Gibraltar navštívil po 300 letech španělský ministr. O nárocích pomlčí

  • 8
Španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos přijel na Gibraltar na schůzku se svým britským protějškem. Je to poprvé od roku 1704, kdy Britové "skálu" na jihu Pyrenejského poloostrova obsadili, co sem dorazil člen španělské vlády. Moratinos navíc slíbil, že během jednání nevznese žádné nároky na Gibraltar.

Moratinos přijel na Gibraltar dnes odpoledne. Podle britského deníku The Times se na Gibraltaru sejde s britským ministrem zahraničí Davidem Milibandem a gibraltarským vrchním ministrem Peterem Caruanou. Jednat budou o větší finanční a námořní spolupráci a také o kooperaci britských a španělských soudů.

Přelomové je, že Moratinos vůbec souhlasil se schůzkou přímo na Gibraltaru, ale také jeho slib, že během jednání nebude mluvit o španělských nárocích na území velké jako 85 pražských Karlových náměstí.

Španělsko chce dostat strategicky položené místo, z něhož se dá kontrolovat Gibraltarská úžina, z britských rukou od roku 1704. Právě v tomto roce totiž Gibraltar ztratilo, když ho dobyly britské a holandské jednotky.

Španělé sice roku 1713 v Utrechtském míru Gibraltar oficiálně přepustili Britům, od té doby ale podnikli řadu neúspěšných pokusů získat ho zpět. Diktátor Francisco Franco chtěl dostat území zcela pod kontrolu, současné španělské vlády navrhují pro Gibraltar "sdílenou suverenitu" pod kontrolou Španělska a Británie. Londýn souhlasil, ale obyvatelé kolonie byli v několika referendech jednoznačně proti.

Mapa - Gibraltar

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Ministr Moratinos je za svou plánovanou cestu na Gibraltar ve Španělsku kritizován. Opřel se do něj například lídr konzervativní španělské opozice Javier Arenas.

Moratinos navíc musí počítat i s demonstracemi gibraltarských nacionalistů. Už po cestě španělskem ho "vítali" také španělští nacionalisté - podle agentury Reuters ho křikem vyzývali k rezignaci.

Moratinos v rozhovoru pro The Times nezapomněl připomenout, že Španělsko se požadavků na částečnou nadvládu nad Gibraltarem nikdy nevzdá. Chce ale pokročit ve vzájemné spolupráci.

Gibraltar

Území Gibraltaru má 6,8 čtverečních kilometrů. Žije zde okolo 28 tisíc lidí. Do konce 15. století bylo území pod kontrolou Arabů. Mezi lety 1501 a 1704 patřilo španělskému království, od začátku 18. století je kolonií Británie. Poslední pokus o vojenské dobytí Gibraltaru byl plánován během druhé světové války. Generál Franco ale tehdy odmítl nabídku pomoci od nacistického Německa a na Gibraltar nezaútočil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video