Americký prezident Barack Obama

Americký prezident Barack Obama | foto: Profimedia.cz

Obama prověří smrt stovek zajatců z Talibanu, udusili se v kontejnerech

  • 53
Americký prezident Barack Obama chce prověřit, jestli Bushova administrativa nebránila vyšetřování smrti tisíců talibanských válečných zajatců v prvních dnech války v Afghánistánu. Afghánští kmenoví vůdci pod ochranou CIA tehdy údajně zavřeli talibance do kontejnerů a cestou do vězení se jich stovky udusily.

"Dostaly se ke mně zprávy, že případ nebyl řádně vyšetřen," řekl šéf Bílého domu v rozhovoru s reportérem CNN Andersonem Cooperem v Ghaně. "Požádal jsem tedy svůj bezpečnostní tým, aby shromáždil o případu všechna známá fakta, a pak se rozhodneme, jak budeme pokračovat dál," dodal Barack Obama.

Kontroverzní smrt bojovníků Talibanu se opět začala přetřásat v pátek kvůli reportáži deníku The New York Times. List citoval vládní činitele a zástupce organizací na ochranu lidských práv, kteří obvinili Bushovu administrativu z toho, že "opakovaně odmítala případ vyšetřit".

Pokud jsme porušili právo, musíme o tom vědět

To chce Obama napravit. "Myslím, že existuje zodpovědnost, kterou mají všechny země i ve válce," řekl Obama v rozhovoru, který CNN poskytl po své šestidenní cestě do Ruska, Itálie a Ghany. "A jestliže se zdá, že naše chování nějakým způsobem podporovalo porušování norem válečného práva, tak se domnívám, že bychom o tom měli vědět," dodal.

Kontroverzní případ se odehrál na samém začátku afghánského tažení v listopadu 2001. Talibanci se tehdy vzdali přesile Severní aliance, kterou vedli afghánští kmenoví vůdci, financovaní a vyzbrojovaní CIA. V čele Severní aliance stál kontroverzní kmenový náčelník Rašíd Dóstum, který nyní zastává post ministra obrany v afghánské vládě.

Právě on tehdy zřejmě nařídil naložit zajaté bojovníky slábnoucího režimu do uzavřených nákladních kontejnerů a převézt je z Konduzu, kde měl Taliban základnu, do věznice Sheberghan nedaleko města Mazáre Šaríf. Při dvoudenní cestě se v kontejneru udusily stovky bojovníků a další muži zemřeli, když ozbrojenci začali do kontejnerů střílet.

Velitelé o masakru věděli, s vyšetřováním váhali

O tragickém "přešlapu" v afghánskému tažení poprvé informoval týdeník Newsweek, který citoval důvěryhodný zdroj z OSN. Ve stejnou dobu přišla s důkazy o hromadné vraždě talibanců i americká humanitární organizace Lékaři pro lidská práva. Poblíž města Dasht-e Leili našli její pracovníci masové hroby s talibanci.

Afghánský kmenový vůdce a ministr obrany Rašíd Dóstum

Afghánský kmenový vůdce a ministr obrany Rašíd Dóstum

Všechny důkazy o masakru na severu Afghánistánu doputovaly až na stůl tehdejšího šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda a generála Tommyho Frankse, který invazi do Afghánistánu vedl. K vyšetřování ale nikdy nedošlo. Dokonce ještě v pátek američtí činitelé tvrdili, že neexistují důvody, proč úmrtí talibanských zajatců vyšetřovat.

Vražda zažehla nenávist k americkým vojákům

Humanitární organizace ale vyšetřování vítají, protože se domnívají, že americké velení o hromadné vraždě vědělo a zatvrzelým mlčením kryje generála Dóstuma. V případu také prý stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek.

MASAKR TALIBANCŮ

Severní aliance pobila stovky zajatců

"Obamova administrativa má právo vědět, co tehdy Američané věděli, kde v tu chvíli byly armádní jednotky a jaká opatření velení před a po masakru přijalo," říká Susannah Sirkin z organizace Lékaři pro lidská práva.

Vyšetřování vítají i další experti. Případ totiž podle nich zažehl jiskru nedůvěry mezi obyčejnými Afghánci a americkými vojsky. Ta v minulých letech vyvrcholila tím, že se hnutí Taliban dařilo verbovat do svých řad stále více bojovníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue