Děti by v případě nutnosti dostávaly léky Tamiflu nebo Relenza. | foto: Reuters

ČR objednala vakcínu pro 2,5 milionu lidí s chřipkou. Pro děti zatím není

  • 160
Kvůli prasečí chřipce v celém světě zemřelo už sedm set lidí. Do Česka podle odhadu odborníků dorazí pandemie na podzim. Vláda proto tento týden rozhodovala, jaká opatření nás čekají. "Nejhorším scénářem je, že onemocní dva miliony lidí," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

1. Vakcíny se nedají použít pro děti. Co je ochrání?
Vakcína se teprve testuje pro použití u dětí. Testy by měly být ukončeny letos na podzim. "V případě nutnosti bychom dětem podávali lék Tamiflu a Relenza," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Velká Británie, kde už na prasečí chřipku zemřelo 29 lidí, chce dávat vakcínu dětem, aniž zná výsledky testu. "Nebezpečné to není. I teď se používá vakcína proti běžné chřipce pro děti. Jen se rozdělí dávka do dvou aplikací," říká imunolog Jiří Beran.

2. Jak se stát chystá ochránit obyvatele při pandemii?
Nemocnice už začaly doplňovat vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi chřipky a také ochranné pomůcky – roušky či rukavice pro zdravotníky. Pandemický plán předpokládá, že v prvním čtvrtroce od nástupu pandemie budou muset nemocnice zvládnout nápor 30 až 45 tisíc pacientů.

"Doplňují se zásoby antibiotik, která pomáhají zvládnout komplikace nemoci," říká Jiří Beran z Centra pro očkování. Kromě toho má stát zajištěny léky (Tamiflu a Relenza) pro 20 procent nejohroženějších obyvatel a pro dalších pět procent se je chystá dokoupit. To přijde téměř na 380 milionů. Stát také objednal vakcínu pro 2,5 milionu lidí.

3. Kdo spočítal, že chřipka postihne až dva miliony lidí?
Odhad vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace – z modelu založeného na nemocnosti při pandemii v letech 1957 až 1958.

4. Kdo vakcínu dostane od státu?
Lékaři a zdravotní sestry, hlavně praktičtí lékaři, pediatři, personál nemocnic, infekčních oddělení, ARO a záchranek. Lidé pracující v energetice, vodním hospodářství, potravinářství a zemědělství, v dopravě (řidiči MHD), pracovníci bank či popeláři.

"Dále lidé s vysokým rizikem komplikací. Ti, kteří berou léky na potlačení imunitních reakcí, pacienti s rakovinou, HIV pozitivní, pacienti před transplantací a po ní, lidé s chronickým onemocněním dýchacích cest a s metabolickými chorobami," vyjmenoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

5. Co mají dělat ostatní? Kdo si vakcínu má zajistit sám?
Chránit by se měly těhotné ženy a malé děti, lidé se slabým srdcem. Vakcíny budou k dostání v lékárnách, nad jejich vydáváním bude bdít stát. Lékárníci přednostně vydají vakcíny ohroženým skupinám, nemocným na doporučení jejich lékaře.

"Není třeba se bát. Státní zásoba 2,5 milionu vakcín se dá v případě nutnosti rozdělit pro pět milionů lidí. Zásoba totiž počítá s tím, že se očkuje ve dvou dávkách. Ale už jedna ochrání," říká Beran. "Kromě toho má u nás nemoc velmi mírný průběh," upozorňuje Vít. Kolik za vakcínu zaplatí lidé, kterým ji nezajistí stát, zatím není jasné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video