Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Druhý úder prasečí chřipky na podzim rozhodne, říká odborník

  • 121
Ačkoliv je průběh prasečí chřipky, kterou se nakazilo už 63 Čechů, zatím mírný, odborníci varují - na podzim může přijít mnohem agresivnější vlna chřipkového viru H1N1. "Nic nelze ponechávat náhodě," říká předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula.

Kdy bude k mání vakcína na prasečí chřipku, vůči níž nejsme imunní?
Výrobci ji už vyvinuli. K lidem se dostane až po klinických zkouškách – asi tak někdy v září. Epidemie prasečí chřipky už totiž v roce 1974 ve Spojených státech byla. Byl to obdobný typ viru, ale epidemie zahubila nakonec méně lidí než nedokonalá vakcína proti ní.

Roman PrymulaDnes už sice něco podobného nehrozí, ale i tak je nutné vakcínu pečlivě otestovat na dobrovolnících, aby se tehdejší omyl ve vývoji vakcíny neopakoval.

Na co si dát v souvislosti s prasečí chřipkou pozor?
K panice není důvod. Pokud tedy už teď někdo onemocní v první lehčí chřipkové vlně, tak by už měl být na podzim chráněn, protože bude mít v sobě protilátky proti novému viru.

I první vlna španělské chřipky ve dvacátých letech minulého století probíhala mírně a lidé, kteří onemocněli, již nestonali ve vlně druhé. Onemocnět nyní lehkou formou prasečí chřipky není podle mne na škodu.

Čeho se na této nemoci obáváte?
Právě toho, že jde o nový typ viru, jemuž se náš organismus neumí bránit. Proto je tak nakažlivý. Osobně si myslím, že prasečí chřipkou ochořelo mnohem více lidí, než uvádějí statistiky – nemocní posmrkávali a pokašlávali, ale k lékaři nešli, přechodili to.

On-line rozhovor s prof. Prymulou

Předseda vakcinologické společnosti odpovídá od 14:00

Zmínil jste španělskou chřipku. Kolik lidí zemřelo na tento virus ve dvacátých letech minulého století?
Uvádí se padesát milionů. Šlo o celosvětovou pandemii, kdy umírali zejména mladí lidé v plné síle. To byl největší šok.

Které skupiny lidí jsou dnes nejvíce ohroženy prasečí chřipkou?
Překvapivě to jsou opět spíše mladí lidé – do devětadvaceti let.

Jakou ochranu před onemocněním jim lékaři nabízejí?
Zvažuje se očkování proti běžné sezonní i nové pandemické chřipce. Nebude to ale tak jednoduché. Dosud totiž nevíme, co může tato kombinace udělat s lidským zdravím. Ale pracuje se na tom. Zatím přichází v úvahu postupné očkování těmito vakcínami.

Problém je i to, že vakcín proti prasečí chřipce nebude alespoň z počátku dost. Lidé by však měli v každém případě pamatovat na očkování proti běžné chřipce.

A pomůže to alespoň trochu i proti prasečí chřipce?
Očkování proti běžné chřipce, jakkoli zvyšuje odolnost, nebude zřejmě samo o sobě na tu prasečí stačit.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo dosud nejrazantnější "skok" – přibylo dvacet nemocných. Celkem jich je v Česku už 63. Je kolem chřipky zbytečný poplach, nebo už jde opravdu do tuhého?
Na podzim by to mohlo být vážné. I mě překvapuje znepokojení renomovaných odborníků, kteří jen tak lehce nepropadají panice.

Virus prasečí chřipky bude agresivnější než dnes, bude zmutovaný?
Přesně tak. Jeho mutace může být různá. Buď se změní tak, že virus nebude dále přenosný, nebo bude naopak ještě nakažlivější. Možné je i to, že si vymění informace s běžnou chřipkou a pak by mohl být odolný vůči nynějším lékům Tamiflu či Relenza. A to není ani trochu dobrá varianta. Rizik, s nimiž můžeme být na podzim konfrontováni, je víc.

Co se dá proti chřipce dělat už teď, když účinná vakcína bude k mání až na podzim?
Vytvářet si přirozenou imunitu a odolnost, neoslabovat organismus kouřením či alkoholem. Lidé by měli zdravě jíst a pravidelně sportovat. Největší chybou by bylo, kdyby do sebe teď začali cpát nakoupené léky proti virům.

Až je budou potřebovat, nemusely by jim zabrat. Stále však necháváte lidi poněkud v nejistotě. S čím mohou v listopadu počítat? Je třeba se bát?
Od celosvětové pandemie španělské chřipky medicína přece jen pokročila. Její úroveň je nesrovnatelně vyšší. Máme mnohem více plicních ventilátorů i moderních léků. A také jsme schopni poměrně rychle vyrobit očkovací vakcíny – i když nebudou pro všechny.

Zapomíná se, že virus španělské chřipky lidi tolik nehubil. Jen je velmi oslabil a oni pak podlehli jiným nákazám a ty je dorazily. Právě ty musíme umět léčit.

Čím to je, že ve Velké Británii jsou tisíce nemocných a devětadvacet mrtvých, zatímco v Česku onemocnělo jen třiašedesát lidí?
Velká Británie má podstatně rozvinutější cestovní ruch. Je mezinárodní křižovatkou, kde se potkávají všechny možné skupiny lidí. A čím více je tam nakažených, tím rychleji se bude chřipka šířit. Bude to sice nějakou dobu trvat, ale Británii určitě doženeme.

A co říkáte námitce, že jde jen o planý poplach, který vyhovuje farmaceutickým firmám, jež na strachu lidí vydělávají obrovské sumy?
Farmaceutický průmysl je skutečně mocný – to je fakt. Ale že je Světová zdravotnická organizace jeho nohsledem? To je nesmysl. Ve finále se může stát, že pandemie nepřijde. Ale pokud by přišla, zastihla nás nepřipravené a zemřely by na ni tisíce lidí, každý by se ptal: Jak nás stát ochránil? Ale zatím vše svědčí pro to, že druhá a mnohem silnější vlna prasečí chřipky nás teprve potrápí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video