Geniální křeslo vám samo vyrobí elektrický proud. Stačí se pohoupat

  • 29
Křeslo se houpe, lampa svítí, laptop pracuje. Jednoduchý nápad pražského studia Design Novague nadchnul porotce soutěže Green Gadgets v New Yorku. Proud si vyrábíte přímo v křesle.

Pražské studio Design Novague, které postoupilo mezi 50 nejlepších na světě, přivezlo do soutěže Green Gadget v New Yorku křeslo Move Your Energy. Má zabudovanou LED lampu napájenou energií získanou houpáním. Energii lze přitom využít i k nabíjení laptopu nebo mobilu.

Studio, které založil teprve v letošním roce absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové MgA. Petr Novák, získalo v prestižní soutěži skvělé 8. místo.

Porota ocenila především spojení zajímavého designu a užitkové hodnoty s ekologickou šetrností. Jednoduchý kinematický mechanismus umístěný pod křeslem připomíná mechanismus parních strojů. Tvoří ho soustava dynama, pohyblivé kliky a setrvačníku. Houpáním vytvořená energie se pak ukládá do baterií nebo přímo zásobuje LED lampu napojenou na dynamo.

Prototyp křesla, kde si pouhým houpáním vyrábíte elektrickou energii

Prototyp křesla, kde si pouhým houpáním vyrábíte elektrickou energii.

Soutěž Green Gadget pro designéry, kteří se věnují ekologickým, ale zároveň nápaditým vynálezům, byla součástí stejnojmenné konference. Zaměřuje se na objevování nových technologií při výrobě elektřiny nebo vynálezy v oblasti uchování energie a recyklace odpadu.

Ze soutěže do výroby?

Prototyp křesla designéra Petra Nováka ze studia Design Novague prezentací v soutěži rozhodně neskončil. "Velký zájem médií i organizátorů prestižních výstav nás nutí přemýšlet nad výrobou. Chtěli bychom se vydat cestou moderních materiálů, karbonu či plastů, mechanismus by měl být kvůli hmotnosti z hliníku," říká Petr Novák.

Mechanismus musí být z lehkého materiálu

Mechanismus musí být z lehkého materiálu.

V současné době studio hledá výrobce nebo investora, který by se podílel na vývoji. "Designéři by neměli vyrábět své věci, ale někdy to jinak nejde. Už jsme rozjeli spolupráci s firmou, která se věnuje výrobě plastů, jež používá na své židle třeba Vitra nebo Kartell. Výroba formy je ale finančně velmi náročná, patrně půjdeme cestou ručního laminování," vysvětluje Novák.

O "elektrickém křesle" ihned informoval britský časopis o technice a stylovém designu T3, německý Vogue či pánský magazín GQ, přišly nabídky na výstavy.

"Koncept křesla Move Your Energy chce vyvolat veřejnou diskusi o tom, jak si i v budoucnu udržet energetickou soběstačnost a jak by se dala energie ušetřit, kdyby si ji lidé vyráběli sami, a to třeba i takovým nenásilným způsobem, jakým je lenošení v houpacím křesle," říká Novák.

Houpáním vytvořená energie se pak ukládá do baterií nebo přímo zásobuje LED lampu napojenou na dynamo

Houpáním vytvořená energie se ukládá do baterií nebo přímo zásobuje LED lampu napojenou na dynamo.

Tato myšlenka zaujala i architekta a profesora designu Franka Minnaerta, kreativního ředitele design festivalu s ekologickou tématikou Transclimatic, který se letos koná v australském Sydney od 1. do 16. srpna. Houpací křeslo ho nadchlo tak, že je okamžitě zařadil do prestižní přehlídky festivalu.

O houpací křeslo Move Your Energy projevila zájem i britská agentura Jack Morton. Specializuje se na empirický marketing, který se zaměřuje na propojení značky či výrobku se zážitkem a emocemi uživatele. Chce křeslo představit příští rok na svých akcích v Londýně, New Yorku, Tokiu nebo Frankfurtu.