VIDEO: Dopingoví komisaři musí sledovat sportovce i při močení

  8:32
Pokud hrajete třeba fotbalový přebor, může potkat i vás. Stejně jako teď cyklisty na Tour de France nebo atlety na nadcházejícím mistrovství světa v Berlíně. Dopingová kontrola, prostředek v boji s nepoctivými sportovci. Podívejte se, jak probíhá. A jak to vypadá v antidopingové laboratoři.

Americký cyklista Lance Armstrong se v pondělí na Tour de France probudil do dne, který pro něj začal dopingovou kontrolou. Do péče komisařů se dostal i tři dny předtím. "Velké překvapení, absolvoval jsem kontrolu v cíli," poznamenal ironicky na internetu prostřednictvím blogu Twitter.com.

komisař má 900 korun

V Česku odebírá vzorky zhruba padesát dopingových komisařů, část z nich jsou ženy. "Komisař musí být stejného pohlaví jako sportovec, jehož vzorek odebírá," vysvětluje Jaroslav Nekola, šéf Antidopingového výboru ČR. Komisaři by měli mít vztah ke sportu, aby se v tomto prostředí uměli pohybovat. Jazykové znalosti jsou výhodou zejména při výjezdech do ciziny. "Komisaři musejí být bezúhonní, musejí projít školením," líčí Nekola. Poté dostanou licenci. Jsou dobrovolníci, s Antidopingovým výborem mají uzavřenou pouze dohodu o provedení práce. Jejich odměna? "Za jednu akci, která může trvat třeba jednu nebo dvanáct hodin, je to 900 korun." Činnost výboru je hrazena ze státního rozpočtu.

Na Tour de France jsou někteří jezdci včetně Armstronga sledováni cíleně. Někdy jsou sportovci kontrolováni mimo soutěž. Na méně vypjatých akcích jdou na odběr nejlepší v pořadí nebo vylosovaní závodníci.

Komisaři, označení visačkou a vybavení pověřovacím dopisem, jim po skončení závodu nebo zápasu musí předat výzvu k dopingové kontrole. Sportovec svým podpisem potvrdí, že o odběru moči či krve ví a souhlasí s ním. Ovšem někdy je to problém.

V květnu na belgickém šampionátu v bodybuildingu uteklo před komisaři 18 z 20 závodníků a jejich klání muselo být zrušeno. "V kulturistice je největší problém. Jeden sportovec odmítl podepsat výzvu k dopingové kontrole a vůbec se se mnou nebavil. Oznámil jsem, že odmítl celou kontrolu. Disciplinárka mu ovšem sankci nedala, protože si přinesl papírek od lékaře, že má levostrannou hluchotu, a já k němu zrovna přistoupil z levé strany," líčí Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR.

Právě s ním se zejména čeští sportovci často potkávají. Jakmile podepíšou výzvu, promění se Chlumský nebo jeho asistent v jejich nesetřesitelného průvodce na cestě do odběrové místnosti. Tam pak čekají do doby, než je dotyčný schopný odevzdat nejméně 90 mililitrů dostatečně husté moči.

"Rekord čekání na první moč máme kolem šesti sedmi hodin. A když sportovci vypijí moc tekutin, moč se příliš naředí, takže trvá tři až čtyři hodiny, než se zase zahustí," líčí Chlumský.

I to je způsob, jak kontrolu ošálit. "V dobách komunismu funkcionáři radili sportovcům, aby se hodně napili a zakázanou látku dostali pod práh detekovatelnosti," říká Chlumský.

Anebo si sportovci a sportovkyně do blízkých tělních otvorů schovávají váčky či balonky s čistou močí. Někdy komisaři najdou hodně promyšlené "mašinky". Proto musí být pozorní. "Mají za úkol pozorovat cestu vzorku moči přímo z ústí močové trubice do kelímku," popisuje Chlumský.

Takto probíhá dopingová kontrola.

