijetí Kadírové by mohlo ohrozit spolupráci Japonska a Číny v boji proti ekonomické krizi i v dalších otázkách.

Mluvčí japonské vlády nicméně podle serveru BBC řekl, že žádné ohrožení vztahů dvou asijských zemí neočekává. Zdůraznil, že Kadírovou do Japonska nepozvala vláda, ale neziskové organizace. 

Čína v uplynulých týdnech protestovala i proti uvedení filmu o Kadírové na australském filmovém festivalu a stáhla z něj čínské snímky. Festivalový web nakonec napadli zřejmě čínští hackeři. - čtěte Hackeři napadli web australského festivalu kvůli filmu o Ujgurech

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů, kteří jsou jazykově i etnicky spřízněni s Turky, se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde zdroj: BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue