Neštěstí na Pohodě: nemuseli selhat pořadatelé, ale majitelé stanu

  • 105
Za smrt člověka a zranění desítek dalších na slovenském festivalu Pohoda zřejmě nemohli jeho organizátoři. Meteorology předvídaná bouřka a vítr nebyly tak silné, aby šapitó shodily. O evakuaci stanu navíc měl rozhodnout jeho majitel, ne organizátor. Německá firma vlastnící stan ale nechce s novináři mluvit.

Slovenská policie podle serveru SME.sk pracuje s třemi vysvětleními, kdo mohl být zodpovědný za sobotní tragédii, při níž zemřel 29letý muž a desítky lidí utrpěly zranění. - čtěte Pád stanu zabil na festivalu Pohoda muže a zranil desítky lidí

Podle první verze byly bouřka a vítr nečekaně silné a odpovědnost tak nenese nikdo. Druhá verze říká, že problémy se daly čekat a byla chyba stan nevyklidit. Podle třetí verze je odpovědný stavitel stanu, protože konstrukce měla řádění živlů vydržet. V obou posledních případech ale zodpovědnost zřejmě směřuje k majiteli stanu - německé firmě Bossert–Zelte.

Lidé na festivalu Pohoda marně bojovali s plachtou padlého stanu

Vítr nebyl dost silný na zboření stanu

Organizátoři Pohody o přicházející bouřce věděli. Ukončili proto program na dvou hlavních pódiích. Nechali ho pokračovat jen ve velkém šapitó O2, které stavěla firma Bossert–Zelte. Nezdálo se totiž, že by ho měla přicházející bouřka ohrozit.

Slovenský festival Pohoda

Koncert ve stanu hodinu před neštěstím.

Meteorologové podle serveru SME.sk varovali, že vítr může při bouřce dosahovat rychlosti až 54 kilometrů v hodině. Stan měl však vydržet minimálně 62 km/h. Záznamy přístrojů podle slovenských meteorologů zpětně potvrdily, že nešlo o supersilnou bouřku. Jen jeden náraz větru dosáhl 72 km/h.

"Podle mě 72kilometrový vítr to šapitó nemohl zvednout, to by musel být vítr minimálně o rychlosti 90 kilometrů," řekl iDNES.cz Josef Paldus, který Pohodě pronajímal jiné stany.

"To šapitó, co tam měli, je přitaženo zhruba 300 kolíky a kurty, každý udrží 1 700 kilo," popsal jeho obrovskou sílu.

Za evakuaci ručí majitel, ne organizátoři

Podle meteorologů je ale možné, že vítr na otevřené ploše letiště, kde se festival konal, foukal rychleji než na meteorologické stanici. Paldus navíc dodává, že v bouřce je vítr nevyzpytatelný.

"Bouřka je jiná než vichřice, která jde v tahu. Při bouřce se nedá říct, že vítr byl tolik a tolik," řekl iDNES.cz Paldus. Stalo se mu prý to, že bouřka jeden stan zlikvidovala a druhý, který stál o 50 metrů dál, zůstal stát.

Skupina na podporu

Na komunitním serveru Facebook vznikla skupina - PODPORUJEM Miša Kaščáka a festival POHODA - aj napriek strašnej tragédii... Oblíbenému slovenskému festivalu už tu vyjádřilo podporu 16 tisíc lidí.

Pokud ale bylo počasí hrozivé a nevyzpytatelné, odpovědnost podle Palduse ležela na majiteli stanu - tedy na firmě Bossert–Zelte. U šapitó měla mít technika, který by odhadl, jestli stan vítr a bouřku vydrží, a případně nařídil evakuaci. Organizátor Pohody Michal Kaščák tak zřejmě za neštěstí nemůže.

"Kaščák si jen půjčil stan. To je, jako by si půjčil generátor s obsluhou. Když nechá jeho obsluha otevřenou rozvodnu a někdo do ní šáhne a zabije ho to, tak to přece není jeho (Kaščákova) vina," říká Paldus. "On tomu přece nemůže rozumět. To je záležitost majitele."

Sám Paldus měl na Pohodě stan o průměru 18 metrů, dohlížel na něj technik. "Když jsme měli tohle počasí hlášené, nechali jsme ho vyklidit," řekl iDNES.cz.

Zástupce vlastníka ukázal novinářům prostředníček

Organizátor Pohody Michal Kaščák pro server SME.sk připustil, že neví, zda-li technik německé firmy u stanu byl. "Doufám, že ano," řekl pouze.

Slovenský festival Pohoda

Slovenský festival Pohoda

Kontaktní telefon z webu Bossert–Zelte nikdo nezvedá. Zástupce firmy dnes přijel z Německa do Trenčína, aby se účastnil vyšetřování.

Na otázky SME.sk ale reagoval podrážděně, nechtěl zveřejnit svoje fotografie a nesdělil jméno. Člověk, který ho doprovázel, ukázal novinářům vztyčený prostředník. Ani jeden z mužů ale není šéf firmy Jakelt Bossert, ten má dorazit až zítra.

Díry v plachtě by neštěstí způsobit neměly

Jeden z návštěvníků Pohody, který byl při pádu uvnitř stanu, popisuje neštěstí na serveru Topzine.cz. Šapitó prý mělo na několika místech potrhanou plachtu. Někde byla záplatovaná, někde neopravená. Plachta se prý ve větru roztrhla a následně spadla i konstrukce.

Podle Palduse ale díry v plachtě nejsou zas tak zásadní problém. "Vítr jimi naopak může profoukávat. Konstrukce by to měla stejně vydržet," řekl iDNES.cz Paldus. Pád samotné plachty by podle něj mohl někoho zranit, ale takovou škodu by neudělal.

Konstrukce šapitó mohla spadnout i kvůli zanedbání technických parametrů. "Je třeba, aby se zpětně podívali, jaké měl stan lana a podobné věci," říká Paldus.

Šapitó: Nebezpečný stan?

Majitel firmy Celtima, která dělá velké stany pro velké české festivaly, Jiří Drápela nechtěl tragédii na Pohodě komentovat. Popsal ale rozdíl mezi typy stanů, který jsou při neštěstí zásadní.

Šapitó německé firmy Bossert–Zelte bylo dimenzováno na vítr o rychlosti 62 km/h. "My děláme stany klasické se sedlovou střechou. Jsou robustnější a těžší. Mají statiku na vítr 105 kilometrů v hodině," říká Drápela.

Takový stan by bouřku, která se v sobotu prohnala Trenčínem, zřejmě bez problémů vydržel. Podle Drápely i proto velké české festivaly používají hlavně stany se sedlovou střechou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video