Takto probíhá dopingová kontrola.

Při čekání mohou sportovci mít doprovod a povídat si s ním. Komisaři totiž většinou bývají rezervovanější. "Není profesionální, abychom se bavili se sportovci familiárně. Ale je dobré navodit přátelskou atmosféru," říká Chlumský.

Pro sportovce musí být nachystány nápoje. Klidně i pivo. Alkohol je zakázán jen v některých soutěžích, například v lukostřelbě. Ovšem teď je po soutěži. Chlumský zažil, kterak jeden z pořadatelů donesl tác plný lákavých kelímků. Musel jej poslat pryč. "Můžeme podávat jen nápoje v uzavřených lahvích," vysvětluje Chlumský. Tak nelze napadnout komisaře, že chtěl poškodit sportovce a dostat do jeho těla zakázanou látku.

Zkrácený seznam léků, který sportovci mohou užívat.

DOVOLENO... Stručný návod, které léky sportovci mohou užívat, aniž by se provinili proti dopingovým pravidlům. Patří sem velká část běžně užívaných prostředků, ovšem pozor například na léky na alergie a astma.

Stručný seznam léků, které sportovci nemohou užívat.

... ZAKÁZÁNO. Také "stručný" přehled toho, jaké léky sportovci užívat nemohou. Kompletní seznam má pro letošek 345 položek. Na některé látky lze dostat terapeutickou výjimku, což platí například pro astmatiky.

Kontrolovaný si zase musí před samotným odběrem umýt ruce. "Mezi prsty nebo na nich by mohl mít látku, kterou by mohl vzorek poničit," vysvětluje Chlumský.

Moč odevzdávají sportovci do kelímku, který si sami zvolí a vyndají ze zataveného obalu. Vyberou si i zapečetěný kontejner s číselným kódem, který obsahuje dva lahvičky: s červeným štítkem na A vzorek, s modrým na B vzorek. Sám kontrolovaný si pak do nich rozdělí vzorek. Jakmile jsou lahvičky jednou uzavřeny, nelze je znovu otevřít. "Teprve až v laboratoři se mechanicky musí odstranit celý límec."

Do protokolu o dopingové kontrole se uvádějí všemožné podrobnosti, ovšem do laboratoře putuje už jen jeho anonymní část s číselným kódem.

Do protokolu o dopingové kontrole se uvádějí všemožné podrobnosti, ovšem do laboratoře putuje už jen jeho anonymní část s číselným kódem.

Vše provází pečlivě vyplněný protokol. Kromě základních údajů sem patří například i jméno trenéra, seznam výživových doplňků, které dotyčný používá, či výpis léků, jež užil za poslední týden. Ovšem do laboratoře putuje se vzorkem už jen jeho anonymní část, v tu chvíli se sportovec "mění" v číselný kód z lahviček.

doping v ČR

Od roku 1993 do roku 2008 bylo v Česku odebráno 16 585 vzorků,
z čehož 365 (tedy 2,2 %) bylo pozitivních. Nejvíce porušení pravidel je
v kulturistice - ze 785 testů bylo 180 pozitivních
(z toho jeden cizinec). "Pokud odečteme kulturistiku, jsme na tom
s dopingem v evropském měřítku zhruba jako ostatní země. V některých totiž není kulturistika součástí sportovního prostředí, a není tedy pod dopingovou kontrolou," vysvětluje Nekola.

Vzorky moči (někdy se však odebírá i krev) pak zkoumá jedna ze 34 laboratoří. Ta česká je v pražském Hloubětíně v budově bývalých jeslí. Za rok zvládne analyzovat kolem 1 800 vzorků, desetinu toho, co třeba laboratoř v Los Angeles. Pracuje tu deset lidí.

"Ale to je i s paní, co myje sklo, a s administrativní pracovnicí. Bylo by dobře mít více lidí, mohli bychom se věnovat výzkumům," posteskne si Růžena Šlechtová, primářka Oddělení dopingové kontroly Všeobecné fakultní nemocnice.

