Henry Surtees (vpravo) se svým slavným otcem Johnem.

Smrt na závodní dráze: Zahynul syn bývalého mistra světa Surtees

• 38
V neděli večer zemřel na následky nešťastné nehody v závodě formule 2 Henry Surtees, osmnáctiletý syn britské hvězdy motoristického sportu Johna Surteese. Ten je jediným pilotem historie mistrovství světa, který získal tituly na motocyklu i ve formuli 1.

Henry Surtees tragicky doplatil na domácím okruhu v Brands Hatch na nehodu jednoho ze soupeřů, který narazil do ochranné bariéry. Na trať se totiž vrátilo ulomené zadní kolo a právě projíždějícího Brita zasáhlo do hlavy.

Jezdec okamžitě ztratil vědomí a v následné zatáčce rovněž havaroval. Ani po převozu do nemocnice v Londýně s těžkým zraněním hlavy se jej už nepodařilo zachránit.

Shodou okolností o den dříve slavil Henry Surtees v prvním víkendovém závodě premiérové umístění na stupních vítězů, když skončil třetí.

Podle slov jeho otce zrovna ukončil školu a chystal se plně věnovat motoristickému sportu. "Dokázal skvěle vybalancovat školu a motorismus, ale co je důležitější, byl skvělým člověkem, milujícím synem a bude nám všem moc chybět," uvedl John Surtees v tiskovém prohlášení.

"Tenhle svět (motorismus) ho vábil. Henry následoval hlas svého srdce od té doby, co poprvé usedl do motokáry. Možná mohl myslet hodně vysoko. Ukázal vyzrálost, rychlost a technické schopnosti," doplnil.

Henryho otec John se v 50. a 60. letech zapsal do historie motoristického sportu. Mezi roky 1956 a 1960 získal v motocyklovém MS celkem sedm titulů, načež přestoupil do formule 1 a v roce 1964 ve Ferrari triumfoval i tam.

Dnes pětasedmdesátiletý John Surtees, otec tří dětí, vyhrál při 111 startech ve formuli 1 šest závodů. V září 1965 měl v Kanadě se sportovním vozem také těžkou nehodu a několik dní bojoval na jednotce intenzivní péče o život.