Řecký velkoklub na kolenou: Sparta - Panathinaikos Atény 3:1

• 1051
Fotbalisté Sparty v prvním duelu 3. předkola Ligy mistrů vyhráli nad favorizovaným Panathinaikosem Atény 3:1. Uspěli především díky výbornému výkonu v prvním poločase.

Za vítěze skórovali Holenda, Vacek a Kalouda, za hosty po přestávce snižoval na 2:1 Salpingidis.

Sparťané začali zápas odvážně, bez respektu a každé příležitosti využívali k ofenzivě. Hosté hráli bezstarostně, jako by se jim nemohlo nic stát.

První střela a první roh patřily Spartě, na opačné straně nebezpečně střílel nebezpečně Karagunis, ale gólman Blažek se vyznamenal.

UTKÁNí JSME SLEDOVALI ON-line

Po čtvrthodině málem domácím vyšel signál z přímého kopu, ale ani to hráče Panathinaikosu neprobudilo.

Ve 26. minutě už na řecké polovině udeřilo. Z pravé strany našel Kušnír nadýchaným obloučkem Holendu a ten hlavou zblízka pohodlně skóroval.

Sparťané dostali ještě větší chuť, svižně kombinovali ve středu pole a snadno se dostávali k soupeřově šestnáctce.

Avšak krátce po prvním gólu po chybě Huška běžel Cissé na Blažka sám, obešel ho, vystřelil, ale míč střelu z prázdné branky Řepka ve skluzu vykopl.

Herní převahu zúročili podruhé ve 32, minutě: Wilfried přenesl míč z pravého křídla na levé, odtamtud Zeman hlavou vrátil na nabíhajícího Vacka a ten pohotovou přízemní střelou zvýšil na 2:0.

Zanedlouho si před svou brankou musel pomoci Blažek faulem, jasná penalta. Jenže sparťanský gólman předchozí moment napravil a střelu Cissého ze značka pokutového kopu kryl!

Poločas domácí dohrávali v pohodě a ze sparťanského kotle se neslo "dejte jim bůra, dejte jim bůra".

Těsně před koncem mohli sparťané zvýšit, jenže tentokrát měli před gólmanem Galinovičem smůlu. I tak Chovancovo mužstvo vyprovázel do kabin bouřlivý aplaus.

Hned v úvodu druhé půle se prodral do šance domácí Wilfried, ale z těžkého úhlu minul.

Řekové ale po přestávce viditelně přidali a byla na nich evidentní snaha o zkorigování výsledku. Zápas byl vyrovnaný, sparťané hráli dál aktivně, na hrotu útoku kouzlil Wilfried, ale bez efektu.

V 67. minutě zbytečně ztratil míč u vlastní šestnáctky Kušnír a hosté toho využili k bleskové akci. Na jejím konci byl oblouček zleva přes Blažka a zblízka gólová dorážka nepokrytého Salpingidise...

Panathinaikos začínal mít povážlivě navrch, zatímco sparťanům jako by síly ubývaly. Ale bili se statečně a obětavě, hlavně v defenzivě se překonávali a soupeře do šancí nepouštěli.

Parádu pak nedlouho před koncem předvedl střídající Kalouda: připravil si míč ke střele z šestnáctky a nechytatelnou dělovkou "angličanem" zvýšil na 3:1!

K odvetě, která se v Aténách hraje v úterý 4. srpna, tak sparťané poletí s velkými nadějemi na postup do 4, předkola.