Lyžař Koukal se nechce znovu přetrénovat. Pomoci mu mají přístroje

  • 3
Čtvrt uplynulé zimy byl zatavený, trápil se. V olympijské sezóně však nehodlá běžec na lyžích Martin Koukal nic podobného dopustit. Někdejší mistr světa proto v přípravě používá dva speciální přístroje, které pomáhají ohlídat jeho tělo před přetrénováním.

Střídal den perného tréninku a den volna, během nějž si ozkoušel vodní lyže. "A hned na začátku jsem udělal chybu, přitáhl jsem se rukama a letěl. Tak jsem se pak radši pustil, abych se moc nepomlátil," líčil Koukal. "Skluz je na vodních lyžích podobný, ale to je tak všechno."

Na běžkách si je někdejší mistr světa na 50 kilometrů přeci jen jistější. Zkušeností na nich má spoustu, ovšem přesto loni zažil dřív nepoznanou situaci: beznaděj, při níž se tělo marně srovnává s přetrénováním. "Když je člověk nedotrénovaný, může to během dvou, tří týdnů ovlivnit. A je schopný zajet slušně krátký závod. Ale ve stavu, ve kterém jsem byl loni, nezajede ani sprint, ani delší závod. Nic."

Až těsně před mistrovstvím světa se vykřesal z bídy, závěr sezony měl parádní. V olympijském roce však ničím podobným nechce procházet. "Doufám, že se vyhnu krizi a na olympiádě bude top forma."

K tomu mu má pomoci spolupráce se švédským trenérem Christerem Skogem, který jej z průšvihu pomáhal tahat už v zimě. "Po mailu poslal tabulku s hodinovou představou, já tomu přizpůsobil plán a náplň tréninků," líčí Koukalův trenér Jan Baranyk.

Martin Koukal v cíli štafety..

V uplynulé sezóně se Martin Koukal dostal z přetrénování až na mistrovství světa v Liberci.

Běžec na lyžích bude letos trénovat o něco méně, hlavně se však změní intenzita jeho přípravy. "Loni jsem hodně trénoval, ani rychle, ani pomalu. Jenže takové tempo nejvíc vysiluje," líčí Koukal. "Letos je důraz kladený na to, aby rychlý trénink byl opravdu rychlý a pomalý zase pomalý. Člověk musí sám sebe brzdit."

Díky Skogovi a sponzorům má Koukal také zapůjčené dva speciální přístroje. Jeden měří maximální spotřebu kyslíku a druhý hlídá únavu z tréninku. "Údajně je využívají i Finky, třeba Saarinenová," říká Baranyk. Koukal dodává: "Věda a technika mládeži. Ale loni jsme to přehnali až tak, že tělo začalo stávkovat a zapřelo se. Doufám, že letos přístroje pomohou trenérům, abych se toho vyvaroval."

Pro měření maximálního využití kyslíku trénuje někdy s malou maskou na obličeji. "Tenhle přístroj ukazuje stav sportovce," říká Baranyk. "Myslíte si, že na vrcholu kopce je to pro něj maximální zápřah, ale ten přijde třeba o pět set metrů dál." Koukal s ním projel olympijské tratě v Kanadě, díky tomu si tedy teď může lépe nasimulovat trénink a v přípravě vybrat nejpodobnější štace.

Další "mašinka" je takový složitější sporttester - tedy pás na hruď, hodinky a počítačový program. "Pás máte po těžkém tréninku na sobě celý den. A když uděláme těžký blok, může ho Martin mít i dva dny. I když spíte, vyvolává srdeční odezvy." Z tepové frekvence a výsledků pak lze poznat, jak na tom tělo je. Zatím je dostává trenér Skog, ale Baranyk se od něj naučí, jak se v grafech vyznat. "Abych viděl alarm. Jde o strop únavy."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž