Řidič, který loni zabil osm lidí, dostal šest a půl roku vězení

  • 51
Řidič Petr Hinterholzinger stráví šest a půl roku ve vězení s dozorem za způsobení dopravní nehody. Loni v únoru u Panenského Týnce na Lounsku zahynulo osm lidí. Dvaačtyřicetiletému muži hrozil až desetiletý trest vězení.

"Hluboce lituji toho, co se stalo, i když vy pravděpodobně lítost z výrazu mé tváře necítíte. Následky toho, co se stalo, si ponesu celý život," byla jediná slova, která při svém posledním slovu před vyřčením rozsudku Hinterholzinger řekl. Svůj trest pak už nijak nekomentoval, komunikoval jen se svým právníkem. - čtěte Řidič se omluvil za nehodu s osmi mrtvými, i když se necítí vinen

Soud navíc Hinterholzingerovi zakázal na osm let řízení motorových vozidel. "Je vinen tím, že z nedbalosti způsobil smrt více osob, protože hrubě porušil dopravní předpisy," konstatoval soudce Petr Šilhan při rozsudku. "Nevyužil polehčující okolnosti, aby řekl, jak to bylo. On jediný to přitom ví," upozornil.

Rozsudek není pravomocný. Hinterholzinger se proti němu odvolal. Jeho obhájce požadoval v závěrečné řeči pro svého klienta zproštění obžaloby v plném rozsahu. Státní zástupce, který navrhoval sedmiletý trest ve věznici s dozorem, si ponechal lhůtu na případné odvolání.

Petr Hinterholzinger

Osm dělníků firmy Ziky jelo loni 13. února za prací. Kolem půl sedmé večer do nich u Panenského Týnce na frekventované silnici I/7 narazila fabie. Jejich Ford Transit se stal neovladatelným. Vjel do protisměru a srazil se s protijedoucím náklaďákem. Všech osm mužů bylo na místě mrtvých. Byla to jedna z nejdrastičtějších nehod, které se na českých silnicích staly.

Soud na vyžádání obhajoby pouštěl policejní videonahrávku, která dokumentovala místo tragédie krátce poté, co k ní došlo. Soudce Šilhan předtím upozornil přítomné, že jde o velmi drastické záběry, a doporučil příbuzným mrtvých, aby raději opustili jednací síň. Několik jich odešlo, většina ale zůstala.

"Vidět ten záznam, jak je vytahujou z auta, to bylo... to se nedá popsat, co jsem přitom prožíval. Chtěl jsem ale vědět, jaké to tam bylo, vidět, co se stalo," řekl MF DNES pan Miroslav, syn jednoho ze zabitých.

"A on tam tak sedí a kouká. Jak to může vydržet," šeptali si další z pozůstalých, kteří zůstali a sledovali nahrávku, na níž bylo vidět i to, jak se rozdrcení a rozlámaní pasažéři dodávky v rukou hasičů doslova vysypávají z auta. Ukázala i to, jak byli rozdrceni na předním skle.

"Já bych to nevydržela. Nedokázala jsem tam zůstat. Zhroutila bych se," svěřila se v předsálí paní Kornélie, jejíž manžel u Panenského Týnce zemřel. "Není bez něho doma život. To se nedá zapomenout. Myslím na to pořád, trpíme všichni dodnes," vzlykala.

Hinterholzinger byl po celou produkci klidný. Klopil oči a na obrazovku se nedíval. Občas sklouzl pohledem na soudce a jeho přísedící či svého advokáta. I když jedna z žen vstala a vykřikla: "Vidíš, co jsi udělal?!" a s pláčem a hrubými nadávkami odešla ze sálu, sledoval jen své ruce, ve kterých usilovně žmoulal tužku.

Kdybych ho zabil...

I přes ukrutné dusno byla jednací síň nabitá emocemi. Někteří z příbuzných otevřeně nadávali a dávali najevo svou nespokojenost s výší trestu, která obžalovanému za způsobenou tragédii hrozila. Deset let za osm životů bylo podle většiny málo. "Kdybych ho teď zabil, dostanu dvacet let. On zabil osm lidí, a tolik nikdy nedostane," prohlásil jeden z nich. Nakonec ho musela vyvést justiční stráž. Začal totiž Hinterholzingera velmi hrubě urážet. Ten ale jen sklopil oči.

Obhájce Jiří Císař se v sedmdesátiminutové řeči snažil zpochybnit to, že fabie jeho klienta nebezpečně předjížděla v místě, kde byla dvojitá nepřerušovaná čára. Tvrdil, že vůz vlastně vůbec nevjel do protisměru. Zpochybnil kvalitu a rozsah zajištěných důkazů při ohledání místa nehody policisty. "Provedené důkazy nevyvrátily obhajobu obžalovaného. Je jasné, že vzhledem ke klimatickým podmínkám nebylo zajišťování důkazů jednoduché. Přesto jsem zaznamenal řadu pochybení. Proč například nebyl videozáznam součástí spisu," řekl.

"Chce to hodit na ty mrtvé a mrtví už mluvit nemohou," urazila jeho řeč paní Kornélii, podle níž ani trest, který Hinterholzinger u soudu dostal, není dostatečný.

Státní zástupce sice Hinterholzingera označil za řádného a bezúhonného člověka, poukázal však na absenci polehčujících okolností. "V počátku vyšetřovatelům přiznal, že pochybil a při střetu byl svým vozidlem v protisměru. Po zjištění rozsahu následků tragické nehody však svou výpověď změnil a vinu odmítl. Obvinil tak vlastně zesnulého řidiče dodávky," uvedl.

Senát nevyhověl návrhům obhajoby na další dokazování. Obhájce chtěl, aby soud vyslechl další dva policisty přítomné na místě nehody a znovu i znalce z oboru dopravy. Předseda senátu Petr Šilhan však označil výslechy za nadbytečné, nepřinesly by podle něj žádné nové skutečnosti.

Pozůstalé osmi obětí nehody podle jejich zmocněnce už odškodnila pojišťovna. Zraněného řidiče kamionu senát odkázal s nárokem na náhradu způsobené újmy na občanskoprávní řízení.

,

Nejlepší videa na Revue