Vzorky se přijímají v maličké místnosti kousek za vchodem. Od počátku je provází podrobný soupis, do kterého se zapisuje každý pohyb a dotek. Třeba včetně jména kurýra.

Skladují se pak ve velkých lednicích nastavených na teplotu kolem minus osmnácti stupňů Celsia. "Lednice se každý den kontrolují, jestli správně mrazí. Jednou za rok se kalibrují," říká primářka Šlechtová.

Pracovníci laboratoře se při analýzách řídí "kuchařkami", tedy přesným postupem. Cinká tu sklo a hučí různé přístroje, starší i docela moderní.

Novela zákona

Pokud se sportovec proviní proti dopingovým pravidlům, je za to v Česku potrestán pouze v rámci sportovního prostředí. Ovšem novela trestního zákoníku, která by měla nabýt účinnosti příští rok, umožní postihovat distributory dopingu. "Účel je postavit na trestnou úroveň takové činy, které souvisejí s výrobou, obchodováním, nabízením a přechováváním zakázaných látek," říká Nekola. Tresty se pohybují od jednoho až po dvanáct let odnětí svobody. Nejvyšší přichází v případě zavinění smrti. "Anebo pokud jde o prokazatelný mezinárodní gang nebo spiknutí."

Ten, co vypadá jako "minipračka", slouží na zahřívání vzorků, v "miniledničce" se suší sklo. Na tyčce je tu připevněn i fén, který se používal na odpařování některých vzorků.

Analýza jednoho vzorku se protáhne na několik dní, třeba jen zkouška na anabolické steroidy si žádá dva dny. A čím víc zakázaných látek v moči je, tím víc práce přibývá.

Pokud je vzorek pozitivní, musí se obsah zakázané látky v moči potvrdit. "Dobré je, když se to může udělat jinou metodou, na jiném přístroji," vysvětluje Šlechtová.

V pražské laboratoři najdou téměř všechny zakázané látky včetně anabolických steroidů, stimulantů nebo THC, tedy marihuany. Ovšem třeba pro zjišťování krvetvorné látky EPO tu zatím vybavení nejsou. "Přístroj musejí mít do roku 2011 všechny laboratoře. Když nám ho nekoupí, skončíme," říká Šlechtová.

Pokud je vzorek pozitivní, sportovec má právo zažádat si o kontrolní analýzu B vzorku. "Musí si ji zaplatit. Stojí minimálně tři tisíce korun," říká Šlechtová.

I negativní vzorky se ovšem uchovávají nejméně tři měsíce. Pak se vylijí tam, kde by skončily za normálních okolností. Do toalety.

Přípravy sportovců - seriál iDNES.cz o zákulisí tréninků i velkých akcí, všechny články

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

Úvodní zkoušku Keňské rallye vyhrál Neuville, o desetinu porazil Tänaka

28. března 2024  16:16

Zahajovací rychlostní zkoušku Keňské rallye vyhrál lídr mistrovství světa Thierry Neuville, o...

Skončím, až mě fotbal přestane bavit nebo až mi to nepůjde, říká Messi

28. března 2024  15:50

Fotbal na nejvyšší úrovní hraje dvacátým rokem, za necelé tři měsíce mu bude sedmatřicet. Tak jak...

Litvínovský Jurčík přijde kvůli napadení sudího o úvodní dva zápasy semifinále

28. března 2024  15:41

Litvínovský hokejista Ondřej Jurčík přijde o úvodní dva semifinálové zápasy kvůli disciplinárnímu...

Šotnara podržel tým i fanoušci: Aférky se v basketu po týdnu už neřeší

28. března 2024  14:29

Půjde do Pardubic! znějí nejhlasitější tamtamy o basketbalovém trenérovi Jan Šotnarovi, který dá po...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...